Podpora Ukrajiny je jediná cesta ako si uchovať vlastnú suverenitu a slobodu, napísal na sociálnej sieti minister zahraničných vecí SR Rastislav Káčer.
Minister zahraničných vecí Rastislav Káčer (nom. OĽaNO) je známy svojimi proukrajinskými a proamerickými výrokmi. Svoje si však v poslednej dobe začal presadzovať tak priamo, že ľudí s iným názorom chce vylučovať zo spoločnosti a politiky. Tvrdí dokonca, že podpora Ruska by mala byť vo vojnovej situácii trestným činom.
„Rusko vedie božiu vojnu. Lebo Boh je na ich strane. Toto a mnoho iného počúvame pravidelne. A takto to vyzerá. Kto robí advokáta Rusom a ich šialenstvu, nemá žiadne miesto v slušnej spoločnosti, nieto politike. Schvaľovanie ruskej vojny by mal byť trestný čin. Podpora Ukrajiny nie je proukrajinská politika. Je to proslovenská politika. Je to jediná cesta ako si uchovať vlastnú suverenitu a slobodu,“ píše na sociálnej sieti Káčer.
Veľkou spoločenskou výzvou najbližších rokov by malo byť s určitosťou upokojenie diskusie a nachádzanie cesty k vzájomnému rešpektu a porozumeniu. Práve politici ako Káčer sa pri tom snažia postaviť aj do pozície akýchsi normalizátorov spoločenských konfliktov. Konfrontovať názorových oponentov s trestným zákonom však pravdepodobne nebude tou hladkou cestou ku komplikovanému cieľu.
„Ruskí kolaboranti a apologéti nepatria do slovenskej politiky. A áno, problém nie sú LGBTI a ani zvrhlosti z Bruselu. Problém sú ruskí fašisti a pomätenosť v našich hlavách a to, že nedokážeme rozlíšiť esenciálne zlo,“ pokračuje Káčer v príbehu o „dobre“ a „zle“ v slovenskej spoločnosti.
Zaujímavosťou je, že Káčer by názorových oponentov nechcel vidieť len mimo spoločnosť, politiku, či na súde, no dokonca aj v psychiatrických liečebniach. Je v podstate jedno, aký má človek vzťah k náboženstvu a k Bohu.
Káčer, ktorý sa postavil do úlohy slušného, možno pri svojom príspevku pozabudol, čo je to vlastne slušnosť. Môže však pre tento moment slúžiť ako príklad toho, ako sa slušná verejná diskusia s názorovými oponentmi nevedie.
S jeho výrokmi sa pri tom stotožňujú aj iní politici, napríklad bratislavský župan Juraj Droba, ktorý Káčerov kontroverzný príspevok zazdieľal na sociálnej sieti.
„Každý kto chce napísať „som proti ruskej agresii ale,..“ nech si ušetrí čas a ide rovno do…. niekam inde. Boh nepotrebuje žiadneho človeka na vedenie jeho vojny. Boh vojny nevedie. A každý kto si myslí, že koná v jeho mene, nech vyhľadá odbornú starostlivosť. Možno sa to dá liečiť,“ uzavrel Káčer.
Pokračujúce snahy predstaviteľov Slovenskej republiky podporovať vojenský konflikt na Ukrajine namiesto hľadania mierového riešenia majú svoj základ aj v kariérnom profile niektorých súčasných pohlavárov slovenskej garnitúry.
Nový minister zahraničný vecí Rastislav Káčer ako hlavný predstaviteľ našej diplomacie sa zapíše do našej histórie ako jedna z ústredných postáv prispievajúcich do eskalácie napätia, ktorá sa hrubým spôsobom spreneverila základnému poslaniu diplomacie, hľadať za každú cenu mierové riešenie a predchádzať vojenskému konfliktu všetkými možnými a dostupnými prostriedkami.
