V pondelok, 19. augusta sa tripartita nedohodla na výške minimálnej mzdy. Tá sa preto zvýši podľa automatu a v budúcom roku stúpne na 816 eur. Minister práce, sociálnych vecí a rodiny Erik Tomáš (Hlas-SD) informoval, že automat v súčasnosti hovorí o 57 percentách priemernej mzdy, vláda mieni hranicu zvýšiť o tri percentá. Jeden z jeho predchodcov na ministerskom poste, aktuálne poslanec NR SR Ján Richter (Smer-SSD) na Facebooku hovorí o zvýšení tohto percenta, ako o dobrom kroku.
Ján Richter hovorí o dedičstvu Milana Krajniaka s tým, že súčasná vláda už má pripravenú legislatívu, ktorá vráti pôvodné nastavenie automatu tak, ako ho pripravila ešte vláda Petra Pellegriniho. O číslach, ktoré by takto upravený automat, hovoril aj minister práce Erik Tomáš. Ján Richter vysvetľuje, že takáto úprava je dôležitá, keďže reálne sa čoraz viac pracujúcich Slovákov dostáva pod hranicu chudoby. Preto je spravodlivejšie zvýšenie minimálnej mzdy podľa neho nevyhnutným a správnym krokom.
Ján Richter poukazuje na potrebu vrátiť do legislatívy automat, podľa ktorého by minimálna mzda predstavovala 60 percent z priemernej mzdy.
„Takýto automat presadil ešte v roku 2019 Smer-SSD, no Krajniak ho stihol pred jeho uplatňovaním zohaviť a minimálnu mzdu znížil iba na 57 percent. Zamestnanci vďaka tomu prichádzali, a stále ešte prichádzajú, každý mesiac o desiatky eur navyše,“pripomína Richter na Facebooku.
Richter upozorňuje, že nebyť tohto Krajniakovho rozhodnutia, mohla sa minimálna mzda zvýšiť nie na 816, ale na 858 eur. Richter informuje, že vláda už posunula do parlamentu návrh, aby sa minimálna mzda, ak sa sociálni partneri nedohodnú, stanovila na 60 percent z priemerného platu.
„Ak zákon z našej dielne schváli parlament, v roku 2026 bude minimálna mzda 920 eur a v roku 2027 dokonca 970 eur, čiže sa už vyšplhá k úrovni 1000 eur,“avizoval plány vlády minister Erik Tomáš po tom, ako tripartita (vláda-zamestnávatelia-odbory, pozn. red.) neschválila návrh vlády, podľa ktorého malo byť navýšenie minimálnej mzdy vyššie.
„Rok čo rok, až na pár výnimiek, sa zamestnávatelia s odborármi na adekvátnej výške minimálnej mzdy jednoducho dohodnúť nevedia. Odborári samozrejme chcú, aby ľudia za svoju prácu dostávali dôstojnú mzdu. Zamestnávatelia zase argumentujú, že na výrazné zvýšenie jednoducho nemajú. Realita však ukazuje, že pribúda pracujúcich, ktorí čelia riziku chudoby. V roku 2023 bolo chudobou ohrozených už 9 percent pracujúcich, a to je trend, ktorý musíme zvrátiť,“ vysvetľuje Richter s tým, že mzda má ľuďom zabezpečiť dôstojný život a nie živorenie v chudobe.
„Očakávam, že pravicoví poslanci aj rôzni ekonómovia budú tvrdiť, že výrazné zvyšovanie minimálnej mzdy je škodlivé. Takéto strašenie odmietam, pretože stále patríme ku krajinám, ktoré majú v rámci EÚ jednu z najnižších minimálnych miezd. Nehovoriac o tom, že Slováci si za svoju minimálnu mzdu môžu kúpiť oveľa menej ako iní Európania. Ak chceme, aby sa aj Slovákom žilo lepšie a dostávali za svoju prácu adekvátnu odmenu, výraznejšie zvyšovanie minimálnej mzdy je tým správnym krokom. A kto tvrdí opak, ide proti ľuďom,“ uzatvára Richter.
hlavnydennik.sk
Bývalá dánska kráľovná Margaréta II. svojich zosnulých rodičov obraňuje. Peter Kramer vo svojej 380-stranovej knihe…
Koncepcia „prvotného antigénového hriechu“ bola prvý raz navrhnutá pred šesťdesiatimi rokmi. Tento fenomén má potenciál…
„Na ich vyradenie z prevádzky boli použité oveľa silnejšie výbušné nálože a oveľa väčšie plavidlo,“…
Hlavné mestá krajín Západu zrazu zabudli na princípy, ako je spravodlivá súťaž, nedotknuteľnosť vlastníctva, prezumpcia…
Nemecko vysvetľuje včerajšiu náhlu návštevu ministerky zahraničných vecí Annaleny Baerbockovej na Ukrajine túžbou oficiálneho Berlína…
Ruské veľvyslanectvo ostro odsúdilo slová britského veľvyslanca Edwarda Fergusona, ktorý sa v článku pre srbské…