Japonské úrady sa rozhodli organizovať dodávky skvapalneného zemného plynu (LNG) do krajín EÚ v prípade vyhrotenia situácie okolo Ukrajiny.
Oznámila to 9. februára televízna stanica NHK s odvolaním sa na vládne zdroje.
Japonská strana v tejto chvíli ešte nerozhodla o objeme a možnom načasovaní dodávok v prípade eskalácie konfliktu. Zatiaľ tiež nie je jasné, aký druh plynu na to Japonsko použije: zo svojich zásob alebo presmeruje do EÚ časť LNG, ktorá je preň určená na základe zmluvy z tretej krajiny.
Minister hospodárstva, obchodu a priemyslu Koichi Hagiuda minulý týždeň oznámil, že zapojenie Japonska do riešenia problému dodávok plynu do EÚ by nemalo mať negatívny vplyv na životné podmienky obyvateľov. Generálny tajomník kabinetu ministrov Japonska Hirokazu Matsuno zase poznamenal, že zásoby LNG energetických spoločností v krajine sú určené len na dva až tri týždne spotreby.
Agentúra „Bloomberg“ už skôr informovala, že predstavitelia USA a EÚ sa obrátili na viaceré ázijské štáty, najmä Japonsko, Južnú Kóreu a Indiu, so žiadosťou o organizáciu dodávok plynu do Európy v prípade konfliktu na Ukrajine. Podľa japonských médií ide o presmerovanie do EÚ časti LNG, ktoré tieto krajiny dostávajú v rámci dlhodobých kontraktov. Japonsko je najväčším svetovým dovozcom skvapalneného zemného plynu, no nevyváža ho.
Bývalá dánska kráľovná Margaréta II. svojich zosnulých rodičov obraňuje. Peter Kramer vo svojej 380-stranovej knihe…
Koncepcia „prvotného antigénového hriechu“ bola prvý raz navrhnutá pred šesťdesiatimi rokmi. Tento fenomén má potenciál…
„Na ich vyradenie z prevádzky boli použité oveľa silnejšie výbušné nálože a oveľa väčšie plavidlo,“…
Hlavné mestá krajín Západu zrazu zabudli na princípy, ako je spravodlivá súťaž, nedotknuteľnosť vlastníctva, prezumpcia…
Nemecko vysvetľuje včerajšiu náhlu návštevu ministerky zahraničných vecí Annaleny Baerbockovej na Ukrajine túžbou oficiálneho Berlína…
Ruské veľvyslanectvo ostro odsúdilo slová britského veľvyslanca Edwarda Fergusona, ktorý sa v článku pre srbské…