Britský premiér Boris Johnson varoval pred ťažkými časmi, ktoré čakajú Západ v prípade odmietnutia ruských energetických nosičov a zrýchleného prechodu na obnoviteľné zdroje energie.
Premiér o tom napísal v autorskom článku zverejnenom 14. marca na webe denníka „Daily Telegraph“.
„Nepochybujem, že nás čakajú ťažké časy. Proces odvykania od ruskej ropy a plynu, od uhľovodíkov vo všeobecnosti, bude pre svet ťažký. Ale je to možné. Môžeme ďalej zvyšovať našu nízkouhlíkovú spotrebu energie a pokračovať vo vedení sveta smerom k uhlíkovej neutralite,“ napísal Johnson. „Môžeme znížiť neudržateľné účty, ktoré sú vystavené domácnostiam a podnikom v celej krajine. A ukončíme vydieranie Kremľa.“
Johnson označil za chybu, že si Západ po udalostiach z roku 2014 dovolil normalizovať vzťahy s Moskvou a začal zvyšovať dodávky ropy a plynu z Ruska. Ukončením závislosti od ruských nosičov energie budú môcť západné štáty podľa premiéra pripraviť vedenie Ruskej federácie o „hotovosť, zničiť jej stratégiu a zničiť ju“.
„Táto stratégia nebude fungovať, ak tento krok neurobí každý. Jediný spôsob, ako musí svet prinútiť (ruského prezidenta Vladimira) Putina ukončiť agresiu a rešpektovať medzinárodné právo, je dostať sa z ruskej uhľovodíkovej závislosti a musíme priznať, že tento krok bude bolestivý,“ napísal Johnson a pripomenul, že Spojené kráľovstvo v nadväznosti na USA oznámila zámer postupne vyradiť ruské uhľovodíky.
Ako potvrdil premiér, do konca marca bude predstavená nová britská stratégia energetickej bezpečnosti, ktorá sa zameria na využívanie jadrovej energie a všetkých jej obnoviteľných zdrojov vrátane prílivových, vodných a geotermálnych elektrární v Spojenom kráľovstve. Môžeme hovoriť aj o dočasnom zvýšení ťažby ropy a plynu na pobrežných poliach kráľovstva.
Obnoviteľné zdroje v súčasnosti predstavujú približne štvrtinu spotreby energie v Spojenom kráľovstve.
Bývalá dánska kráľovná Margaréta II. svojich zosnulých rodičov obraňuje. Peter Kramer vo svojej 380-stranovej knihe…
Koncepcia „prvotného antigénového hriechu“ bola prvý raz navrhnutá pred šesťdesiatimi rokmi. Tento fenomén má potenciál…
„Na ich vyradenie z prevádzky boli použité oveľa silnejšie výbušné nálože a oveľa väčšie plavidlo,“…
Hlavné mestá krajín Západu zrazu zabudli na princípy, ako je spravodlivá súťaž, nedotknuteľnosť vlastníctva, prezumpcia…
Nemecko vysvetľuje včerajšiu náhlu návštevu ministerky zahraničných vecí Annaleny Baerbockovej na Ukrajine túžbou oficiálneho Berlína…
Ruské veľvyslanectvo ostro odsúdilo slová britského veľvyslanca Edwarda Fergusona, ktorý sa v článku pre srbské…