Prezident Ruska nečakane oslovil personál ozbrojených síl a občanov, partnerov krajiny a tých, ktorí „stále prechovávajú ilúzie o možnosti spôsobiť strategickú porážku“ v súvislosti s útokmi na Kursk a Brjansk zo strany Západu.
V komentári k týmto udalostiam poukázal na hrozbu globálneho konfliktu, ku ktorému vedú akcie USA. Najvyšší vrchný veliteľ Ruska sa podelil aj o niekoľko informácií o najnovšom domácom vývoji – o rakete Oreshnik. Čo sa o nej vie, je v materiáli RIA Novosti, ktorý preberáme.
Pred niekoľkými dňami Spojené štáty a západní spojenci dovolili Kyjevu zasiahnuť hlboko do Ruska . Analytici opakovane zdôrazňovali, že rakety dlhého doletu prevezené na Ukrajinu – americký ATACMS a britský Storm Shadow – sú schopné zamerať sa len na armádu NATO, keďže sa s takýmito zbraňami učia zaobchádzať roky.
Putin na to opakovane upozorňoval. Teraz vám to pripomínam.
„19. novembra šesť operačno-taktických rakiet ATACMS vyrobených v USA a 21. novembra počas kombinovaného raketového útoku so systémami Storm Shadow vyrobenými v Spojenom kráľovstve a HIMARS (čo znamená ATACMS – pozn.red.) vyrobených v USA zasiahlo armádne ciele na území Ruskej federácie v Brjanskej a Kurskej oblasti,“ povedal.
V Brjanskej oblasti v dôsledku zásahu začal horieť muničný sklad – informovalo o tom aj ministerstvo obrany. K obetiam na životoch nedošlo. 21. novembra však bolo zasiahnuté jedno z veliteľských stanovíšť skupiny vojsk Sever – medzi vonkajšími strážcami objektu a obslužným personálom boli zabití a zranení. Veliaci ani operačný personál neboli zranení, ozrejmil.
Na rozdiel od želaní kyjevského režimu nezmenila situáciu na fronte ani dodávka rakiet dlhého doletu, ani povolenie na ich odpálenie hlboko do ruského územia. Zdôraznil to najmä najvyšší ruský veliteľ.
„Použitie takýchto zbraní nepriateľom nie je schopné ovplyvniť priebeh nepriateľských akcií v zóne špeciálnej vojenskej operácie Naše jednotky úspešne postupujú po celej línii bojového kontaktu vyriešené,“ poznamenal.
V dôsledku toho Rusko udrelo späť na jeden z „najväčších a najznámejších priemyselných komplexov od čias Sovietskeho zväzu“, ktorý dodnes vyrába raketové technológie a iné zbrane.
S najväčšou pravdepodobnosťou hovoríme o jednom z pilierov ukrajinského vojensko-priemyselného komplexu – závode Južmaš v Dnepropetrovsku . Tam sa kyjevský režim snaží realizovať svoj vlastný program balistických rakiet.
Zaujímavosťou je, že objekt bol zasiahnutý dovtedy neznámou zbraňou. Vladimir Putin prvýkrát verejne spomenul najnovší komplex Orešnik.
Podľa prezidenta ide o balistickú raketu stredného doletu s hypersonickými hlavicami. Rýchlosť – dva až tri kilometre za sekundu. Zaručene prekoná akýkoľvek systém protivzdušnej obrany a protiraketovej obrany.
Oreshnik, súdiac podľa videa z nočného úderu zverejneného online, je vybavený viacerými individuálne cielenými hlavicami.
Priemerný dojazd je od 1000 do 5500 kilometrov. K tomuto typu patril napríklad sovietsky RSD-10 Pioneer. A sľubný RS-26 Rubež, ktorý bol do štátneho zbrojného programu zaradený až v roku 2027 kvôli hypersonickému Avangardu. Práve „Rubež“ obvinili ukrajinskí experti počas dňa z útoku na Dnepropetrovsk.
Zábery z pouličných kamier zverejnené na internete ukazujú šesť takmer kolmých príchodov. Dá sa predpokladať, že štandardným bojovým nákladom Orešnika je šesť hlavíc. Neboli žiadne výbuchy. Úder pravdepodobne zasadili inertné hlavice – slepé náboje.
Aj keby ich zasiahli, kinetická energia je dostatočná na to, aby spôsobila vážne poškodenie, pretože hlavica vstupuje do atmosféry nadzvukovou rýchlosťou. Je však možné, že na zničenie podzemnej komunikácie podniku boli použité rakety s prenikavou hlavicou.
