Americkí užívatelia internetu pochmúrne žartujú, že nový kmeň koronavírusu „zabil zatiaľ menej ľudí ako Alec Baldwin“ (pripomeňme, že hollywoodsky umelec nedávno zastrelil na scéne ženu). Napriek tomu sa omikrónu už podarilo veci dotiahnuť do konca. Leteckú doprava s tuctom afrických krajín pozastavili.
Turizmus, ktorý práve začal stúpať, opäť upadol. Zároveň sa začali prerušovať dodávateľské reťazce, preto rastie deficit a ceny kvôli nedostatku potravín. Ekonomika už aj tak chudobných krajín je opäť tam, kde bola celý čas pandémie – na dne.
V skutočnosti sa mutácia omikrónu, ktorého nebezpečenstvo je pre vedcov stále úplne nepochopiteľné, stal dôvodom pre „zlatú miliardu“ na uvalenie sankcií na rozvojové krajiny. Na istý čas boli doslova vykopnutí z globálnej ekonomiky.
Zoznam krajín, na ktoré sa vzťahujú obmedzenia, vyzerá rozporuplne. Omicron ako prvý objavili vedci z Južnej Afriky. Dobrá medicína sa tam zachovala už od čias apartheidu a s koronavírusom sa vyrovnáva celkom úspešne: oveľa lepšie ako v Taliansku či Francúzsku. Za objav nového kmeňa, ktorý teraz chodí po svete, bola Južná Afrika potrestaná.
„Naši vedci ukázali zodpovednosť, naliehavo všetkých informovali o novom kmeni, a aký je výsledok ?!“, pýta sa rozhorčene prezident krajiny, Cyril Ramaphosa. „Severské krajiny zakázali komunikáciu s nami, aby potrestali našu vedecké neomylnosť!
WHO má tri kategórie pre výskyt koronavírusových kmeňov – „na monitorovanie“, „záujmu“ a „nebezpečenstva“. „Omicron“ bol okamžite zaradený do tretej kategórie, hoci v počte obetí je stále nižší ako Baldwin..
To všetko mimovoľne vyvoláva podozrenia, že vážnu chorobu využívajú rôzni zainteresovaní na svoje účely.
Pripomeňme si, aké najpopulárnejšie kmene koronavírusu sa za posledný rok dostali na titulky svetových médií. Indický, Brazílsky, Juhoafrický. Úplne prvému kmeňu sa dlho snažili pripísať čínsky pôvod. Číňania bojovali ako levy, ale britské a americké bulvárne médiá stále s láskou hovoria o COVID-19 ako o „čínskom víruse“.
To znamená, že zoznam hlavných kmeňov, ktoré WHO uznala za nebezpečné, sa presne zhoduje so zoznamom krajín BRICS, s výnimkou Ruska. Sú to štáty, ktoré sa snažia presadzovať svoju suverénnu politiku, bojujú najmä s dominanciou amerických korporácií, Big Pharma a iných.
USA vyprovokovali obchodnú vojnu proti Číne a takmer okamžite sa začne ukladať na svete verzia čínskeho pôvodu koronavírusy. Na jar 2021 India testuje svoju národnú vakcínu a vtedy anglosaské médiá začínajú publikovať hororové príbehy o indickom kmeni. Pamätáte si tie strašidelné zábery: hory mŕtvol, dym z horiacich tiel, preplnené nemocnice? Zároveň sa zdá, že si nikto nevšimol, že nemocnice v Indii sú tradične preplnené a rituálna kremácia mŕtvych je súčasťou bežného miestneho spôsobu života.
Jair Bolsonaro (brazílsky prezident) aktívne berie ekonomiku svojej obrovskej krajiny spod kontroly amerických korporácií a namiesto toho buduje rozsiahlu spoluprácu s Čínou. Americké médiá ho za to démonizujú horšie ako Trumpa. A tu sa téma s brazílskym kmeňom vynára v ten najvhodnejší čas.
