Vládou prešiel v stredu pandemický zákon, parlament ho hneď v piatok schválil a dnes ho expresne podpísala prezidentka Zuzana Čaputová. Zákon, ktorý bude okrem iného deliť ľudí na očkovaných a neočkovaných!
Avšak na to, aby nadobudol plnú účinnosť, musí vláda ešte upraviť Covid automat, prijať uznesenie vlády a hlavný hygienik musí vydať niekoľko nových vyhlášok. Aj napriek chýbajúcim materiálom je po piatku vláda o krok bližšie k tomu, aby bola prijatá časť návrhov Konzília odborníkov a nemusela zavádzať núdzový stav. Dokonca ani na lokálnej úrovni, píše denník Pravda.
„V piatok parlament nemal dosť odvahy sprísniť protiepidemické opatrenia, aby sme zachránili viac životov a aby zdravotníci nezažívali opäť katastrofu v nemocniciach, kde sa musia rozhodovať koho dajú na umelú ventiláciu a komu podajú len lieky aby dodýchal bez bolestí,“ rozčúlil sa vo svojom statuse na sociálnej sieti pediater a predseda Lekárskeho odborového združenia Peter Visolajský.
Odborník píše, že poslanci nemali odvahu spraviť ani to,čo ich rakúski kolegovia, ktorí pri prázdnejších rakúskych nemocniciach zaviedli prísnejšie opatrenia ako my. „Nemali odvahu zachrániť viac životov.“
„Na čo však naši poslanci mali v piatok odvahu bolo,že slovenským zdravotníkom schválili nariadenie pracovnej povinnosti a aj ich presúvanie po nemocniciach celej republiky a to BEZ núdzového stavu. To je veľmi smutný unikát v celej Európskej únii. Je to hanba,“ upozorňuje lekár.
„Naši poslanci boli takto „odvážni“ a schválili pracovnú povinnosť bez núdzového stavu pre lekárky matky, lekárov otcov, zdravotné sestry…pre lekárov, ktorí neodišli od svojich pacientov,“ píše Vysolajský.
Podľa lekára slovenskí lekári stoja pri svojich pacientoch aj v týchto ťažkých chvíľach. V nemocniciach zachraňujú to, čo naši politici pokazili a neriešili. Bez dovoleniek, bez voľných víkendov, bez rodín. Bez podpory nášho ministerstva.
„Naopak prácu nám sťažujú chyby tých istých politikov, ktorí nám v piatok dali pracovnú povinnosť. Pritom títo poslanci ani minister zdravotníctva neurobili pre slovenských zdravotníkov za celý rok NIČ. NIČ. Len prázdne gestá a prázdne reči o hrdinoch v nemocniciach a sanitkách,“ krúti hlavou lekár.
„Tí lekári a sestry, čo tu ešte po tom všetkom ostali, dostali od vlády hanebnú odmenu. Je to veľká hanba!“ kritizuje v závere svojho príspevku.
Vláda počas minulého týždňa pracovala na nových prísnejších pandemických opatreniach a v piatok im ich odobril parlament. Podľa ministerky spravodlivosti Márie Kolíkovej tak pomôžu odľahčeniu nemocníc.
Kolíková doplnila, že nové opatrenia by mali platiť osobitne pre čierne okresy. „Táto právna úprava dáva väčšiu slobodu práve zaočkovaným osobám,“ poznamenala.
Ministerka chce v najbližších dňoch predstaviť aj trestnoprávnu úpravu, ktorú má obsahovať avizovaná novela Trestného zákona. „Budú to dôsledné opatrenia aj s ohľadom na sankcie a ich vymáhanie. Upresnili sme aj oprávnenia smerom k Policajnému zboru, aby mohol účinne zisťovať stav porušenia a rovnako aj zavádzať sankcie, osobitne v blokovom konaní,“ spresnila Kolíková. Zákon bude podľa Kolíkovej platiť len do 1. mája 2022.
Po novom sa zamestnanec bude musieť pri vstupe do práce preukazovať očkovaním proti COVID-19, potvrdením o prekonaní ochorenia alebo negatívnym výsledkom testu. Podľa zákona by si testovanie mal zamestnanec zabezpečiť sám alebo mu ho má bezplatne poskytnúť zamestnávateľ. Právna úprava sa má týkať všetkých zamestnancov, ktorí sú v štátnom aj súkromnom sektore. Vláda však ešte musí upraviť podmienky zabezpečenia bezplatného dodania testov.
