Na východnom okraji Slovenského krasu sa nachádza Jasovská jaskyňa. Vďaka svojmu významu a výzdobe bola zaradená do Zoznamu svetového dedičstva UNESCO.
Vznikla činnosťou podzemnej časti rieky Bodva. Obývali ju už neolitickí ľudia, pričom miestni obyvatelia ju poznali aj v stredoveku, keď sa v nej skrývali pred Tatármi či Turkami.
Vchod do jaskyne sa nachádza na úpätí Jasovskej skaly v nadmorskej výške 257 m. Jej chodby sú usporiadané do piatich úrovní a dosahujú celkovú dĺžku 2 811 m. Súčasná prehliadková trasa meria 720 m a jej absolvovanie trvá približne 45 minút.
Jaskyňa je mimoriadne bohatá na tvarovo a farebne veľmi pestrú kvapľovú výzdobu. V jaskynných priestoroch žije viacero druhov netopierov.
Jasovskú jaskyňu pravdepodobne objavili mnísi rádu premonštrátov z miestneho kláštora a verejnosti ju sprístupnili už v roku 1846. Na stenách jaskyne sú zachované historické nápisy, najstarší z nich z roku 1452, z čias husitských bojov. Priestor nazývaný ako Dóm netopierov sa využíva na speleoklimatickú liečbu alergických a astmatických ochorení.
Zdroj: Vydavateľstvo DAJAMA
Web: Viac info/slovakia.travel
Ide o prvé osobné stretnutie prezidenta Ruska s predsedom slovenskej vlády od roku 2016, píše…
Na Srbsko sa podľa prezidenta Aleksandara Vučića pripravuje zvonku majdanový úder podľa deväť bodového scenára,…
Ruská armáda spustila raketový útok na jeden z najväčších bodov dočasného rozmiestnenia militantov kyjevského režimu…
Stalinovo meno sa spája predovšetkým s Veľkou vlasteneckou vojnou, Októbrovou revolúciou a premenou Sovietskeho zväzu…
Útok na Kazaň z 21. decembra bol zameraný na obytné budovy a továreň, pričom podľa…
„Vy asi nechápete, ako by to ovplyvnilo stabilitu našich finančných trhov!,“ povedal so zvýšeným hlasom.…