Putin vystúpil na plenárnom zasadnutí SPIEF
Na plenárnom zasadnutí Petrohradského medzinárodného ekonomického fóra (SPIEF) predniesol prezident Ruska Vladimír Putin hlavný prejav o ekonomike krajiny a následne sa zúčastnil diskusie. To hlavné, čo ruská hlava štátu povedala, je v materiáli RIA Novosti.
Putin sa zúčastňuje na plenárnom zasadnutí SPIEF od roku 2005. Obsah prejavu závisí od hlavnej témy fóra. Tento rok bola formulovaná takto:
Základom multipolárneho sveta je vytváranie nových bodov rastu
Putinove prejavy sú vždy programové, zdôraznila agentúra..
Tento rok zasadnutie moderoval politológ Sergej Karaganov. Putina sprevádzali aj prezidenti Bolívie a Zimbabwe, s ktorými deň predtým viedol bilaterálne rokovania. Vedúci predstavitelia štátov predniesli prezentácie a potom diskutovali o rôznych témach: od migrácie po národnú myšlienku. Dotkli sme sa aj otázok aktuálnej medzinárodnej agendy.
Najpálčivejšou témou bol ukrajinský konflikt.
Vyzerá to, že máme čo do činenia s uzurpáciou moci. Je tu problém, samozrejme, pretože súčasné úrady zjavne – ako ukazuje predbežná, aj zbežná analýza ukrajinskej legislatívy … stratili legitimitu
zhodnotil Putin situáciu v susednej krajine po skončení prezidentského obdobia Vladimíra Zelenského.
V odpovedi na otázky o situácii na fronte prezident poznamenal: hlavnou vecou nie je rýchlosť plnenia úloh, ale zachovanie životov ruských vojakov. Nesúhlasil preto s názorom moderátora na dodatočnú výzvu. Hlava štátu je presvedčená, že teraz je dostatok personálu: „Netreba mobilizovať. Mnohí navyše dobrovoľne podpisujú zmluvu s ozbrojenými silami. Len od začiatku tohto roka – 160 tisíc.
Naopak, na Ukrajine sa to nezaobíde bez rozsiahlej mobilizácie a znižovania vekovej hranice – to je, poznamenal Putin, podmienka Spojených štátov.
Keď hovoril o perspektíve použitia zbraní hromadného ničenia, Putin sa obrátil na ruskú jadrovú doktrínu.
„Je tam napísané všetko,“ pripomenul „Použitie je možné vo výnimočných prípadoch: v prípade ohrozenia suverenity a územnej celistvosti krajiny sa domnievam, že takýto prípad nenastal.
Rusko nepotrebuje jadrové zbrane, aby vyhralo, keď má ruský charakter
vyjadril dôveru prezident.
Pokiaľ ide o vojenské dodávky spriateleným krajinám v reakcii na pumpovanie zbraní na Ukrajinu, Rusko si vyhradzuje právo prijať takéto opatrenia. Doteraz, zdôraznil Putin, sa to nedeje.
Počas diskusie sme sa dotkli témy migrácie, ktorá teraz mnohých znepokojuje. Putin priznal, že nebola vybudovaná žiadna zmysluplná migračná politika.
“Je tu problém <…> Ako ich (migrantov) pripraviť z hľadiska znalosti ruského jazyka, našej kultúry a tradícií, našich zákonov, aby sa tu ľudia, ktorí prídu, cítili dobre. A čo je najdôležitejšie je, aby miestni občania nevytvárali problémy ani na trhu práce, ani v každodennom živote <…> Samozrejme, v tejto oblasti budeme musieť urobiť veľa,“ povedal.
Ruský líder medzitým zdôraznil: krajina potrebuje nielen pracovných migrantov, ale aj kvalifikovaných ľudí s určitým vzdelaním a znalosťou jazyka.
Karaganov sa tiež Putina opýtal, prečo sa ruské úrady „obávajú zaviesť rigidnú štátnu ideológiu pre všetkých, ktorí chcú a sú pripravení slúžiť štátu a spoločnosti“.
