Ján Baránek vo svojom videu z ciest vysvetľuje, že hrať sa na zlých američanov a dobrých Rusov je tiež krok vedľa. A s prijatím dohody tiež nesúhlasí.
hoci to, čo predvádzajú Korčok s Naďom je podľa J. Baránka ekvilibristika najvyššieho stupňa a klamstvo za klamstvom. Tým, že sa živil komentovaním zahraničnopolitického diania si môže dovoliť povedať, že to, čo títo dvaja páni predvádzajú, je škandalózne. Zmluvu veľmi dobre rozobrali právnici Drgonec a Harabin, to úplne stačí.
dovoľuje Američanom takmer všetko. Inštaláciu jadrových zbraní na našom území nevynímajúc. „To, že je to kvôli F16, ktoré kúpila ešte Ficova vláda, to sú neuveriteľné hlúposti. Hovoril som to už pri smrti Lučanského, skôr, než niečo zo seba ten Naď dostane, mal by dvakrát popremýšľať nad tým, čo ide povedať.“ Hovorí J. Baránek a pripomína, že túto zmluvu predrokovala ešte Ficova vláda. Aj keď oni sa z toho snažia vyzuť: „Nebyť Andreja Danka myslím si, že tá zmluva by bola podpísaná.“
Tá nie je v tom, o čom je tá zmluva a čo všetko dovoľuje. „Ona im dovoľuje prakticky skoro všetko. Keď si prenajmú tie základne, to bude kvázi ich výsostné územie a poviem to ľudovo – prd nás do toho, čo tam oni budú robiť. Lebo v tej zmluve im je povolené všetko bez kontroly.“ Konštatuje Baránek s tým, že „Neviem, do akej miery pôjdu hlboko, ale bude tam platiť ich jurisdikcia.“
Čo vieme a NATO a USA o tom otvorene hovoria, že jadrové zbrane budú posúvať na východ. Či práve k nám, to sa z tej zmluvy nedozviete. „Keď vy uzavriete zmluvu na predaj bytu a v rodine si k nej spravíte interpretačnú doložku. Tá ale notárov a kataster vôbec nezaujíma. Urobili ste si ju vy, medzi sebou, doma.“ vysvetľuje Baránek (ne)dôležitosť tohto dokumentu.
2. s 3. decembra sa Gorbačov s Bushom starším stretli na ostrove Malta. Bush už bol zvolený, no nebol ešte inaugurovaný. a vtedy platilo, že odchádzajúci prezident už sa do zahraničnej politiky veľmi nemieša. Tu sa rokovalo o všeličom, ale žiadne písomné výstupy odtiaľ nie sú. Neskôr sa dostali von svedectvá obslužného personálu. Podstatné ale je pravidlo, že aj ústne dohody by sa mali dodržiavať. „Tu spravil Gorbačov nie jedinú, ale jednu z najväčších chýb. To, čo sa dohodlo, nebolo na papieri.“
Ten podľa J. Baránka spočíval v dohode, že sa zjednotí Nemecko a ZSSR nebude zasahovať do diania vo východnej Európe. Oni už síce nemali taký dosah, ale svoje geopolitické záujmy ZSSR ešte mal. A NATO sa malo rozšíriť len o Východné Nemecko. Prostredníctvom Busha seniora sa USA, ako líder NATO k tomuto zaviazali. Gorbačov ale nerátal automaticky s rozpadom Varšavskej zmluvy, ten proces mal byť paralelný. „Gorbačov bol mimoriadne naivný, keď si myslel, že tie komunistické strany pripustia nejaké slobodné voľby, prídu o moc a tie krajniy zostanú vo Varšavskej zmluve.“ Objasňuje J. Baránek.
„Ja nezdieľam tú romanticko-naivnú predstavu slovanského duba, ktorý nás svojimi konármi ochráni pred vplyvom zlého sveta. Ruská federácia je dnes, podobne ako USA, imperialistická veľmoc.“ Niektorým politicky romantickejšie naladeným poslucháčom sa to nepáči, ale treba sa oslobodiť od emócií. Rusko je najväčšia krajina na svete čo do rozlohy a je samozrejmé, že má imperiálne ambície. Smolou je menšia výkonnosť ekonomiky, ale pod súčasným vedením sa snažia dostať opäť tam, kde boli v časoch ZSSR. „Ale hrať sa tu na čiernobiely svet, kde sú statoční ruskí Ivanovia, ktorí chcú nasadiť kožu za Slovákov, to je hlúposť. Veľa z tých Rusov možno ani nevie, že existujeme,“ hovorí otvorene J. Baránek.
