Preukazovanie sa negatívnym testom NIE JE spôsobilé zvýšiť bezpečnosť a ochranu zdravia pri práci, práve naopak, zdôrazňuje advokát JUDr. Čarnogurský.
NECHCETE UKAZOVAŤ TEST ZAMESTNÁVATEĽOVI? TAKÝTO JE PRÁVNY STAV
Terajšie celoplošné testovanie bolo robené na odlišnom právnom základe ako celoplošné testovanie v novembri 2020. Odvtedy vláda a hlavný hygienik nezabezpečili súlad svojich príkazov so zákonmi, ale zobrali ľuďom možnosť domôcť sa práva.
Posledná perla právnej absurdity pochádza z vyhlášky pána Mikasa č. 14/2021, ktorou boli stanovené príkazy preukazovať sa testom zamestnávateľovi a pri vstupe po priestorov do 2. februára 2021.
V § 2 ods. 6 tejto vyhlášky pán hlavný hygienik Mikas určuje, že pokiaľ sa zamestnanec nepreukáže pri vstupe do práce negatívnym testom alebo čestným vyhlásením o výnimke, tak sa jedná o nesplnenie požiadavky bezpečnosti a ochrany pri práci na strane zamestnanca.
Také niečo však nemôže určiť Úrad verejného zdravotníctva, ale iba zákon alebo zamestnávateľ po prerokovaní so zástupcami zamestnancov a lekárom, a to tiež iba v prípade, ak príslušné opatrenie je spôsobilé zvýšiť bezpečnosť a ochranu zdravia pri práci.
Preukazovanie sa negatívnym testom však NIE JE spôsobilé zvýšiť bezpečnosť a ochranu zdravia pri práci, práve naopak. Rýchlotesty používané pri plošnom testovaní vykazujú iba 1% nakazených, PCR testy ukazujú v rovnakom čase 20% nakazených. Takže vyhláška pána Mikasa umožní chodiť do práce približne 90%-tám všetkých nakazených, pričom nebudú za nakazených považovaní a budú infikovať ostatných.
Nakoľko však predmetná vyhláška bola zverejnená predpísaným spôsobom, je platná, kým ju nejaký príslušný orgán nezruší. Takže, hoci je vyhláška pána Mikasa protiprávna, pokiaľ je zverejnená a nezrušená, je pre pracujúcich záväzná a absenciu pre nepredloženie testu bude zamestnávateľ považovať za nevykonávanie práce, čiže dôvod na neplatenie mzdy. Zamestnanec môže podať žalobu a domáhať sa neplatnosti vyhlášky, avšak to bude spor na veľa rokov.
Pán Mikas bude musieť za svoje rozhodnutia niesť zodpovednosť. Generálna prokuratúra už začala nesmelo na protiprávnosti jeho vyhlášok poukazovať.
Zdroj: Facebook Ján Čarnogurský
PODPORTE nezávislé médium.
Všetok obsah na tejto stránke je bezplatný. Vaša podpora bude použitá na rozvoj a propagáciu stránky, aby sa o nej dozvedelo čo najviac ľudí.
Aj malá čiastka dostatočne pomôže.
IBAN: LT90 3250 0868 2837 7659 BIC: REVOLT21 do poznámky prosím uviesť “dar“
ďakujeme
Vyhlásenie:
Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu zna redakcia@slovanskenoviny.sk
UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.
VIDEO: Osobitný vyslanec USA pre Blízky východ Steve Witkoff v rozhovore s Tuckerom Calrsonom vyhlásil, že Rusko nemá záujem napadnúť iné európske štáty a vyhlásenia tohto typu označil za „absurdné“
VIDEO: Petr “Pávek” Pavel nemá problém s vyprovokovaním ničivej jadrovej vojny, spojencov vyzval, aby nespochybňovali členstvo Ukrajiny v NATO.
Merkelová kritizuje protiruské nepriateľstvo Nemecka
Slovensko na Štefana Kvietika spomína s hlbokou úctou
Rusko niečo chystá na fronte
Ruský odkaz Zelenskému – odpoveď na útoky bude skutočne tvrdá
KNIHA: JuhoSlávia. Mier, vojna a rozpad
Americký filozof a lingvista Noam Chomsky
Je agresívny, vrieska po kolegoch. Nepoučiteľný, trestaný zabijak Lipšic sa po zrušení ÚŠP úplne prestal ovládať
Nový průlom u Belgorodu, Rusové mají první ztráty: „Skupiny jsou obklíčeny, žádají o pomoc“. Úsvit nad Oděsou
Kursk: Kde umírají ti nejlepší z NATO – Jonas E. Alexis
VIDEO: Šokujúce svedectvo Elona Muska o 14 „kúzelných“ počítačoch na amerických ministerstvách, ktoré vykonávajú nedohľadateľné platby „z ničoho“ v rádoch biliónov dolárov na čierne projekty.
Blanár: OSN mi neposlala žiaden list
Politico: Konfiškácia zmrazeného ruského majetku by bolo „vojnovým aktom“
Podivné tajomstvo Pauliho efektu
USA chcú hospodársky ovládnuť Ukrajinu. Aj „atómky“ by sa zišli
Režim diktátora Zelenského uzákonil streľbu do neozbrojených demonštrantov
Už aj umelá inteligencia je zradca. „Prebehla“ k Rusom?
Slovensko pevne drží chrbát priateľom v Srbsku
Voda? Nedocenený poklad
zo sekcie
Ján Čarnogurský ml.: Vláda a hlavný hygienik zobrali ľuďom možnosť domôcť sa práva. Mikas bude za svoje rozhodnutia niesť zodpovednosť
Ján Čarnogurský ml.: Vláda a hlavný hygienik zobrali ľuďom možnosť domôcť sa práva. Mikas bude za svoje rozhodnutia niesť zodpovednosť
Ján Čarnogurský ml.: Vláda a hlavný hygienik zobrali ľuďom možnosť domôcť sa práva. Mikas bude za svoje rozhodnutia niesť zodpovednosť