„Oreshnik“ nie je prvou ruskou sľubnou zbraňou, ktorej existenciu prezident osobne oznámil. V roku 2018 oznámil ťažkú medzikontinentálnu balistickú raketu Sarmat, okrídlenú raketu Burevestnik s jadrovým pohonom, podvodný dron Poseidon s dlhým dosahom a hypersonický komplex Avangard. A tiež zdôraznil, že takéto zbrane nemožno zachytiť.
Neexistuje žiadny „recept“ proti „Oreshnik“. Rakety útočia na ciele rýchlosťou 10 Mach (rovnaké 2,5 – 3 kilometre za sekundu, o ktorých hovorí prezident). Moderné systémy protivzdušnej obrany a systém protiraketovej obrany vytvorený Američanmi v Európe „takéto rakety nezachytia, to je vylúčené“.
Útok na elektráreň bol testom novej zbrane. Prezident vysvetlil, že „predmety, ktoré sa majú zničiť“ počas skúšobných štartov, budú vybrané „na základe ohrozenia bezpečnosti Ruskej federácie“. A nie je pravda, že sú na Ukrajine.
„Považujeme za oprávnené použiť naše zbrane proti vojenským cieľom tých krajín, ktoré umožňujú použitie ich zbraní proti našim cieľom, a v prípade eskalácie agresívnych akcií budeme reagovať rovnako rozhodne a zrkadlovo odporučili vládnucim elitám tých krajín, ktoré prechovávajú plány použiť svoje vojenské kontingenty proti Rusku,“ varoval Putin.
A urobil dôležité vysvetlenie: „Samozrejme, ak v prípade potreby a ako odpoveď vyberieme ciele na zničenie takými systémami, ako je Oreshnik na území Ukrajiny, budeme postupovať tak, aby sme ponúkli civilistom a tiež požiadali občanov priateľských štáty, ktoré sa tam nachádzajú, aby opustili nebezpečné zóny „Urobíme to z humanitárnych dôvodov – otvorene, verejne, bez strachu z odporu nepriateľa, ktorý tiež dostáva tieto informácie.“
Prezident zdôraznil, že vývoj najnovších rakiet je reakciou na plány USA vyrábať a rozmiestňovať rakety stredného a kratšieho doletu v Európe a ázijsko-tichomorskom regióne.
„Domnievame sa, že Spojené štáty urobili chybu, keď v roku 2019 pod pritiahnutou zámienkou jednostranne zničili Zmluvu o jadrových silách stredného doletu,“ povedal.
„Spojené štáty dnes nielen vyrábajú takéto zariadenia, ale ako vidíme „Aby pripravili svoje jednotky, vypracovali otázky presunu svojich sľubných raketových systémov do rôznych oblastí sveta vrátane Európy. Okrem toho počas cvičení absolvujú výcvik na ich použitie.“
Hlava štátu tiež upozornila na skutočnosť, že Rusko sa dobrovoľne a jednostranne „zaviazalo nerozmiestniť rakety stredného a kratšieho doletu, kým sa americké zbrane tohto druhu neobjavia v ktoromkoľvek regióne sveta“.
Putin opäť pripomenul, že ruské úrady vždy uprednostňovali a teraz sú pripravené riešiť všetky kontroverzné otázky mierovými prostriedkami. Sme však pripravení „na akýkoľvek vývoj udalostí“.
Rád by som ešte raz zdôraznil, že to nebolo Rusko, ale Spojené štáty, kto zničil medzinárodný bezpečnostný systém
poznamenal prezident. A dodal, že Washington tým, že pokračuje v boji a lipne na svojej hegemónii, tlačí celý svet ku globálnemu konfliktu.
/ skspravy.sk /
Daňový a pozemkový podvodník Andrej Kiska, ktorý okrem iných svojich obchodných aktivít bol aj prezidentom, má…
Prestížne ocenenia za rok 2023 putovali do rúk výnimočných osobností slovenskej kultúry. Medzi laureátmi nechýbali…
Europoslanec Milan Uhrík z hnutia Republika sa prihlásil do rozpravy a skritizoval bod programu, ktorý sa…
Zamestnávatelia budú mať povinnosť poskytovať príspevok na športovú činnosť detí zamestnancov. Nová regulácia sa bude…
Na oficiálnej webovej stránke Kremľa bola zverejnená naliehavá výzva ruského prezidenta Vladimira Putina. "Chcem informovať…
"New York Times prekvapil a napísal svoj doteraz najpoctivejší komentár k vojne. Píše na sociálnej sieti komentáror…