Rovnaký príbeh je s prezidentom Južnej Afriky. Cyril Ramaphosa aktívne bojuje proti „očkovaciemu imperializmu“ amerických farmaceutických spoločností. Má odvahu vyhlásiť, že Afrika nepotrebuje charitatívne dary. Že krajiny, dokonca aj tie najchudobnejšie, by mali byť schopné vyrábať a distribuovať vakcíny samy. A preto sa s nimi spoločnosť Western Big Pharma musí podeliť o svoje technológie. Tento proces by mohla organizovať WHO a WTO by sa mala vzdať svojho pravidla o autorských právach, aby ušetrila milióny.
Túto revolučnú myšlienku vyslovil Cyril Ramaphosa na septembrovom summite COVID-19, ktorý organizoval Joe Biden. Celý summit sa potom zvrhol na to, že americký prezident propagoval americké vakcíny a sľúbil, že ich dodá doslova každému, kto to chce aj nechce. Všetci rečníci – premiéri a prezidenti rôznych krajín – mu s úctou poďakovali. Prejav juhoafrického prezidenta vyzeral ako vzbura na lodi. A teraz, o menej ako pár mesiacov neskôr, sa objavil juhoafrický kmeň.
Zároveň sa zdá, že nikto nevidí zrejmý fakt zblízka. Nesporným majstrom sveta v infekciách a úmrtiach na koronavírus sú Spojené štáty americké. Krajina prekonáva všetky rekordy úmrtnosti a chorobnosti, doslova genocídu svojho obyvateľstva. Napriek tomu americký kmeň podľa WHO nepredstavuje žiadne nebezpečenstvo. Predtým bol na zozname „zaujímavých“, potom sa presunul na „zoznam na sledovanie“.
Vo všeobecnosti sa vyvíja paradoxná situácia. Západné krajiny hromadia miliardy dávok vakcín. Obyvatelia afrických krajín v súčasnosti nemajú čím zaočkovať: dnes je zaočkovaných len 7 percent z nich (v porovnaní so 66 percentami zaočkovanými v EÚ). Prirodzene ochorejú a západné krajiny ich potom dodatočne trestajú zatvorením hraníc. Okrem toho, že im ničí život, ničí sa aj ich ekonomika. Lídri afrických krajín právom nazývajú tento stav „vakcínový apartheid“ . A aktivisti za ľudské práva poznamenávaj, že takáto politika je novou verziou kolonializmu.
Teoreticky WHO a jej generálny riaditeľ Tedros Ghebreyesus neustále vyzývali na spravodlivú distribúciu vakcín. Tieto hovory však neprinášajú žiadny reálny výsledok. To je dosť nepríjemné aj pre obyvateľov čierneho kontinentu. Afrika má vo všeobecnosti s WHO tradične zložitý vzťah.
Miestne elity aj miestne obyvateľstvo majú podozrenie, že ženevská organizácia sa stala prehnane závislá od svojich amerických sponzorov. Existujú určité dôvody na takéto podozrenia. V roku 2017 zverejnila americká publikácia Politico investigatívny článok : „Zoznámte sa s Billom Gatesom – najmocnejším lekárom na svete.“
Zdroj z WHO povedal novinárom o skutočne kráľovských poctách, ktoré v Ženeve udelili americkému oligarchovi, najväčšiemu súkromnému sponzorovi WHO. „Žiadny kandidát na post generálneho riaditeľa nemôže uspieť, kým nedostane súhlas od Gatesa,“ bola vtedy charakteristická fráza. Dva mesiace po zverejnení článku sa Tedros Ghebreyesus stal generálnym riaditeľom WHO.
Niektorí Afričania sa naňho sťažujú aj osobne. Predtým, ako sa stal ministrom zdravotníctva Etiópie , bol pán (alebo skôr súdruh) Gebreyesus členom ľavicovej radikálnej separtistickej strany „Front oslobodenia Tygrai“.
