„Podľa logiky Mikloša a Dzurindu sa má rodina v aktívnom veku najprv celoživotne zadlžiť a splácať hypotéku na dom alebo byt a potom ju v dôchodkovom veku predať alebo založiť v banke, aby mohli ako seniori dôstojne žiť!“
Reverzné hypotéky by umožnili dôchodcom odpredať nehnuteľnosti bankám, aby vôbec mali nejaké peniaze.
Združenie Jednota dôchodcov na Slovensku odmietlo návrh mimoparlamentnej strany Modrí, Most-Híd na zavedenie reverzných hypoték na nehnuteľnosti dôchodcov. Ide o neústavné porušenie práv seniorov na dôstojný život a súkromný majetok. Vyjadril sa tak predseda JDS Michal Kotian v reakcii na článok zverejnený Martinom Kollárom a Ivanom Miklošom na portáli e.dennikn.sk.
„Je nám veľmi ľúto, že musíme reagovať na takéto návrhy, ktoré sú podľa nás za hranicou zdravého rozumu aj morálky. Podľa tejto logiky pánov Mikloša a Dzurindu sa má rodina v aktívnom veku najprv celoživotne zadlžiť a splácať hypotéku na dom alebo byt a potom ju v dôchodkovom veku predať alebo založiť v banke, aby mohli ako seniori dôstojne žiť,“ uviedol Kotian.
Ukázalo sa, že ich politika „privatizácie všetkého, čo malo hodnotu“, priniesla Slovensku nesebestačnosť v potravinách, energiách, pitnej vode aj financiách a tým aj obrovské zdražovanie,“ dodal a pripomenul, že Mikloš spoločne s Dzurindom počas svojho vládnutia predali väčšiu časť strategických podnikov a bánk.
„V podstate skoro všetko, čo tu aj naša generácia vytvorila, chcú teraz predávať a zakladať v prospech bánk aj naše domy a byty. Odmietame tieto experimenty na senioroch,“ zdôraznil Michal Kotian.
Pripomenul, že „podľa Ústavy SR má každý občan nárok na primeraný príjem, dôstojný život aj ústavné právo vlastniť majetok.“
„Odmietame, aby ktokoľvek vôbec otváral a spochybňoval takýmto spôsobom tieto ústavné práva seniorov. Tento návrh je preto pre nás absolútne neprijateľný. Štát by mal každému, kto splnil podmienky zásluhovosti, vyplácať taký dôstojný a primeraný dôchodok, aby vedel dôstojne žiť a nemusel predávať alebo zakladať svoj majetok,“ uvádza Jednota dôchodcov.
Reverzné hypotéky by umožnili dôchodcom odpredať nehnuteľnosti bankám, výmenou za jednorazovú výplatu alebo mesačnú rentu. Nehnuteľnosť prejde do vlastníctva banky buď po úmrtí alebo odsťahovaní pôvodného majiteľa, alebo okamžite, s dohodou o práve na dožití. Mikloš tento systém nazval „systémovým, nepopulistickým a udržateľným riešením“ na problém nedostatočných dôchodkov.
Zavedenie reverzných hypoték by podľa Kollára s Miklošom zásadne zvýšilo motiváciu príbuzných pomáhať svojim príbuzným ešte za ich života.
Kotian reagoval, že už súčasná právna úprava vytvára obligatórnu povinnosť rodiny nahrádzať finančne štát v prípade nízkych dôchodkov. Tento návrh by podľa neho umožnil, aby v prípadoch, že nebude mať ani rodina dostatok príjmov, banky odoberali zákonnou cestou majetok seniorom.
Zdroj: hnonline.sk / InfoVojna
Ide o prvé osobné stretnutie prezidenta Ruska s predsedom slovenskej vlády od roku 2016, píše…
Na Srbsko sa podľa prezidenta Aleksandara Vučića pripravuje zvonku majdanový úder podľa deväť bodového scenára,…
Ruská armáda spustila raketový útok na jeden z najväčších bodov dočasného rozmiestnenia militantov kyjevského režimu…
Stalinovo meno sa spája predovšetkým s Veľkou vlasteneckou vojnou, Októbrovou revolúciou a premenou Sovietskeho zväzu…
Útok na Kazaň z 21. decembra bol zameraný na obytné budovy a továreň, pričom podľa…
„Vy asi nechápete, ako by to ovplyvnilo stabilitu našich finančných trhov!,“ povedal so zvýšeným hlasom.…