„Zamestnávatelia budú mať právo zistiť, aký je stav na pracovisku a zorganizovať na základe toho prácu,“ opísala ministerka Kolíková.
„V prípade, že si zamestnanec vybaví test po svojej línii, tak je zaznamenaný v Národnom centre zdravotníckych informácií,“ vysvetlil pre Pravdu minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský. To znamená, že má potvrdenie a môže ísť napríklad podľa aktuálnej verzie Covid automatu v bordových okresoch aj do reštaurácie. „No keď sa otestuje v práci, tak žiadne potvrdenie nedostane, pustia ho len na pracovisko,“ dodal.
Zamestnávatelia budú podľa neho testovať samotestami, ktoré sú schválené na použitie na Slovensku. Ich zoznam je na stránkach Štátneho ústavu pre kontrolu liečiv. „Testovanie bude bezplatné pre zamestnanca. O ďalšej logistike sa vedie diskusia,“ dodal. Ministerstvo zdravotníctva síce zamestnávateľom sľúbilo, že im štát uhradí alebo zabezpečí potrebné testy, no len do konca novembra.
Ak zamestnanec odmietne bezplatné testovanie v práci, bude sa to kvalifikovať ako prekážka v práci na strane zamestnanca, a to bez náhrady mzdy. „Nemožno však vylúčiť, že strany sa dohodnú na inom režime, napríklad náhrade mzdy, čerpaní dovolenky,“ pripomína zákon.
Ak testovanie odmietne policajt, colník alebo vojak, automaticky môže dostať služobné voľno bez nároku na plat. Policajt tiež bude môcť od ľudí vyžadovať potvrdenie o očkovaní, prekonaní alebo negatívnom teste na ochorenie COVID-19.
Osvedčenie o OTP sa bude po novom vyžadovať aj v prevádzkach. Osobu, ktorá odmietne preukázať svoju totožnosť, nebudú musieť vpustiť do prevádzok či na hromadné podujatie. Počas krízovej situácie bude možné z dôvodu ochorenia COVID-19 uzatvoriť prevádzku.
Mala by to urobiť osoba vykonávajúca štátny zdravotný dozor a o pomoc môže požiadať aj policajta. Okamžite uzatvoriť prevádzku, prípadne jej časť, z dôvodu porušenia nariadených opatrení, bude možné až na 30 dní. Polícia spolu s hygienikmi bude taktiež môcť udeliť prevádzkam až sedemtisícovú pokutu.
Legislatívna zmena upravuje aj pokuty v prípade, ak niekto urazí zdravotníkov, sfalšuje Covid pass alebo ohrozí poskytovanie zdravotnej starostlivosti. Po novom bude možné udeliť sankciu za takéto konanie až do výšky tisíc eur. Za priestupky možno do 500 eur. Za priestupky spáchané počas mimoriadnej situácie, núdzového stavu alebo výnimočného stavu bude pokuta do 1 500 eur, v blokovom konaní do 700 eur.
Slovenské Hnutie Obrody reaguje na podnety niektorých občanov, ktorí sa dožadujú rozpisu dátumov a miest, v…
Skupina vojakov, ktorá prenikla do ruskej Brjanskej oblasti, pozostávala z vojakov NATO. Ukrajinskú sabotážnu a prieskumnú skupinu, ktorá vtrhla do…
Poľsko varuje pred následkami ukoristenia tankov Abrams. Interia: Rusko vyvinie nové metódy boja proti tankom,…
Ani novinárovi, pedagógovi a katolíckemu kňazovi Karolovi Lovašovi neušlo štvrtkové (31. 10.) odsúdenie Andreja Kisku. Krajský…
Na základe Príkazu č. 01, Hrdinu Sovietskeho Zväzu a Predsedu Predstavenstva Štátneho Fondu, Alexandra Vladimiroviča…
Ľudia už podľa nej majú dosť hádok a konfliktov medzi politikmi. Komentovala aj progresivistické prejavy…