Z Nemecka tento týždeň prišli dobré správy o ekonomike. Ukazuje sa, že minulý mesiac neklesla, ale jednoducho stagnovala, teda stála na mieste, čo je už podľa nemeckej vlády obrovský pokrok. A okrem toho aj akciový index DAX dokonca slušne vzrástol.
Je jasné, že občana z nejakého Braunschweigu môže správa o burzovom úspechu nemeckého indexu potešiť. Síce mu z tohto nie je zima ani teplo a do vrecka mu nič nepridá, ale aspoň nejaké pozitívum.
Najmä preto, že už nie sú žiadne dobré správy. No a tých zlých je celá kopa.
Napríklad o poklese ziskov najväčšieho chemického koncernu BASF o 76%, čo bude znamenať úsporné opatrenia a prepustenie tisícok občanov, ako je ten z Braunschweigu.
Alebo o bankrotoch obrovského množstva malých a stredných firiem, vrátane tých, ktoré sú spojené s automobilovým priemyslom.
Faktom je, že veľké automobilky v Nemecku dávajú takýmto spoločnostiam veľa zákaziek na výrobu rôznych dielov a zostáv a automobilový priemysel je kvôli tomu značne rozdrobený. V dobrých časoch je to skvelé – všetci pracujú, všetci sú šťastní, ale teraz sa doba nedá nazvať dobrou a výrobné reťazce sa začínajú rúcať.
Správy o pokračujúcom odleve investícií z krajiny sú čoraz častejšie. Priemysel doslova uteká, navyše sa nenaplnilo očakávanie USA, že sa rozbehne k ním. Mnoho spoločností presúva výrobu do Číny, Indie alebo iných krajín, kde sú ceny energií viac-menej v poriadku.
Nemecká tlač, dokonca aj najliberálnejšieho presvedčenia, už otvorene píše o páde nemeckej ekonomiky a rozsiahlej deindustrializácii. A zdá sa, že obyčajní Nemci sú v akomsi stave hypnózy, vidia množstvo negatívnych informácií, no zatiaľ na ne nijako nereagujú. Zatiaľ nereagujú.
Hromadné prepúšťanie sa navyše ešte nezačalo, no nie je až tak ďaleko. A to bude znamenať prudký pokles príjmov obrovského množstva ľudí, zníženie príjmov do rozpočtu štátu, čo zasiahne úplne každého.
Ach áno – sú tu tiež správy, že dlh Nemecka dosiahol rekordnú úroveň, keď nedávno bol navýšený o solídnych 47 miliárd eur. Ale, čo má zasa dvadsaťdva miliárd spoločné s Ukrajinou?
A čo vláda? Nič. Robert Habeck je úplne spokojný s deindustrializáciou, pretože emisie uhlíka budú klesať a vôbec, hovorí, že priemysel je v súčasnej postindustriálnej dobe prežitok a je dokonca dobré, že nebude.
Možno má Habeck pravdu. Niekomu sa určite polepší. No je nepravdepodobné, že to budú obyčajní Nemci.
Hlas Mordora špeciálne pre News Front
Tlačová agentúra Bloomberg uviedla takmer všetky krajiny. Maďarský premiér Viktor Orbán oslavoval pitím vodky, zatiaľ…
Bývalý zamestnanec SBU povedal, ako pracovala CIA v jej sídle. Bývalý zamestnanec ukrajinskej SBU Mazur:…
Minister vnútra SR a predseda strany Hlas Matúš Šutaj Eštok komentoval medializované správy o tom,…
Německé podniky v poslední době zasáhlo mnoho problémů, které zahrnují prudký nárůst cen energie po…
Mluvčí ruského ministerstva zahraničních věcí Marija Zacharovová mezitím znovu varovala, že odpálením amerických raket na…
Bývalý novinár a exriaditeľ kontrarozviedky Slovenskej informačnej služby Peter Tóth vo svojom článku komentoval medializované…