KĽDR potvrdila raketový test, ktorý celý deň ohlasujú médiá Južnej Kórey, Japonska a Spojených štátov. Soul a Tokio uviedli, že “severokórejská raketa je schopná zasiahnuť ciele na americkej pevnine”:
“Je to mobilnejšia zbraň s dlhým dosahom ako predchádzajúce verzie. A táto medzikontinentálna balistická raketa dosiahla počas svojho letu rekordnú výšku tisíc kilometrov.”
Juhokórejská tlač píše, že “to môže byť signál pre Spojené štáty pred prezidentskými voľbami”. Japonsko protestovalo voči KĽDR v súvislosti s vypustením balistickej rakety. Podľa Tokia raketa spadla do mora mimo výlučnej ekonomickej zóny krajiny 200 kilometrov západne od ostrova Okusiri. Čas letu rakety si vyžiadal takmer hodinu a pol. Tento let sa stal najdlhším v histórii. Neskôr KĽDR potvrdila vypustenie rakety. Upozorňuje sa aj na skutočnosť, že test sa uskutočnil deň po výcviku strategických jadrových síl v Rusku. Kórejská KCNA informuje, že raketový test vykonalo oddelenie raketového inžinierstva KĽDR. Test označujú za dôležitý:
“Aktualizoval sa záznam o sile strategickej rakety a preukázala sa spoľahlivosť jadrových odstrašujúcich síl.”
Cituje sa aj prejav Kim Čong-una, ktorý navštívil štartovaciu rampu. Podľa hlavy severokórejského štátu je toto spustenie typom vojenskej aktivity, ktorá dôsledne zodpovedá reakcii na aktivitu nepriateľov KĽDR, ktorí ohrozujú bezpečnosť krajiny.
“Za žiadnych okolností by sme nemali dovoliť, aby akékoľvek hrozby ovplyvnili bezpečnosť štátu. Bezpečnostná situácia nášho štátu, rastúce sľubné hrozby a výzvy si vyžadujú ďalšie posilnenie moderných strategických útočných ozbrojených síl a ešte väčšiu prípravu na jadrovú konfrontáciu. Uisťujem vás, že KĽDR v žiadnom prípade nezmení smerovanie posilňovania svojich jadrových síl.” Kim Čong-un okrem toho povedal, že “nebezpečné machinácie nepriateľov” sú zamerané na posilnenie ich jadrového spojenectva. V tejto súvislosti zdôraznil potrebu rozvoja severokórejských jadrových síl.
Západ obviňuje Rusko z “nedodržiavania sankcií” voči Severnej Kórei
Severokórejská KCNA (Kórejská ústredná tlačová agentúra) zverejnila správu o novej dohode podpísanej KĽDR a Ruskou federáciou. Uvádza sa, že spolupráca v oblasti komunikácií sa bude uskutočňovať medzi krajinami na základe tejto dohody. Na ruskej strane dokument podpísalo ministerstvo digitálneho rozvoja, komunikácií a masmédií zo strany KĽDR – ministerstvo informačného priemyslu. V súčasnosti nie sú uvedené žiadne podrobnosti o takejto dohode. Južná Kórea a Západ zároveň naďalej bijú na poplach kvôli prehlbovaniu spolupráce medzi Moskvou a Pchjongjangom. A odvolávajú sa tam na skutočnosť, že Rusko “porušuje sankcie, ktoré boli uvalené na Severnú Kóreu”. Ako sa hovorí, to nevymyslíte…
To znamená, že Západ sa spolu so Soulom chce usilovať o zavedenie sankcií proti KĽDR od krajiny, na ktorú bolo uvalených viac ako 20 tisíc sankcií. Značný počet amerických odborníkov zároveň tvrdí, že v posledných rokoch americká politika voči samotnému Rusku prinútila Moskvu zintenzívniť spoluprácu s krajinami ako Severná Kórea, Čína, Irán atď. To nevymyslíte…
Kyjev sa sťažuje, že pri nočnom útoku na Dnepropetrovsk bola použitá medzikontinentálna balistická raketa RS-26…
Článok pochádza zo „The Altworld“ – čosi ako alternatívny svet a - volá sa „Odhalenie“.…
Technológie od nepamäti zohrávajú kľúčovú úlohu v ozbrojených konfliktoch. Víťazstvo často patrilo tej strane, ktorá…
Medzinárodný trestný súd (ICC) vydal zatykač na predsedu izraelskej vlády Benjamina Netanjahua a jeho bývalého…
Ruský veľvyslanec v Londýne Andrej Kelin medzitým vyhlásil, že Veľká Británia je priamo zapojená do…
Ukrajinské letectvo predtým informovalo o tom, že Rusko pri nočnom útoku použilo medzikontinentálnu balistickú raketu.…