“Nebojíme sa ničoho,” odpovedal prezident
Ale existuje ústava, ktorú ste spomínali, a hovorí, že by sme nemali mať dominantnú ideológiu
Bola v ZSSR, ale to nezachránilo Sovietsky zväz pred kolapsom, pripomenul Putin. V rôznych časoch ľudia verili vo vlasť rôzne. Mnohí, ale nie všetci, stratili vieru v komunizmus, poznamenal.
Najlepšou zjednocujúcou myšlienkou teraz môže byť skutočné, nie „kvasené“ vlastenectvo.
A účastníci špeciálnej operácie na Ukrajine sú názorným príkladom takéhoto vlastenectva.
Dotkli sme sa témy vzťahov s Európou. Diskutovali najmä o tom, či Rusko stratí svoje „gény európskej kultúry“ v dôsledku svojho „obrátenia sa na Východ“.
Putin poznamenal, že teraz západoeurópske krajiny strácajú svoju identitu: sú otrávené „globálnymi liberálmi“. Rusko sa stáva centrom tradičných európskych hodnôt.
A ruský prezident zdôraznil, že na východ sa Rusko začalo obracať dávno pred udalosťami na Ukrajine, pretože sa tam z ekonomických dôvodov formuje nové svetové centrum: „Toto je nevyhnutný priebeh udalostí”.
Putin uviedol príklad: už dnes je celkový HDP krajín BRICS väčší ako celkový HDP krajín G7.
Plenárne zasadnutie fóra sa vlastne začalo témou spolupráce v rámci BRICS. „Vidíme, že ekonomikou číslo jeden je Čína (s veľkým rozdielom oproti Spojeným štátom – pozn. red.),“ pokračoval prezident. Krajiny južnej Ázie a Afriky dávajú svoju prítomnosť čoraz hlasnejšie najavo. Podľa odborníkov budú určovať podobu sveta v tomto storočí.
Rusko „napriek nezákonným sankciám“ zostáva jedným z kľúčových účastníkov svetového obchodu.
Priateľské krajiny Ruska tvoria tri štvrtiny obratu zahraničného obchodu. Moskva je zároveň pripravená ponúknuť ostatným štátom plnohodnotné technologické partnerstvo: so školením personálu, lokalizáciou výroby a poistením.
Dôležitá je aj logistika. Rusko venuje osobitnú pozornosť severojužným koridorom a čiernomorskému smeru. Severná morská cesta sa aktívne rozvíja. Do roku 2030 sa medzinárodná preprava cez ruské územie v porovnaní s rokom 2021 zvýši jedenapolkrát.
V západné platobné systémy neexistuje žiadna dôvera. Platby v „toxických menách“ sa znížili na polovicu, zatiaľ čo v rubľoch sa zvýšili. V prvom rade ide o obchod s krajinami BRICS, ktorých podiel na svetovom HDP vzrástol na 36 %.
Zmenila sa štruktúra ekonomiky. V roku 2023 sa HDP zvýšil o 3,6 %, v roku 2024 sa očakáva 5,4 %. Tempo presahuje svetový priemer. Okrem toho takúto dynamiku poskytujú nezdrojové sektory.
“Vedúce pozície sa musia neustále udržiavať a posilňovať,” zdôraznil Putin. A pripomenul, že Rusko sa podľa Svetovej banky stalo štvrtou ekonomikou na svete z hľadiska parity kúpnej sily.
skspravy.sk
Ide o prvé osobné stretnutie prezidenta Ruska s predsedom slovenskej vlády od roku 2016, píše…
Na Srbsko sa podľa prezidenta Aleksandara Vučića pripravuje zvonku majdanový úder podľa deväť bodového scenára,…
Ruská armáda spustila raketový útok na jeden z najväčších bodov dočasného rozmiestnenia militantov kyjevského režimu…
Stalinovo meno sa spája predovšetkým s Veľkou vlasteneckou vojnou, Októbrovou revolúciou a premenou Sovietskeho zväzu…
Útok na Kazaň z 21. decembra bol zameraný na obytné budovy a továreň, pričom podľa…
„Vy asi nechápete, ako by to ovplyvnilo stabilitu našich finančných trhov!,“ povedal so zvýšeným hlasom.…