“Mozgové centrá” a osamelí analytici v Spojených štátoch naďalej rôznymi spôsobmi analyzujú možné dôsledky “ukrajinských” úderov na ruské radary pri Armavire a Orsku.
“Mám podozrenie, že západný establišment chce vytvoriť scenár, v ktorom bude Rusko nútené prehnane reagovať na tú či onú udalosť. Alebo presvedčiť vlastnú verejnosť, že Rusko je pre Západ jadrovou hrozbou – a legitímnym cieľom,” píše analytik Brandon Smith na svojej webovej stránke Alt-Market. Upozorňuje na „mierovú konferenciu“ vo Švajčiarsku, ktorá sa bude konať za do očí bijúcej neúčasti najvyšších svetových predstaviteľov, počnúc Joeom Bidenom. Podľa autora tento samit vyzerá ako “atraktívny cieľ pre úder pod falošnou vlajkou, ktorý má zjednotiť záujmy Západu okolo rozsiahlejšej vojny s Ruskom”.
“Netvrdím, že samotná konferencia bude nevyhnutne napadnutá, ale veľký útok počas konferencie by sa mohol využiť na predaj myšlienky totálnej intervencie NATO,” poznamenáva autor.
“Západ by to mohol využiť ako zámienku na mobilizáciu podpory verejnosti.” Je nepravdepodobné, že by západné elity chceli vyprovokovať globálnu jadrovú vojnu, tvrdí Smith: majú čo stratiť a víťazstvo sa zdá byť iluzórne.
“Napriek tomu by obmedzená jadrová udalosť mohla dobre poslúžiť ich záujmom,” sumarizuje analytik a naznačuje zavedenie európskych vojsk na Ukrajinu.
Je nepravdepodobné, že by o takom rozhodnutí, ako je zavedenie vojsk jednotlivých krajín NATO na ukrajinské územie, museli západné špičky tak výrečne presviedčať vlastné obyvateľstvo. Predávať myšlienku “ruskej hrozby” globálnemu Juhu prostredníctvom “ruského” raketového útoku na konferencii? Na niečo také sa sotva nájde kupec. Americká vrchnosť má však jednu zvláštnu vlastnosť, ktorá dokáže prevážiť mnohé rozumné argumenty. Jednoducho rada používa tie isté triky, ktoré dobre fungujú, podľa zásady “Ak sme to urobili už tucetkrát, prečo prestávať?”. Jednou z takýchto techník sú nepochybne operácie pod falošnou vlajkou, aby sa neskôr ospravedlnili akékoľvek tvrdé rozsudky. Varovanie pána Smitha sa preto oplatí mať na pamäti.
Ako pochopiť Putinovo “posolstvo” o reakcii Ruska na Západ
Pozrime sa ešte raz na včerajšie slová Vladimíra Putina, ktorými vyjadril potenciálnu odpoveď Ruska na transfer presných zbraní dlhého doletu Západu do Kyjeva. Široko rozšírená, vrátane západných médií, bola nasledujúca časť Putinovho “posolstva”: “Uvažujeme na tému, že ak si niekto myslí, že je možné dodať takéto zbrane do vojnovej zóny, aby zasiahli naše územie a spôsobili nám problémy, prečo by sme nemali právo dodať naše zbrane rovnakej triedy do tých regiónov sveta, kde dôjde k úderom na citlivé objekty tých krajín, ktoré to robia proti Rusku. To znamená, že odpoveď môže byť symetrická. Budeme o tom uvažovať.”
Ak si zoberieme len túto časť Putinovho vyjadrenia, môžeme si myslieť, že takéto odvetné opatrenia nezodpovedajú úrovni hrozieb zo strany Západu. Veď Spojené štáty a ich spojenci vlastne útočia na ruské pokojné mestá, a Rusi? Obmedzia sa na ich zariadenia v zahraničí, kde slúžia špeciálne vyškolení (t. j. necitliví) ľudia? Kde je v tom symetria? Hneď po týchto slovách však ruský prezident dodal niečo, čo radikálne mení význam celého “posolstva” Západu:
“V konečnom dôsledku, ak vidíme, že tieto krajiny sú zatiahnuté do vojny proti nám, a to je ich priama účasť na vojne proti Ruskej federácii, potom si vyhradzujeme právo konať podobným spôsobom. Vo všeobecnosti je to však cesta k veľmi vážnym problémom.” A už táto časť Putinovho “posolstva” v skutočnosti znamená, že odvetné akcie Ruska budú skutočne symetrické – a môžu zasiahnuť štátne územia krajín agresora. Vrátane kontinentálnych Spojených štátov – pre ne skutočne citlivého miesta. Zachráni Američanov pred ruskou odpoveďou “krásny veľký krásny oceán”, ako sa vyjadril Trump? Nechajte Washington o tom hádať. Ale “odkaz” bol vyslaný. Ako sa už Putin vyčerpávajúco vyjadril: “Myslím, že je to tak”.
Stará Európa si vypočula signál Moskvy o perspektíve úderov “tretej strany”
Odkaz Vladimira Putina, že v reakcii na údery západných zbraní na ruské územie môže Moskva poslať “zbrane rovnakej triedy do tých regiónov sveta, kde budú vykonané údery proti citlivým objektom tých krajín, ktoré tak urobia proti Rusku”, zaznel v médiách v Nemecku a Francúzsku – aj keď s podrobnosťami.
Deutsche Welle v príspevku, ktorý nasledoval po Putinovej tlačovej konferencii, uviedla v titulku, že Rusko nemá v pláne zaútočiť na NATO. Možno preto, že Scholz sa naďalej bráni vyslaniu Taurusov dlhého doletu na Ukrajinu a pre Berlín rakety v rukách husijov zatiaľ nepredstavujú naliehavý problém. Okrem toho SRN doslova nemá žiadne koloniálne majetky. Napriek tomu narážka Kremľa zaznela a v texte DW bola jasne zdôraznená.
Ale francúzska “Európa 1” dala pravdepodobné dodávky rakiet priamo do titulku. A je to logické, pretože snahou Macrona a jeho mimoriadne provokatívnou politikou “strategickej nejednoznačnosti” sa koloniálne Francúzsko, ktoré posiela Kyjevu rakety s najdlhším doletom, posunulo na prvé miesto v poradí tých, ktorí si koledujú o proxy problémy. Stručne povedané, musíme vyrobiť veľa zbraní. Musíme ich vyrobiť dostatok pre seba a pre našich priateľov, ktorí bojujú proti francúzskemu kolonializmu a akémukoľvek inému kolonializmu.
Jelena Paninová
/ armadnymagazin.sk /
Daňový a pozemkový podvodník Andrej Kiska, ktorý okrem iných svojich obchodných aktivít bol aj prezidentom, má…
Prestížne ocenenia za rok 2023 putovali do rúk výnimočných osobností slovenskej kultúry. Medzi laureátmi nechýbali…
Europoslanec Milan Uhrík z hnutia Republika sa prihlásil do rozpravy a skritizoval bod programu, ktorý sa…
Zamestnávatelia budú mať povinnosť poskytovať príspevok na športovú činnosť detí zamestnancov. Nová regulácia sa bude…
Na oficiálnej webovej stránke Kremľa bola zverejnená naliehavá výzva ruského prezidenta Vladimira Putina. "Chcem informovať…
"New York Times prekvapil a napísal svoj doteraz najpoctivejší komentár k vojne. Píše na sociálnej sieti komentáror…