Z Nemecka tento týždeň prišli dobré správy o ekonomike. Ukazuje sa, že minulý mesiac neklesla, ale jednoducho stagnovala, teda stála na mieste, čo je už podľa nemeckej vlády obrovský pokrok. A okrem toho aj akciový index DAX dokonca slušne vzrástol.
Je jasné, že občana z nejakého Braunschweigu môže správa o burzovom úspechu nemeckého indexu potešiť. Síce mu z tohto nie je zima ani teplo a do vrecka mu nič nepridá, ale aspoň nejaké pozitívum.
Najmä preto, že už nie sú žiadne dobré správy. No a tých zlých je celá kopa.
Napríklad o poklese ziskov najväčšieho chemického koncernu BASF o 76%, čo bude znamenať úsporné opatrenia a prepustenie tisícok občanov, ako je ten z Braunschweigu.
Alebo o bankrotoch obrovského množstva malých a stredných firiem, vrátane tých, ktoré sú spojené s automobilovým priemyslom.
Faktom je, že veľké automobilky v Nemecku dávajú takýmto spoločnostiam veľa zákaziek na výrobu rôznych dielov a zostáv a automobilový priemysel je kvôli tomu značne rozdrobený. V dobrých časoch je to skvelé – všetci pracujú, všetci sú šťastní, ale teraz sa doba nedá nazvať dobrou a výrobné reťazce sa začínajú rúcať.
Správy o pokračujúcom odleve investícií z krajiny sú čoraz častejšie. Priemysel doslova uteká, navyše sa nenaplnilo očakávanie USA, že sa rozbehne k ním. Mnoho spoločností presúva výrobu do Číny, Indie alebo iných krajín, kde sú ceny energií viac-menej v poriadku.
Nemecká tlač, dokonca aj najliberálnejšieho presvedčenia, už otvorene píše o páde nemeckej ekonomiky a rozsiahlej deindustrializácii. A zdá sa, že obyčajní Nemci sú v akomsi stave hypnózy, vidia množstvo negatívnych informácií, no zatiaľ na ne nijako nereagujú. Zatiaľ nereagujú.
Hromadné prepúšťanie sa navyše ešte nezačalo, no nie je až tak ďaleko. A to bude znamenať prudký pokles príjmov obrovského množstva ľudí, zníženie príjmov do rozpočtu štátu, čo zasiahne úplne každého.
Ach áno – sú tu tiež správy, že dlh Nemecka dosiahol rekordnú úroveň, keď nedávno bol navýšený o solídnych 47 miliárd eur. Ale, čo má zasa dvadsaťdva miliárd spoločné s Ukrajinou?
A čo vláda? Nič. Robert Habeck je úplne spokojný s deindustrializáciou, pretože emisie uhlíka budú klesať a vôbec, hovorí, že priemysel je v súčasnej postindustriálnej dobe prežitok a je dokonca dobré, že nebude.
Možno má Habeck pravdu. Niekomu sa určite polepší. No je nepravdepodobné, že to budú obyčajní Nemci.
Hlas Mordora špeciálne pre News Front
Ide o prvé osobné stretnutie prezidenta Ruska s predsedom slovenskej vlády od roku 2016, píše…
Na Srbsko sa podľa prezidenta Aleksandara Vučića pripravuje zvonku majdanový úder podľa deväť bodového scenára,…
Ruská armáda spustila raketový útok na jeden z najväčších bodov dočasného rozmiestnenia militantov kyjevského režimu…
Stalinovo meno sa spája predovšetkým s Veľkou vlasteneckou vojnou, Októbrovou revolúciou a premenou Sovietskeho zväzu…
Útok na Kazaň z 21. decembra bol zameraný na obytné budovy a továreň, pričom podľa…
„Vy asi nechápete, ako by to ovplyvnilo stabilitu našich finančných trhov!,“ povedal so zvýšeným hlasom.…