Vojenský expert Andrej Koc vo svojej poslednej analýze upriamil pozornosť na skutočnosť, že USA naďalej zvyšujú svoju vojenskú prítomnosť blízko hraníc Ruska a už niekoľko rokov pracujú na vytvorení multifunkčných operatívnych skupín.
Ruský minister obrany Sergej Šojgu už dávnejšie upozorňoval na posilnenie NATO vo formáte „štyri po tridsať“ (v prípade krízy bude do 30 dní k plnej bojovej pohotovosti privedených 30 mechanizovaných práporov, 30 leteckých letiek a 30 vojnových lodí).
Šojgu upozornil kolegov — ministrov z členských krajín „Organizácie Dohody o spoločnej bezpečnosti (CSTO)“, že v blízkosti hraníc Ruska rastie vojenská aktivita NATO. Zvyšuje sa najmä prítomnosť vojakov Severoatlantickej aliancie a Spojených štátov.
Šojgu poznamenal, že to vyvoláva zvýšenie vojenského nebezpečenstva, pričom ruská armáda venuje osobitnú pozornosť modernizácii vojenskej štruktúry aliancie v súlade s americkou koncepciou „štyri po tridsať“.
Ako vysvetlil vojenský expert Andrej Koc vo svojej analýze pre RIA Novosti, spomenutý koncept zahŕňa nasadenie pomerne silného aliančného zoskupenia vo východnej Európe do 30 dní. Hovoríme najmä o zhromaždení 30 práporov, 30 taktických leteckých eskadier a 30 vojnových lodí NATO.
Ak predsa len vypukne ozbrojený konflikt s Ruskom, potom, ako sa odborník domnieva, uvedené nepriateľské sily „štyri po tridsať“ podporia sily rýchlej reakcie aliancie. A potom „to pôjde cez medzery v obrane, ktoré urobia Multi-Domain Task Force, Theater Fires Command a ďalšie útočné jednotky“ NATO.
Toto je však najpesimistickejší scenár. Koniec koncov Rusko má čím zareagovať na agresiu nepriateľa. A nedávne vojenské cvičenia na Kryme jasne ukázali, že aliancia vrátane USA sa otvoreného stretu s ruskou armádou bojí. Svedčí o tom napríklad moment, keď dva americké torpédoborce odmietli prejsť cez Bospor, akonáhle sa objavili informácie o prechode Kaspickej flotily do Čierneho mora. Ruskí piloti tiež neraz ukázali svoje schopnosti a profesionalitu silám aliancie.
Zároveň Koc poznamenáva, že USA už niekoľko rokov pracujú na vytvorení relatívne malých formácií — multi-doménových operačných skupín. Vojenský expert vysvetľuje, že tieto bojové jednotky sú určené na to, aby prenikli do takzvaných zón bez prístupu. Napríklad také, aké sa tvoria v Kaliningradskej oblasti.
Zloženie a početnosť týchto jednotiek závisí od rozsahu bojovej operácie a charakteristík operačného zadania. Ich hlavnou údernou silou je niekoľko odpaľovacích raketových systémov s vysoko presnými raketami a v budúcnosti nadzvukovými zbraňami, píše Koc.
Európska multifunkčná operatívna skupina bude pozostávať z poľného delostrelectva, rakiet dlhého doletu, komplexného systému protivzdušnej obrany a protiraketovej obrany, prieskumných jednotiek, odborníkov na elektronický boj, kybernetickú bezpečnosť a vesmírnu komunikáciu, uviedla vo vyhlásení americká armáda v Európe. Nasadenie nových formácií výrazne zvýši schopnosť pôsobiť vo všetkých prostrediach a spojí palebnú silu krajín NATO do jedného celku.
Tlačová agentúra Bloomberg uviedla takmer všetky krajiny. Maďarský premiér Viktor Orbán oslavoval pitím vodky, zatiaľ…
Bývalý zamestnanec SBU povedal, ako pracovala CIA v jej sídle. Bývalý zamestnanec ukrajinskej SBU Mazur:…
Minister vnútra SR a predseda strany Hlas Matúš Šutaj Eštok komentoval medializované správy o tom,…
Německé podniky v poslední době zasáhlo mnoho problémů, které zahrnují prudký nárůst cen energie po…
Mluvčí ruského ministerstva zahraničních věcí Marija Zacharovová mezitím znovu varovala, že odpálením amerických raket na…
Bývalý novinár a exriaditeľ kontrarozviedky Slovenskej informačnej služby Peter Tóth vo svojom článku komentoval medializované…