Minulý týždeň prebehla medzi slovenským premiérom Eduardom Hegerom a americkým prezidentom Joe Bidenom v rámci tzv. Bukurešťskej deviatky krátka komunikácia. Premiér v nej ubezpečil amerického prezidenta, že Slovensko bude v prípadnom spore NATO a Ruska za každých okolností stáť na strane západných partnerov. Predseda Slovensko-ruskej spoločnosti, bývalý premiér SR a prvý predseda KDH Ján Čarnogurský označil túto komunikáciu slovenského premiéra za nekvalifikovanú a podlízavú
Minulý štvrtok informoval Joe Biden tzv. bukurešťskú deviatku o svojej predchádzajúcej videokonferencii s ruským prezidentom Vladimirom Putinom. V rámci tohto formátu prebehla telefonická komunikácia premiéra Hegera s americkým prezidentom. Čarnogurský má voči oficiálne prezentovanému postoju Slovenska viacero výhrad.
„Hegerova komunikácia bola podlízavá voči Bidenovi viac, než je európsky priemer. Heger podporil územnú celistvosť Ukrajiny a jej euroatlantické ambície. Územná celistvosť v západnom newspeaku znamená vrátenie Krymu Ukrajine, ale neznamená protiústavný prevrat v Kyjeve v roku 2014, ktorý mal za následok prechod Krymu k Rusku,“ skritizoval Hegerov postoj Čarnogurský.
Premiérovi tiež pripomenul, že snahu Ukrajiny o pripojenie k NATO v minulosti zablokovali práve veľkí hráči ako Francúzsko a Nemecko, pričom samotné Rusko označilo prijatie Ukrajiny do tohto vojenského paktu za červenú čiaru.
Heger počas rozhovoru zdôraznil znepokojenie nad prítomnosťou ruských vojsk pri ukrajinských hraniciach. Čarnogurský sa pýta, prečo ho rovnako neznepokojuje prítomnosť amerických vojenských lietadiel v Čiernom mori, ktoré opakovane prilietavajú až do vzdialenosti 20 km od ruských hraníc a nepochopiteľne nacvičujú jadrový útok na Rusko? Premiér tiež žiadal, aby sa EÚ počas summitu tvrdo vyhradila voči prípadným aktivitám Ruska. Vyhradí sa ale aj voči nedodržiavaniu minských dohôd zo strany Ukrajiny? Prečo všetci mlčia nad aktivitami Ukrajiny v Donecku a Luhansku, kde sa doslova premávajú ukrajinské delá a tanky, ktoré tam v konečnom dôsledku podľa Čarnogurského vôbec nemajú čo robiť?
„Náš premiér zdôraznil potrebu spolupráce pri obrane demokracie a spoločných hraníc, pretože prípadná vojna by doslova zmenila svet a mala by katastrofálne následky. V tom má premiér pravdu, ale jeho predchádzajúce požiadavky by znamenali práve vojnu,“ zdôraznil expremiér.
„Premiér Heger vystupoval pred americkým prezidentom – podľa vlastnej reprodukcie – ako podlízavý pinčlík. Vystupuje podobne – povedzme – český alebo maďarský predseda vlády? Predseda vlády vytvoril obraz Slovenska ako krajiny, s ktorou sa môže – teraz západná – mocnosť pohrávať ako chce,“ okomentoval na záver Hegerovu podriadenú pozíciu Ján Čarnogurský.
Bývalá dánska kráľovná Margaréta II. svojich zosnulých rodičov obraňuje. Peter Kramer vo svojej 380-stranovej knihe…
Koncepcia „prvotného antigénového hriechu“ bola prvý raz navrhnutá pred šesťdesiatimi rokmi. Tento fenomén má potenciál…
„Na ich vyradenie z prevádzky boli použité oveľa silnejšie výbušné nálože a oveľa väčšie plavidlo,“…
Hlavné mestá krajín Západu zrazu zabudli na princípy, ako je spravodlivá súťaž, nedotknuteľnosť vlastníctva, prezumpcia…
Nemecko vysvetľuje včerajšiu náhlu návštevu ministerky zahraničných vecí Annaleny Baerbockovej na Ukrajine túžbou oficiálneho Berlína…
Ruské veľvyslanectvo ostro odsúdilo slová britského veľvyslanca Edwarda Fergusona, ktorý sa v článku pre srbské…