domovina

Ján Mazák v Súdnej rade skončil. Parlament rozhodol, že už nie je ani jej členom

Jánovi Mazákovi akosi nevychádza krok. Najskôr ho odvolali z postu šéfa Súdnej rady, potom mu dali stopku poslanci Národnej rady. V oboch prípadoch spomína podanie na Ústavný súd.

V parlamente bolo hlasovanie tajné. Mazáka spolu s ďalším nominantom zákonodarného zboru poslanci odvolali aj Andreja Majerníka. Predchádzalo tomu vypočutie na ústavnoprávnom výbore, pretože koaliční poslanci podľa návrhu „stratili dôveru v ich svedomitý výkon zverených právomocí“.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

Nakoniec sa za odvolanie nominantov vyslovilo 78 poslancov, 63 bolo proti. Majerník sa ohradil voči dôvodu, teda nedôvere poslancov. Mazák pripomínal, že keď sa v roku 2020 stali členmi Súdnej rady, vtedajší parlament ich volil podľa „starého“ zákona. Až koncom toho roka vtedajšia ministerka spravodlivosti Mária Kolíková presadila možnosť odvolať členov rady bez dôvodu. Mazák teda žiadal poslancov, aby brali do úvahy aj tento fakt.

V každom prípade však ohlásil, že sa obráti na Ústavný súd. Opäť. Ústavní sudcovia totiž už na stole jednu jeho sťažnosť majú. Voči odvolaniu z funkcie predsedu Súdnej rady. Ešte 16. apríla zdvihlo desať členov ruku za jeho odchod z čela rady. O štyri pracovné dni už išla Mazákova sťažnosť na Ústavný súd.

Svoj postoj k sťažnosti zverejnilo desať členov zverejnilo na webe pravnelisty.sk. V texte reagujú na Mazákove výčitky.

Podozrenia

Vlani v decembri Súdna rada prijala stanovisko, podľa ktorého„súčasťou opatrení predsedu súdu na zistenie skutkového stavu veci… nie je získavanie informácií prostriedkami operatívno-pátracej činnosti od orgánov činných v trestnom konaní“. Vtedy išlo o prípad sudcu Špecializovaného trestného súdu. „Z rozpravy vyplynulo, že podnecovateľom konania predsedu Špecializovaného trestného súdu bol práve Ján Mazák…, ktorý nerozlišoval medzi kompetenciami predsedu Súdnej rady a kompetenciami rady ako celku, resp. jej kontrolnými komisiami,“ argumentujú.
V marci tohto roka rada svojho predsedu vyzvala, aby odpovedal na položené otázky, ktoré sa týkali lustrácie sudcov. Ako píšu teraz na webe Právnych listov, „odpoveď sa im nejavila ako dostačujúca“. Takže nahliadli do spisov, aby si overili jeho tvrdenia.

To, čo zistili, spísali do deviatich skutkov, na základe ktorých v apríli vyslovili predsedovi nedôveru. Návrh na odvolanie bol podaný v piatok 12. apríla. Mazák sa bránil, že počas víkendu oddychoval a prečítal si ho až v pondelok 15. apríla. Preto chcel tento bod presunúť až na májové rokovanie, po protestoch sa však nakoniec dostalo na rokovanie 16. apríla.

Potom Mazák žiadal čas, aby sa na svoju obhajobu mohol pripraviť. Pri návrhu piatich dní sa ohradil, že „nevie zaručiť, či to stihne“. To už jeho kolegov nahnevalo a hlasovali za to, aby sa o odvolávaní rokovalo hneď. Na čo Mazák odišiel.

Sťažnosť

Už 23. apríla podal odvolaný predseda ústavnú sťažnosť. V nej uviedol štyri dôvody.
Tvrdí, že rada mu nepreukázala, že „opakovane porušuje svoje povinnosti“, teda jeho lustrovanie sudcov bolo legitímne.

Chýbal mu čas na prípravu. Jeden z členov rady, ktorého hlas bol rozhodujúci, sa mal podľa neho vylúčiť. Preto aj o prípad jeho lustrácie sa opieral návrh na odvolanie.
No a rozhodnutie Súdnej rady podľa neho nie je arbitrárne.

