Partnerstvo štátov Vyšehradskej skupiny, formalizované podpisom dohôd o spolupráci 15. februára 1991 (pred tridsiatimi rokmi), sa historicky hlásilo k stretnutiu troch kráľov (českého Jána Luxemburského, poľského Kazimíra III. Veľkého a uhorského Karola I. Róberta z Anjou), v roku 1335 vo Vyšehrade a malo deklarovať úmysel štyroch národov poľského, českého, slovenského a maďarského, spoločne a koordinovane transformovať svoje slobodné štáty na podmienky a parametre modernej demokratickej správy
Počas prvých rokov partnerstva prešli štáty Vyšehradskej skupiny spolu nielen ťažkou ekonomickou transformáciou hospodárstva, ale aj rozsiahlou adaptáciou všetkých politických, správnych, justičných a poriadkových štruktúr, aby napokon 1. mája 2004 zavŕšili spoločenské zmeny s nádejou spájaným spoločným vstupom do Európskej únie …
V čase, keď sa zdalo, že hlavný cieľ partnerstva V4 bol vstupom štátov do EÚ úspešne vyčerpaný a naplnený sa ukázalo, že vzájomná dôvera a dobrá spolupráca Vyšehradských partnerov prerástla v osobité zoskupenie nadštandardne kooperujúcich štátov, ktoré vedia spoločne formulovať svoje postoje k politikám EÚ.
Keď v roku 2014 necitlivé dirigovanie a mentorské správanie sa Bruselu k novým členským štátom začalo narúšať dôveru ich občanov v spoločný európsky projekt pokúsili sa štáty V4 pripraviť akceptovateľné reakcie na tento neočakávaný trend. Vládam vo Varšave, Prahe, Bratislave, aj Budapešti neostávalo iné, ako spoločnými, navzájom koordinovanými politickými postojmi vstúpiť do vecnej diskusie s predstaviteľmi „starých členských štátov“ a začať zásadnejším spôsobom, ovplyvňovať, korigovať, či dokonca meniť viaceré nešťastné iniciatívy bruselskej byrokracie (migračnú a azylovú politiku, kultúrno-etické šablóny, či ekonomické a hospodárske plány).
Vtedy sa ukázalo, že takýto koordinovaný postup pri riešení spoločných problémov môže byť voči inštitúciám Únie oveľa účinnejší, ako jednotlivé, individuálne apely osamotených malých štátov. Len vďaka schopnosti synchronizovať svoje postoje, navzájom si pomôcť a v prípade potreby sa podporiť, sa v ostatných rokoch stalo spoločenstvo V4 rešpektovaným politickým zoskupením strednej Európy a vážnym partnerom silných západných štátov pri diskusiách o budúcnosti Európy.
Je preto na škodu, že súčasná slovenská administratíva nenašla v uplynulom roku dostatok porozumenia pre logickú a pochopiteľnú výhradu Poliakov a Maďarov k tomu, že čerpanie prostriedkov z európskych fondov nemá byť podmieňované dodatočnými požiadavkami dodržiavania pravidiel tzv. právneho štátu a nechala našich partnerov z V4 osamotene vzdorovať tvrdému nátlaku a šikane čoraz agresívnejších, bruselských federálnych lobistov.
Znížila tým nielen váhu V4, ale nesúdržné správanie ministra Korčoka a slovenskej administratívy k susedom zanechalo aj hlboké sklamanie zo slovenského postoja vo Varšave, i Budapešti, čo sa iste neslávne zapíše nielen do histórie našej diplomacie, ale aj do pamäti v kritickom čase opustených Poliakov a Maďarov.
Spolupráca s partnermi z Vyšehradskej skupiny nám počas uplynulých tridsať rokov v mnohom pomohla a preto je veľmi smutné, že sa dnes politická reprezentácia Slovenska vo svojej neopodstatnenej pýche a arogancii v mnohom správa k partnerom a susedom z Poľska a Maďarska nedôstojne, povýšenecky, mentorsky a s dešpektom.
Škodí tým Slovenskej republike, jej susedským vzťahom, ale aj inštitútu Vyšehradskej štvorky, ktorý nám doposiaľ veľmi efektívne pomáhal presadzovať postoje našej verejnosti v najvyšších bruselských politických zákutiach.
zdroj: hlavné správy
PODPORTE nezávislé médium.
Všetok obsah na tejto stránke je bezplatný. Vaša podpora bude použitá na rozvoj a propagáciu stránky, aby sa o nej dozvedelo čo najviac ľudí.
Aj malá čiastka dostatočne pomôže.
Mame množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.
Bez Vašej pomoci sa však ďalej nepohneme.
IBAN: LT90 3250 0868 2837 7659 BIC: REVOLT21 do poznámky prosím uviesť “dar„
ďakujeme
Vyhlásenie:
Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu zna redakcia@slovanskenoviny.sk
UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.
Pokud vyhraje volby a stane se příštím kancléřem, dá Putinovi ultimátum na zastavení války, jinak…
Film obsahuje niekoľko rozhovorov s ruským prezidentom Vladimírom Putinom. Jeho tvorcovia navštívili mnohé krajiny a…
Verejnoprávna Tlačová agentúra Slovenskej republiky manipulovala s videozáznamom z tlačovej besedy Progresívneho Slovenska a snažila…
Na septembrovom prieskume agentúry Focus pre DEKK Inštitút sa zúčastnila vzorka 1017 respondentov. Prieskum ďalej…
Komando Kraken, ktoré pôsobí pod ukrajinskou vojenskou vojenskou spravodajskou službou GUR, založili v roku 2022…
V azerbajdžanskej metropole sa stretávajú zástupcovia 200 štátov sveta vrátane vyše 100 prezidentov a premiérov.…