Jednota dôchodcov na Slovensku považuje návrhy INESS za ďalší z pokusov odtrhnutých od reality, s cieľom naďalej rozvracať medzigeneračnú solidaritu na Slovensku.
Dôchodkový systém na Slovensku obsahuje prvky solidarity, ale aj zásluhovosti. Práve vyššie starobné dôchodky, v tomto prípade nad 1.000 eur, sú vyplácané kvôli vyšším odvodom, ktoré seniori odvádzali do systému dôchodkového poistenia počas svojho aktívneho života. Práve tieto 13. dôchodky sú pre niektoré pravicových liberálnych analytikov ako RRZ alebo INESS prekážkou pri konsolidácii verejných financií. INESS zdôvodňuje tento svoj návrh argumentami, že „výdavky nášho štátu dosahujú úroveň, ktorá presahuje ekonomické možnosti krajiny.
INESS upozorňuje aj na negatívne dosahy plošného poskytovania 13. dôchodku na verejné financie a ekonomický rast.“ Je zaujímavé, že analytikom INESS prekáža 850 miliónov EUR na 13. dôchodky, 20 miliardovú sekeru pravicových vlád do dnešného dňa nekritizovali ako najväčší problém súčasného stavu verejných financií.
Michal Kotian: “Už tu máme Radu pre rozpočtovú zodpovednosť, ktorej predseda pán Tóth pravidelne prichádza s podobnými argumentami na rušenie 13. dôchodkov. Tieto a podobné návrhy RRZ a teraz aj INESS sú v jednej línii s progresívnymi opozičnými politickými názormi, ktoré spochybňujú dôchodky a dôchodcov, pretože tým potrebujú vytvárať ešte väčšie napätie v spoločnosti. Pánov z INESS sa chcem spýtať, či prišli na Slovensko až v októbri 2023, keď hovoria o zlom stave verejných financií a ekonomickom raste. Alebo tu medzi nami žili aj v rokoch 2020 až 2023, kedy sa stav verejných financií za čias vlád pánov Matoviča, Hegera a Ódora dostal z najnižšieho sankčného pásma udržateľnosti až do toho najvyššieho. Pýtam sa, prečo ste vtedy nekritizovali, že sa za 3 roky týchto vlád zvýšil čistý dlh Slovenska o 20 miliárd eur?
Tá vaša kritika rozpočtovej nezodpovednosti pravicových vlád a historicky najvyššieho zadlženia Slovenska neprišla doteraz. Ak nezodpovednosť vlád týchto pánov zhoršila verejné financie tak katastrofálne, prečo by to v súčasnosti malo ísť na vrub dôchodcov a 13. dôchodkov? Podľa údajov NKÚ predstavoval dlh na jedného obyvateľa Slovenska vrátane seniorov či novorodencov koncom roka 2019 8.312 eur, koncom roka 2023 to bolo už 12.678 eur, teda za tri roky pravicových vlád sa zvýšil dlh na jedného občana Slovenska o skoro 4.400 eur. Dlh každého obyvateľa Slovenska sa zvýšil počas vlád pánov Matoviča, Hegera a Ódora o 1/3. Ako za toto prosím vás môžu seniori? Nie je zároveň možné nerešpektovať a vašimi ad hoc návrhmi zameranými proti seniorom meniť systém, do ktorého súčasní seniori prispievali desiatky rokov iba preto, že vy a niektorí ďalší liberálni ekonómovia nerozumejú princípom, na ktorých je dôchodkový systém na Slovensku založený. INESS svojim mlčaním v rokoch 2020 – 2023 až do dnešného dňa potvrdil, ako si predstavuje ekonomickú a hospodársku politiku Slovenska. V súčasnosti, keď kvôli nezodpovedným pravicovým vládam musí štát konsolidovať, potrebujú analytici INESS škodiť legitímne zvolenej vláde v zmysle ich vlastných liberálnych príručiek pod heslom „čím horšie pre Slovensko a pre vládu, tým lepšie pre progresívnych politikov, ktorých práve INESS zjavne zastupuje.“
ereport.sk
"Podpísal im rozsudok smrti." Rusko reaguje na rozhodnutie českého prezidenta, umožniť 60 občanom bojovať na Ukrajine.…
Dodal, že vládna karavána ide v Číne ďalej. Výstavbu čínskej baterkárne v Šuranoch označil za…
Dôvodom je rozhovor premiéra Fica pre ruskú štátnu televíziu Rossija 1. „Robert Fico súkromne rozhodol,…
Čas... Čas plynie, mení procesy súčasnosti, budúcnosti a minulosti. Naša jednota spočíva v týchto troch…
Ukrajina musí začať mobilizovať ženy, inak ukrajinská armáda “prehrá”. Toto vyhlásenie urobila vedúca dobrovoľníckeho projektu…
Ruské jednotky zničili výcvikový tábor 47. samostatnej mechanizovanej brigády Ozbrojených síl Ukrajiny v Charkovskej oblasti.…