Okrem toho žiada Ústavný súd, aby vydal predbežné opatrenie a nedovolil do posúdenia sťažnosti, aby si Súdna rada zvolila nového predsedu.

Odpovede

Podľa desiatich členov Súdnej rady nemal Mazák právo lustrovať sudcov. „Informácie zisťoval preventívne a bez toho, aby vo vzťahu k nim vykonával nejakú právomoc svoju ako predsedu Súdnej rady, resp. právomoc Súdnej rady ako takej,“ píšu na Právnych listoch. Podľa nich sa snažil „loviť dôkazy“ na kolegov.

Rovnako títo členovia Súdnej rady odmietajú výčitku, že neboli ochotní poskytnúť svojmu predsedovi čas na prípravu obhajoby. Pripomínajú, že Trestný poriadok stanovuje lehotu piatich pracovných dní na prípravu na hlavné pojednávanie.
Navyše, keď sa hovorilo o dátume mimoriadnej schôdze rady, Mazák chcel dať prednosť svojmu pracovnému programu a iným povinnostiam pred rokovaním o jeho odvolaní.

Mal Šamko nehlasovať?

„Súdna rada je kolektívny orgán, ktorého členovia nie sú pri výkone svojej funkcie v nej zastupiteľní,“ odpovedajú verejne desiati členovia.

Naopak, argumentujú, že ak by predseda nezákonne lustroval ďalších deviatich členov, stal by sa prakticky neodvolateľný. Poukazujú tak na fakt, že na odvolanie bolo potrebných desať hlasov.

„Podľa nášho názoru, ak člen Súdnej rady zistí, že sa jeho osoba stala predmetom nezákonného postupu zo strany predsedu Súdnej rady, má legitímne právo požadovať odvolanie predsedu z jeho funkcie,“ tvrdia v článku.

Bude sa voliť?

Veľká časť Súdnej rady je presvedčená, že Mazákov návrh, aby Ústavný súd dočasne pozastavil voľbu nového predsedu, je „v rozpore s verejným záujmom”. Navyše, ako konštatovali už na rokovaní, zrejme bude potrebný hĺbkový audit činnosti už bývalého predsedu.

Ak by Národná rada neodvolala Jána Mazáka zo Súdnej rady, mohol sa o post predsedu uchádzať opäť.

/ Plus 7 Dní /

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

Slovanské Noviny

Recent Posts

Polícia aktívne koná proti nenávistným prejavom na internete po stredajšom útoku

Polícia zaznamenala v súvislosti so stredajším (15. 5.) útokom na premiéra Roberta Fica (Smer-SD) na…

2 hodiny ago

Nemocnice majú nedostatok pracovníkov: Rezort prijíma kroky a prináša viaceré zmeny

Ministerstvu zdravotníctva SR sa podarilo v parlamente presadiť novelu zákona o poskytovateľoch zdravotnej starostlivosti, ktorá…

2 hodiny ago

Po atentáte:  Musí sa zmeniť kontrola médií, ktoré napätie riadne rozdúchavali

Efektívnosť štátnej ochranky sa snažili rozbiť práve progresívni novinári. A to mohutným úderom, píše v…

3 hodiny ago

Potom, čo Fico vyhlásil, že Slovensko nepodpíše Pandemickú zmluvu WHO prišiel atentát

Slovenský premiér Robert Fico je zanieteným odporcom Pandemickej zmluvy WHO a revidovaných Medzinárodných zdravotných predpisov…

3 hodiny ago

Zahraničná analýza o motívoch na odstránenie Fica spochybňuje teóriu osamelého strelca

Expert ukazuje na "globalistov" a "Projekt Ukrajina" „Osamelý pištoľník“, tá kreslená postavička, ktorá posledných niekoľko desaťročí…

3 hodiny ago

Medvedev pripustil, že sanitárna zóna by mohla prechádzať cez územie Poľska

Sanitárna zóna by sa mohla priblížiť k hraniciam Poľska a dokonca sa rozšíriť na jeho…

3 hodiny ago