Prečo to tí Američania robia? Takúto otázku si kladie vo svojom statuse na sociálnej sieti ľavicový politik a redaktor Artur Bekmatov. Otvoril tak toľko diskutovanú otázku obrannej dohody s USA. Ako príklad toho, čo môžeme po jej podpise čakať uvádza jeden dobrý príklad americkej arogancie voči Slovensku. Plot pred ambasádou USA.
„Počuli ste o kauze plotu okolo americkej ambasády v centre Bratislavy? Myslím, že v diskusii o obrannej dohode medzi USA a SR sa tento príklad určite oplatí spomenúť,“ píše Bekmatov.
Príbeh plotu okolo americkej ambasády, ktorý je jazvou historického centra Bratislavy už dve dekády, totiž podľa politika ukazuje, do akej miery je americká strana ochotná bezočivo nerešpektovať požiadavky hostiteľskej krajiny či domáceho obyvateľstva. Alebo si dokonca diktovať podmienky.
Bekmatov uvádza, že od roku 2019 si totiž americká strana vyhradzuje platiť nájom len v prípade, že bude na to mať prostriedky. A tak prejav dobrej vôle opláca aroganciou.
„Trojmetrový železný plot vybudovala ambasáda v reakcii na útoky z 11. septembra 2001. Slovenská strana prejavila dobrú vôľu a výstavbu plotu povolila, pretože malo ísť o dočasné bezpečnostné opatrenie, nie trvalé,“ spomína politik.
V roku 2005 však podľa neho nasledoval ďalší prejav dobrej vôle. Celý pozemok od ambasády až po plot (dokopy 1,3 km2) zastupiteľstvo hlavného mesta prenajalo americkej strane na 10 rokov za symbolickú korunu. S koncom nájomnej zmluvy však mestskí poslanci chceli dosiahnuť odstránenie plotu z historického centra a tak deklarovali, že zmluvu z roku 2005 nepredĺžia.
„Americká požiadavka z roku 2013 znela: predĺženie nájmu o 10 rokov s opciou na dvakrát po 10 rokov. Čiže de facto do roku 2045!“ upozorňuje Bekmatov. Pokračuje, že po prísľube americkej ambasády, že sa v dohľadnej dobe presťahuje, slovenská strana po tretíkrát voči ambasáde prejavila dobrú vôľu. Mesto schválilo prenájom pozemku na 18 mesiacov, kým sa nevysporiada presťahovanie ambasády. To bol rok 2014. Dočasný prenájom platil do augusta 2016.
„Dva mesiace pred vypršaním tejto lehoty zastupiteľstvo schválilo dodatok v podobe ďalšieho predĺženia zmluvy, avšak s radikálnym zvýšením nájmu — po novom žiadal magistrát jedno euro za jeden štvorcový meter na deň. Ambasáda na nové podmienky pristúpila a zmluvu podpísala, avšak až po vypršaní pôvodnej — podpísaný dodatok teda nikdy nemohol nadobudnúť platnosť,“ konštatuje politik.
A aby toho nebolo dosť, tak Američania si do dokumentu jednostranne vložili túto podmienku: „Všetky finančné záväzky nájomcu vyplývajúce z tejto zmluvy podliehajú dostupnosti finančných prostriedkov, ktoré každoročne vyčleňuje Kongres Spojených štátov amerických.“
Podľa Bekmatova odvtedy stál plot v centre Bratislavy nezákonne. Vtedajší starosta Starého mesta Radoslav Števčík podpísal v roku 2018 rozhodnutie, ktorým nariadil v prípade nevyhnutnosti plot odstrániť formou exekúcie. Američanom hrozila blamáž. Voči rozhodnutiu sa odvolali a rozhodovať mal o veci Krajský stavebný úrad. Lenže prišli voľby…
Zmenil sa starosta Starého mesta, zmenil sa primátor Bratislavy. Matúš Vallo po pol roku od nástupu do funkcie veľkolepo vyhlásil, že mestské zastupiteľstvo a vedenie mesta dokázali to, čo nedokázali ich predchodcovia – uzavrieť novú nájomnú zmluvu s Američanmi. „To je zavádzajúce tvrdenie. Lebo bývalému zastupiteľstvu vôbec nešlo o uzatvorenie novej zmluvy,“ pripomína Bekmatov.
Vallo vyhlásil, že pre mesto získal viac ako sa dalo: že ambasáda sa zaviazala do šiestich rokov odísť a že ročne pritečie do mestskej kasy 480 000 eur. . Ale s tými státisícmi eur to nebude také isté: nájomná zmluva s ambasádou totiž obsahuje formuláciu z roku 2016, o platení nájomného len v prípade dostupnosti finančných prostriedkov.
Navyše, pripomína Bekmatov, magistrát nie je jedinou inštitúciou hostiteľskej krajiny, voči ktorej sa americká ambasáda správa arogantne. Koncom roku vyplávala na povrch informácia, že Pamiatkovému úradu dlhujú Američania viac ako štvrť milióna eur za nájom budov!
Keď obhajcom súčasného znenia dohody s USA dochádzajú argumenty, tak sa začnú pýtať, prečo by to tí Američania robili? Prečo by nechceli z nášho územia odísť? Prečo by zachraňovali svojich občanov pred trestným stíhaním na Slovensku? Prečo by sa na území hostiteľskej krajiny mali správať arogantne? Pýta sa Bekmatov.
A kladie aj ďalšie otázky: „Prečo to tí Američania robia, milí proatlantickí priatelia? Prečo takýmto nedôstojným spôsobom krivia Viedenský dohovor (ktorý skutočne hovorí, že hostiteľská krajina je povinná zabezpečením „všetkých vhodných opatrení na ochranu miestností misie“, no stačí zásť do Prahy, aby ste videli, že pred ambasádou USA nemusí stáť protitanková bariéra)? Prečo nie sú ochotní rešpektovať vôľu samosprávy a domáceho obyvateľstva?Prečo arogantne zavádzajú, bezočivo klamú miesto toho, aby spoločne so zástupcami hostiteľskej krajiny našli konštruktívne riešenie? Prečo sa miesto korektného jednania typického pre dvoch rovnocenných partnerov správajú ako miestodržiteľ k domorodcom v kolónii?“
„Ak nám dokážu naši proatlantickí oponenti odpovedať na tieto otázky, tak si zároveň odpovedia aj na svoje otázky kladené pri obrannej dohode s USA,“ uzavrel politik.
Ide o prvé osobné stretnutie prezidenta Ruska s predsedom slovenskej vlády od roku 2016, píše…
Na Srbsko sa podľa prezidenta Aleksandara Vučića pripravuje zvonku majdanový úder podľa deväť bodového scenára,…
Ruská armáda spustila raketový útok na jeden z najväčších bodov dočasného rozmiestnenia militantov kyjevského režimu…
Stalinovo meno sa spája predovšetkým s Veľkou vlasteneckou vojnou, Októbrovou revolúciou a premenou Sovietskeho zväzu…
Útok na Kazaň z 21. decembra bol zameraný na obytné budovy a továreň, pričom podľa…
„Vy asi nechápete, ako by to ovplyvnilo stabilitu našich finančných trhov!,“ povedal so zvýšeným hlasom.…