Americká banka J.P. Morgan predpokladá, že Rusko bude schopné udržať produkciu ropy na úrovni spred začiatku vojny na Ukrajine. Umožňuje to stabilne vysoký dopyt zo strany Číny a Indie.
Rusko bude vďaka stabilnému dopytu zo strany Číny a Indie schopné udržať svoju ťažbu ropy na úrovni z doby pred začiatkom vojny na Ukrajine. Mohlo by však mať problémy pri snahe o presmerovanie časti exportu ropných produktov mimo Európy. Predpovedala to dnes podľa agentúry Reuters americká banka J.P. Morgan. Rusko sa v dôsledku svojho vlaňajšieho útoku na Ukrajinu stalo terčom rozsiahlych ekonomických sankcií zo strany západných krajín.
„Sme presvedčení, že Rusko bude schopné udržať ťažbu na predvojnovej úrovni 10,8 milióna barelov denne (1 barel = 159 litrov), bude mať však problémy dostať produkciu na objem spred nástupu pandémie nového koronavírusu, keď Rusko ťažilo denne zhruba 11,3 milióna barelov,“ uviedla banka.
J.P. Morgan odhaduje, že dopyt po ruskej rope zo strany Číny a Indie by mohol tento rok vzrásť (kombinovane) o 1 milión barelov denne.
Krajiny využívajú fakt, že sankcionované Rusko ponúka svoju ropu vo výraznej zľave. V dôsledku zvýšeného záujmu sa Moskve podarilo presmerovať časť produkcie z Európy práve do Číny, Indie, ako aj Turecka. Americká banka odhaduje, že v marci by čínsky dovoz ruskej ropy tankermi mohol dosiahnuť rekord a výrazný rast dovozu sa očakáva aj od Indie.
Na druhej strane, banka predpokladá pokles exportu ruských ropných produktov, a to približne o 300.000 barelov denne na „minimá, ktoré Rusko zaznamenalo naposledy v máji minulého roka“. Navyše, nevylučuje, že Moskva môže v 2. polroku tohto roka čeliť zvýšenej konkurencii zo strany rafinérskych spoločností z krajín Blízkeho východu.
Európska únia spolu so skupinou ekonomicky vyspelých krajín G7 a s Austráliou od 5. decembra zaviedla maximálnu cenu 60 dolárov za barel ruskej ropy prepravovanej po mori. V prípade prekročenia tohto limitu je zakázané ropu prevážať a poisťovať jej prepravu. Od 5. februára vstúpili do platnosti aj cenové stropy na ruské ropné produkty.
Európska únia zaviedla aj embargá na dovoz ruskej ropy a ropných produktov. Rusku sa zatiaľ darí presmerovať vývoz ropy do Indie, Číny a Turecka, kde túto surovinu predáva s výraznými zľavami. Predpokladá sa, že dovoz ruskej ropy po mori do Číny tento mesiac dosiahne rekordné maximum, napísala agentúra Reuters
Zdroj: openiazoch.zoznam.sk / hnonline.sk
Predseda Národnej koalície Rudolf Huliak sa zúčastnil konferencie V4 vo Varšave, kde boli všetci predsedovia…
Pred dvomi dňami sme v redakcii HD uverejnili text s titulokm “Zaujímal ich môj odpadkový kôš,”…
Rýchly "prelet" nad statusmi opozičných politikov dňa 17.novembra 2024! Kolíková má novú zbraň hromadného ničenia.…
Politológ z univerzity v kanadskej Ottawe, Ivan Katchanovski, ktorý sa narodil na Ukrajine, prezradil, že…
O preverovaní prinajmenej neštandardných vzťahov medzi šéfkou Európskej komisie Leyenovou a predstaviteľmi farma firmy Pfizer…
Na dobýjaní Pokrovska armádou Ruskej federácie sa účinne podieľajú americké tanky a bojové vozidlá pechoty. Ruská armáda…