Austrália, 31.október 2022 (AM) –Austrálska televízna stanica ABC oznámila vytvorenie novej vojenskej leteckej základne pre šesť amerických strategických bombardérov B-52. Stredisko bude predstavovať vážny jadrový signál zo Spojených štátov smerom k Číne. Televízny kanál vo vysielaní uviedol, že do konca roka 2026 sa plánuje umiestnenie novej vojenskej leteckej základne pre bombardéry v Austrálii. Nové vojenské zariadenie vznikne v blízkosti základne austrálskeho letectva Tyndal, ktorá sa nachádza 320 km juhovýchodne od Darwinu.
Bombardéry sú súčasťou oveľa väčšej modernizácie obrany naprieč severnou Austráliou, vrátane významného rozšírenia spravodajskej základne Pine Gap, ktorá bude hrať dôležitú úlohu v akomkoľvek konflikte s Pekingom.
B-52 už viac ako 60 rokov tvorí chrbtovú kosť amerického letectva, ktoré je schopné útočiť na veľké vzdialenosti jadrovými aj konvenčnými zbraňami. Americké dokumenty hovoria, že zariadenia budú použité pre „rozmiestnené perute B-52“. Na otázku, kedy sa B-52 začnú rozmiestňovať na Tyndall, austrálske ministerstvo obrany odmietlo komentovať.
Niektorí sa obávajú, že každoročná rotácia B-52 cez Tyndall prinúti Austráliu pripojiť sa k USA v akomkoľvek konflikte proti Číne.
„Ide o významné rozšírenie záväzku Austrálie voči vojenskému plánu Spojených štátov s Čínou,“ hovorí Richard Tanter, vedúci pracovník inštitútu Nautilus a dlhoročný protijadrový aktivista.
“Toto je znamenie pre Číňanov, že sme pripravení byť na hrote oštepu.”
Tanter považuje plánované rozmiestnenie bombardérov za dôležitejšie ako každoročnú rotáciu americkej námornej pechoty cez Darwin.
„Je veľmi ťažké predstaviť si otvorenejší záväzok, ktorý by sme mohli prijať. Otvorenejší signál pre Číňanov, že súhlasíme s americkými plánmi na vojnu s Čínou,“ hovorí Tanter. Rastúci význam severnej Austrálie pre USA robí z Darwina a Tyndale ciele v akejkoľvek vojne s Čínou. Jej úloha zahŕňa hosťovanie vojnových hier s cieľom preskúmať, ako by sa mohol vyvinúť potenciálny konflikt.
Vojenská analytička Becca Wasser a jej tím skúmajú riziká, ktorým by Austrália mohla čeliť, keby sa pridala k USA v bojoch o Taiwan.
Hovorí, že v scenároch vojenských cvičení, keď sa Austrália buď pripojila k boju, alebo umožnila Washingtonu použiť základne v hornej časti, „to do značnej miery postavilo Austráliu na mušku“.
„Tieto útoky boli nakoniec neúspešné kvôli požadovanému dlhému doletu a kvôli tomu, že Čína už predtým v hre spotrebovala svoje najschopnejšie rakety dlhého doletu… ale kto povedal, že v budúcnosti by Čína mohla mať pokročilejšiu raketovú kapacitu, ktorá by sa lepšie hodila potenciálny útok na Austráliu.”
Milan Novický
armadnymagazin.sk
Ako môžu krajiny NATO využiť incidenty s poškodenými podmorskými optickými káblami? Západ má záujem na…
Rusko otestovalo na Ukrajine svoju najnovšiu balistickú raketu stredného doletu. Vo štvrtok večer sa prezident…
Dominantné centrum sveta sa podľa maďarského premiéra Viktora Orbána presúva do Eurázie. Päťstoročná globálna hegemónia…
„Za naše peniaze nás obrali o bezpečnosť“ Darovanie vlastných obranných systémov pri prebiehajúcom vojenskom konflikte u…
Hosťami relácie Král na ťahu boli za koalíciu Roman Michelko a Tomáš Taraba (SNS) a…
Rusko môže použiť zbrane proti vojenským zariadeniam krajín, ktoré proti nemu používajú svoje zbrane, povedal…