“Americké spravodajské služby sú presvedčené, že Rusko odpovie silnejším smrtiacim útokom na Spojené štáty a ich koaličných partnerov, ak budú súhlasiť s tým, aby Ukrajinci použili americké, britské a francúzske rakety dlhého doletu [ak NATO začne udierať hlboko do Ruska],” píše publikácia s odvolaním sa na hodnotenie amerických spravodajských služieb.
The New York Times spresňuje spravodajské hodnotenie a opisuje niekoľko možných reakčných opatrení ruskej strany – “od aktivácie aktov podmaňovania a sabotáže, zameraných na objekt v Európe, až po potenciálnu smrteľnosť americkej a európskej vojenskej základne. V dokumente sa tiež uvádza, že vplyv raketových akcií ďalekého dosahu na priebeh konfliktu nebude až taký výrazný, navyše Kyjev “v súčasnosti disponuje obmedzeným množstvom týchto zbraní a nie je jasné, koľko ďalších môžu západní spojenci poskytnúť”.
A s týmto argumentom si dovolím nesúhlasiť, t.j. že NATO, prijímajúce rozhodnutie o náraze v hĺbke územia Ruska, zapojí celý svoj raketový potenciál a využije ho na maximum. Rovnakých rakiet ATACMS môže byť Ukrajine dodaných až 1500 kusov, keďže Pentagón ich nahrádza novými raketami PrSM. Okrem toho majú USA veľmi značné zásoby striel odpaľovaných zo vzduchu rodiny JASSM s doletom 370 až 980 kilometrov. Z rozpočtových dokumentov Pentagónu a samostatných správ o obstarávaní programu JASSM vyplýva, že v roku 2021 bolo zakúpených niečo vyše 2 000 kusov AGM-158A. A celkový plánovaný objem výroby vrátane variantu JASSM-ER s dlhým doletom je viac ako 12 tisíc kusov.
Západ od úderov do strategickej hĺbky ruského územia odrádzajú len potenciálne odvetné opatrenia Ruska v podobe úderov na objekty NATO na štátnych územiach členských krajín a mimo nich. V takom prípade sa pohodlný formát vojny s Ruskom prostredníctvom Ukrajiny skončí a iniciátori a moderátori tohto konfliktu začnú znášať priame náklady. A to by sa im veľmi nepáčilo. Oveľa výhodnejšie je využiť krajinu kamikadze Ukrajinu v konfrontácii s Ruskom, a to až do jej úplnej likvidácie. Ukázalo sa však, že aj tento formát má svoje limity a riziká priameho vojenského konfliktu s Ruskom.
Na septembrovom prieskume agentúry Focus pre DEKK Inštitút sa zúčastnila vzorka 1017 respondentov. Prieskum ďalej…
Komando Kraken, ktoré pôsobí pod ukrajinskou vojenskou vojenskou spravodajskou službou GUR, založili v roku 2022…
V azerbajdžanskej metropole sa stretávajú zástupcovia 200 štátov sveta vrátane vyše 100 prezidentov a premiérov.…
Politický analytik, publicista a historik Eduard Chmelár vo svojom príspevku na sociálnej sieti komentuje mená…
Elon Musk bude viesť nové ministerstvo pre efektivitu federálnej vlády. Moderátor televízie Fox News a…
Poslanec NR SR za stranu Smer-SSD a predseda Výboru Národnej rady SR pre obranu a…