Káčer začínal ako politický analytik na ministerstve zahraničných vecí. Aj vďaka dobrému vzťahu k NATO, v ktorého ústredí v Bruseli pôsobil v rokoch 1994 – 1998, sa v roku 2001 stal štátnym tajomníkom ministerstva obrany (zodpovedal za proces vyjednávania a vstúpenia SR do Aliancie) a práve on spolurozhodoval o povolení preletu lietadiel NATO bombardujúcich súčasné Srbsko. Po návrate z Bruselu bol vedúcim štábu pre plánovanie politiky a generálnym riaditeľom pre bezpečnostnú politiku a mnohostranné záležitosti na ministerstve zahraničných vecí. Neskôr pôsobil päť rokov ako veľvyslanec Slovenska vo Washingtone a následne od októbra 2013 v Budapešti.
„Je to tak ďaleko, že stav v Maďarsku ohrozuje elementárne princípy fungovania Európy, resp. spochybňuje hodnotový rámec, na ktorom Európska únia funguje alebo je na ňom postavená,“vyjadril sa v jednej z relácií Štefana Hríba. Koncom roka 2019 podala organizácia Hnutie nová jednota na Káčera trestné oznámenie pre šírenie poplašnej správy o revizionistických snahách vlády Viktora Orbána.
V júli 2008 ho zvolili za predsedu Slovenskej atlantickej komisie (člena Združenia Atlantickej zmluvy). Prezentuje sa ako odborník na transatlantické vzťahy, obranu a bezpečnosť. Káčer na Hríbovu otázku, či je rád v NATO, odpovedal cynicky aj zmienkou o bývalej Juhoslávii: „Tam sme sa chodili pozerať ako do výkladnej skrine. A závideli sme Juhoslovanom, ako sa majú. Tak choďte dneska do Bosny a Hercegoviny alebo hocikde, a teda neviem, či im je čo závidieť.“
Práve NATO však v roku 1999, ako to povedal Havel, humanitárne bombardovalo územie dnešného Srbska, kde zomrelo približne 2500 civilných obetí. Káčer bol v tom čase štátnym tajomníkom na ministerstve obrany. Jeho reakcia na túto udalosť bola maximálne cynická. Podľa neho nie sme ako Slovensko spoluvinníkmi zabíjania bratov Srbov, lebo oni nie sú naši bratia.
„Dneska ma tá demagógia, že sme umožnili bombardovať bratov Srbov, dosť vytáča. Po prvé, nepovažujem Srbov o dosť väčších bratov od Chorvátov, ani Maďarov, Rumunov, Poliakov, Čechov, Nemcov alebo Ukrajincov. Jednoducho, Srbi nám nie sú o nič väčší bratia ako ktokoľvek iný, ktorý je okolo,“ povedal Káčer s tým, že zákrok bol posledným zdvihnutým prstom, ktorý bol však prevedený citlivo.
„Bola to operácia letecká, s istou presnosťou, veľmi málo civilných obetí, rádovo menej, ako si oni spôsobili sami,“ dodal Káčer s tým, že išlo o správny zákrok, ktorý pomohol. No zároveň priznal, že konsolidačný proces v Srbsku doteraz neskončil.
Káčer je čestným predsedom slovenského inštitútu Globsec, ktorý sa venuje otázkam zahraničnej a bezpečnostnej politiky. Organizuje konferencie Tatra Summit a Globsec Bratislava Forum. Obzvlášť závažné je, kto je sponzorom týchto podujatí. Výstupy z nich môžu byť ovplyvnené práve nimi. Partnerom je tretia najväčšia zbrojárska firma na svete – britská BAE Systems, a generálnym partnerom je ďalšia z obrovských zbrojoviek – americká Lockheed Martin.
Zdroj: ereport.sk / InfoVojna
Ide o prvé osobné stretnutie prezidenta Ruska s predsedom slovenskej vlády od roku 2016, píše…
Na Srbsko sa podľa prezidenta Aleksandara Vučića pripravuje zvonku majdanový úder podľa deväť bodového scenára,…
Ruská armáda spustila raketový útok na jeden z najväčších bodov dočasného rozmiestnenia militantov kyjevského režimu…
Stalinovo meno sa spája predovšetkým s Veľkou vlasteneckou vojnou, Októbrovou revolúciou a premenou Sovietskeho zväzu…
Útok na Kazaň z 21. decembra bol zameraný na obytné budovy a továreň, pričom podľa…
„Vy asi nechápete, ako by to ovplyvnilo stabilitu našich finančných trhov!,“ povedal so zvýšeným hlasom.…