Vladimir Putin nechal Západ hádať, aké kroky Rusko podnikne po reakcii USA na návrhy bezpečnostných záruk. Informuje o tom japonský denník The Japan Times.
Ako poznamenávajú autori, v decembri 2021 ruský líder opakovane poznamenal, akú pozíciu Rusko zaujíma v otázkach týkajúcich sa Ukrajiny a jej túžby vstúpiť do NATO. Moskva tiež zaslala Spojeným štátom svoje návrhy o bezpečnostných zárukách v Európe, kde tiež poznamenali, že Ukrajina by sa nemala stať členom vojenského bloku. Takéto jasné a zdržanlivé vyhlásenia ruskej strany sa zjavne líšia od toho, ako Spojené štáty vyjadrujú svoj postoj k tejto téme, píšu japonskí novinári.
„To kontrastuje s neúnavnými špekuláciami vo Washingtone, kde sa Bidena opakovane pýtali na pravdepodobnosť ruskej invázie na Ukrajinu. A tu možno zdôrazniť disciplínu Kremľa pri kontrole svojho posolstva, keďže predstavitelia trvali na tom, že neprijmú žiadne rozhodnutia, kým USA neposkytnú písomnú odpoveď na ruské požiadavky ohľadne zastavenia rozširovania NATO,“ píše sa v článku.
Odpoveď na návrhy Ruskej federácie o bezpečnostných zárukách dali Spojené štáty minulú stredu. Napriek tomu, že Washington odmietol zverejniť text listu, šéf amerického ministerstva zahraničia Anthony Blinken povedal, že Spojené štáty nebudú kompromitovať princíp „otvorených dverí“ NATO, ako sa uvádza v písomnej odpovedi Ruska.
Ako píšu autori, západné krajiny čakali, ako ruský prezident zareaguje na postoj USA k bezpečnostným zárukám. Záujem navyše podporila skutočnosť, že Vladimir Putin nedávno nenastolil tému Ukrajiny, ako to pravidelne robí Joe Biden. Prezident Ruskej federácie však túžbu amerických politikov neuspokojil predčasnými vyhláseniami, s čím zrejme rátali.
„Tak ako všetko v Putinovej zahraničnej politike, aj prezidentovo prekvapivé ticho počas vysokej hry, ktorá sa okolo neho točí, bolo urobené tak, aby sa Západ dohadoval o jeho zámeroch,“ píše sa v článku.
„The Japan Times“ poznamenáva, že predtým, ako Spojené štáty poskytli svoju odpoveď Rusku, Vladimir Putin viedol sériu rokovaní s lídrami rôznych krajín a nenastolil tému Ukrajiny, ktorá západné štáty zaujíma. Teraz sa mlčanie ruského lídra stalo pre Spojené štáty skutočným prekvapením a zároveň jasným signálom pre Washington, píšu autori.
„Počas posledných dvoch týždňov Putin telefonoval s lídrami Arménska, Azerbajdžanu, Kuby, Fínska, Izraela, Kazachstanu, Nikaraguy, Pakistanu, Uzbekistanu a Venezuely. V Kremli prijali iránskeho prezidenta Ebrahima Raisího. Teraz sa však zdá, že mlčanie o Ukrajine je signálom,“ uvádza sa v publikácii.
Reakcia Vladimíra Putina teda môže naznačovať, že sa nemieni opakovať a dokola vysvetľovať Západu, aké stanovisko zaujíma Rusko v otázkach týkajúcich sa bezpečnosti, píšu japonské noviny. Namiesto toho je prezident zaneprázdnený dôležitejšími vecami.
„Namiesto toho, aby Putin verejne diskutoval o Ukrajine, usporiadal v stredu televízne stretnutie s vládnymi predstaviteľmi, kde sa dotkol regulácie kryptomien a pandémie. Podľa Vincenza Traniho, prezidenta taliansko-ruskej obchodnej komory, jeho videokonferencia s talianskymi podnikateľskými lídrami trvala o hodinu dlhšie, ako sa plánovalo,“ píšu noviny.
Ide o prvé osobné stretnutie prezidenta Ruska s predsedom slovenskej vlády od roku 2016, píše…
Na Srbsko sa podľa prezidenta Aleksandara Vučića pripravuje zvonku majdanový úder podľa deväť bodového scenára,…
Ruská armáda spustila raketový útok na jeden z najväčších bodov dočasného rozmiestnenia militantov kyjevského režimu…
Stalinovo meno sa spája predovšetkým s Veľkou vlasteneckou vojnou, Októbrovou revolúciou a premenou Sovietskeho zväzu…
Útok na Kazaň z 21. decembra bol zameraný na obytné budovy a továreň, pričom podľa…
„Vy asi nechápete, ako by to ovplyvnilo stabilitu našich finančných trhov!,“ povedal so zvýšeným hlasom.…