Japonské úrady sa rozhodli organizovať dodávky skvapalneného zemného plynu (LNG) do krajín EÚ v prípade vyhrotenia situácie okolo Ukrajiny.
Oznámila to 9. februára televízna stanica NHK s odvolaním sa na vládne zdroje.
Japonská strana v tejto chvíli ešte nerozhodla o objeme a možnom načasovaní dodávok v prípade eskalácie konfliktu. Zatiaľ tiež nie je jasné, aký druh plynu na to Japonsko použije: zo svojich zásob alebo presmeruje do EÚ časť LNG, ktorá je preň určená na základe zmluvy z tretej krajiny.
Minister hospodárstva, obchodu a priemyslu Koichi Hagiuda minulý týždeň oznámil, že zapojenie Japonska do riešenia problému dodávok plynu do EÚ by nemalo mať negatívny vplyv na životné podmienky obyvateľov. Generálny tajomník kabinetu ministrov Japonska Hirokazu Matsuno zase poznamenal, že zásoby LNG energetických spoločností v krajine sú určené len na dva až tri týždne spotreby.
Agentúra „Bloomberg“ už skôr informovala, že predstavitelia USA a EÚ sa obrátili na viaceré ázijské štáty, najmä Japonsko, Južnú Kóreu a Indiu, so žiadosťou o organizáciu dodávok plynu do Európy v prípade konfliktu na Ukrajine. Podľa japonských médií ide o presmerovanie do EÚ časti LNG, ktoré tieto krajiny dostávajú v rámci dlhodobých kontraktov. Japonsko je najväčším svetovým dovozcom skvapalneného zemného plynu, no nevyváža ho.
Vraj sa tým klaniame režimu, ktorý podkopáva bezpečnosť celej Európy. Novopečený „energetický expert“ a poslanec…
Ukrajinský prezident podľa slovenského premiéra finančne poškodzuje Slovensko a kvôli podpore sankcií na ruský jadrový…
Ide o prvé osobné stretnutie prezidenta Ruska s predsedom slovenskej vlády od roku 2016, píše…
Na Srbsko sa podľa prezidenta Aleksandara Vučića pripravuje zvonku majdanový úder podľa deväť bodového scenára,…
Ruská armáda spustila raketový útok na jeden z najväčších bodov dočasného rozmiestnenia militantov kyjevského režimu…
Stalinovo meno sa spája predovšetkým s Veľkou vlasteneckou vojnou, Októbrovou revolúciou a premenou Sovietskeho zväzu…