Mal na industrializáciu lacnú pracovnú silu a keď ju nemal, tak si ju doplnil. „Doslova náhodným výberom z gulagov. Podobne, ako Hitler v koncentrákoch.“ Putin toto nemohol, ale darí sa mu posúvať na tú pozíciu, kde bol ZSSR. „Ešte pred 10-15 rokmi západní komentátori hovorili o Rusku, ako o bývalej veľmoci. Dnes sa k tomu pomenovaniu Ruska ako veľmoci západné médiá vracajú a má to opodstatnenie – každá krajina, vlastniaca jadrové zbrane, veľmocou je.“ Tvrdí Baránek: „I keď tých atribútov je tam viac.“
sa NATO začalo rozširovať o strednú a východnú Európu v čase Jeľcina, kedy „po ruských ministerstvách pobehovali desiatky amerických zamestnancov, čo je z dnešného pohľadu už nonsens.“ Totálna provokácia bola podľa J. Baránka rozšírenie o Pobaltské krajiny. „Zo strany NATO to bolo skúšanie možného. Čo všetko si môžu dovoliť.“ Lenže Ruské vedenie hovorí o tom, že dohody z Malty boli zo strany Západu porušené. „Všetci sa čudovali, aké požiadavky dal Putin minulý rok. Lenže
ako by ich dal, keby trval na dodržiavaní dohôd z Malty. „Tie jeho požiadavky boli miernejšie a treba povedať, že boli úplne legitímne. Nahlúpli západní komentátori, ktorí si nepamätajú dianie z 80. rokov, hovoria, že Putin skúša, čo si môže dovoliť. A že on potom bude mať z čoho zľavovať. Ja mám obavu,“ hovorí J. Baránek, „že Putin neskúša. Tí Rusi to hovoria, len my ich nepočúvame. Nepočúvajú ich naše médiá.“
podpisovať dohodu s USA. „Lebo to je len prilievanie oleja do ohňa ruského pocitu, že boli oklamaní na základe tých dohôd z Malty. Z toho vyplývajú veľmi vážne konzekvencie.“ Upozorňuje Baránek. Z ruských vojenských kruhov totiž došla zmienka, že práve Rusi môžu byť tí, ktorí za určitých okolností použijú jadrové zbrane. Treba sa na to pozrieť optikou rokovaní Bush-Gorbačov na Malte a pochopíme, prečo táto zmienka došla. NATO totiž nedodržalo dohody, ktoré zachovávali geopolitickú rovnováhu, ktorá bola dohodnutá ešte na Jalte. Rusi sú presvedčení, že sú v práve. Že im bolo ukrivdené a aspoň časť z toho, v čom ich Západ podviedol, sa snažia dať na pravú mieru diplomatickými prostriedkami. A ak sa im to nepodarí, tak „Vojna je pokračovaním diplomacie inými prostriedkami. A to je celé.“
„Takto môže rozmýšľať len samovrah.“ Konštatuje J. Baránek. „Nič by mi nestálo za to, aby som za popísanej situácie vystavil svoju krajinu prípadnému útoku. Aby som z nej urobil terč, hoci ma k tomu nič nenúti. Hra, ktorá sa tu hrá nemá pôvod na Ukrajine, aj tá Ukrajina je len dôsledkom porušenia dohôd z Malty. Lebo len hlupák si môže myslieť, že Rusi pustia Ukrajinu.“ A je jasné, že ak to nepôjde inak, urobia to vojensky. „Vo svetle historických dohôd je podpis tejto dohody to najhoršie, čo môže Slovensko urobiť.“
Veľmi v skratke – dajme Rusom sankcie a oni nám zastavia plyn. A o tom to je – cca 40 percent plynu pre Európu dodáva Rusko. „Snáď si ozaj nikto nemyslí, že Putin bude opakovať Stalinove chyby. Nemci prepadli ZSSR a Stalin ešte dodával zmluvné dodávky nerastov do Nemecka.“ Pripomína J. Baránek. Putin sa evidentne poučil z histórie.
„Tie spôsobili akurát to, že spojenectvo medzi Čínou a Ruskom, ktoré sa kedysi len črtalo, sa reálne vytvára. A máme problém.“ Objasňuje Baránek: „V juhovýchodnej Ázii hrozí obrovská vojna medzi Čínou a USA. Na Ukrajine to stále bude zástupná vojna.“
Vraj sa tým klaniame režimu, ktorý podkopáva bezpečnosť celej Európy. Novopečený „energetický expert“ a poslanec…
Ukrajinský prezident podľa slovenského premiéra finančne poškodzuje Slovensko a kvôli podpore sankcií na ruský jadrový…
Ide o prvé osobné stretnutie prezidenta Ruska s predsedom slovenskej vlády od roku 2016, píše…
Na Srbsko sa podľa prezidenta Aleksandara Vučića pripravuje zvonku majdanový úder podľa deväť bodového scenára,…
Ruská armáda spustila raketový útok na jeden z najväčších bodov dočasného rozmiestnenia militantov kyjevského režimu…
Stalinovo meno sa spája predovšetkým s Veľkou vlasteneckou vojnou, Októbrovou revolúciou a premenou Sovietskeho zväzu…