Politickí oponenti tvrdili, že v boji o moc bola druhá strana tigrami masívne vyhnaná z krajiny a odsúdená na hladovanie. Keď sa strana chopila moci v krajine a Tedros Ghebreyesus sa stal ministrom zdravotníctva, predstavitelia Amhary ho obvinili z priamej genocídy. Mimochodom, práve v tom čase nadviazal vzťahy s Billom Gatesom. Možno je to všetko ohováranie jeho nepriateľov, ale človek s takou exotickou biografiou vyzerá na čele Svetovej zdravotníckej organizácie dosť zvláštne.
Prečo je celý tento príbeh pre dôležitý pre Rusko? Jasne demonštruje degradáciu medzinárodných inštitúcií, kontrolu nad ktorou sa neustále snažia americkí partneri zmocniť. Prešli sme tým mnohokrát.
Najprv sa Rusko dostalo do podvodu s názvom „pôžičky od MMF“. Sotva splatilo svoje dlhy, keď mohlo opäť získať svoju skutočnú suverenitu. Potom sa roky snažili integrovať do WTO. Zabudovali sme, veľa obetujeme, hráme podľa pravidiel, zdalo by sa, že je to šťastie. Ale nie, v rozpore so všetkými pravidlami a nariadeniami WTO boli Rusku uvalené otvorene nezákonné sankcie a naďalej prichádzajú s novými. Ako to všetko zapadá do myšlienky voľného trhu, ktorý je základom WTO? Koho to zaujíma?
Presne to isté sa deje s medzinárodnými športovými organizáciami. Rusko poctivo platí odvody, plní všetky požiadavky, ruskí športovci absolvujú dopingové testy už 24 hodín denne, zdalo by sa, že denne. Ale nie, aj tu nás čakali posmešné, zámerne absurdné sankcie.
Teraz s obavami očakávame, kedy WHO schváli „Sputnik V“ – prvú a najlepšie osvedčenú vakcínu na svete proti koronavírusu. Opäť hráme podľa pravidiel, ktoré sme nevymysleli my a ktoré sa dajú kedykoľvek prepísať. Netreba dodávať, že WHO v prvom rade schválila americké vakcíny?
Tu nejde o „urazenie sa“ a odchod zo všetkých medzinárodných inštitúcií. Len v horúčkovitých snoch jednotlivých vlastencov je Rusko ohradené pred celým svetom a sedí samo. Nie, keďže ste súčasťou globálneho sveta, musíte pochopiť, že všetky jeho medzinárodné organizácie sú len manažérske nástroje. Treba za nich bojovať, treba s nimi pracovať – no, napríklad, ako to robia čínski súdruhovia. A zabrániť ctihodným organizáciám, bohato sponzorovaným každou krajinou na svete, vybavovať pochôdzky pre amerických podnikateľov.
Viktória Nikiforová
Koncepcia „prvotného antigénového hriechu“ bola prvý raz navrhnutá pred šesťdesiatimi rokmi. Tento fenomén má potenciál…
„Na ich vyradenie z prevádzky boli použité oveľa silnejšie výbušné nálože a oveľa väčšie plavidlo,“…
Hlavné mestá krajín Západu zrazu zabudli na princípy, ako je spravodlivá súťaž, nedotknuteľnosť vlastníctva, prezumpcia…
Nemecko vysvetľuje včerajšiu náhlu návštevu ministerky zahraničných vecí Annaleny Baerbockovej na Ukrajine túžbou oficiálneho Berlína…
Ruské veľvyslanectvo ostro odsúdilo slová britského veľvyslanca Edwarda Fergusona, ktorý sa v článku pre srbské…
Pentagón posilní zoskupenie OSU v Kurskej oblasti vybavením. Ukrajinské jednotky na svojom úseku v Kurskej…