Keďže hrozba druhej Nakby narastá, Západ hanebne zatvára oči. Posledné dva týždne ukázali, ako ľahko sa západný svet obracia chrbtom k Palestínčanom v čase krízy.
To, čo sa 7. októbra odohralo v južnom Izraeli , bolo strašné. Všetci sme proti zabíjaniu civilistov. No hoci Západ prejavil solidaritu s izraelskými obeťami, otrasne mlčal – a dokonca povzbudzoval – k zločinom páchaným na Palestínčanoch v Gaze.
V celej historickej Palestíne majú všetci Palestínčania pocit, akoby sme boli braní na zodpovednosť a doplácali na to, že Izrael nedokázal udržať bezpečnosť pozdĺž plotu Gazy. Od komunít v roku 1948 až po Jeruzalem a okupovaný Západný breh Jordánu máme pocit, že sme terčom na základe našej identity.
Všetko, čo počujeme, sú západné krajiny, ktoré plne podporujú Izrael, ktorý používa toto krytie na páchanie zločinov, zatýkanie ľudí a porušovanie ľudských práv Palestínčanov kdekoľvek v krajine.
Bývam v Jeruzaleme. Palestínčania sa tu už necítia bezpečne. Napätie je silné, dokonca len v tom, ako sa ľudia na seba pozerajú.
Keď kráčate po uliciach Jeruzalema, už nevidíte ľudí. Vidíte políciu a súkromné bezpečnostné zložky.
Čoraz väčší počet civilistov nosí zbrane v uliciach a dokonca aj v nákupných centrách, kde boli niektorí Izraelčania vyzbrojení M16. Stalo sa tak po tom, čo sa minister národnej bezpečnosti Itamar Ben Gvir rozhodol rozdať tisíce zbraní a zmierniť podmienky na nákup zbraní.
V jednom prípade skupina ozbrojených Izraelčanov zastavila Palestínčana, vytrhla z auta detskú sedačku a pustila ju na ulicu a potom prehľadala jeho vozidlo. Izraelský štát im dal implicitné povolenie na tento typ obťažovania.
Veľa mojich priateľov z okupovaného východného Jeruzalema už nechodí do práce. Niektorí boli zbití. Armáda vás môže z rozmaru zastaviť a skontrolovať váš mobilný telefón; ak nájdu pieseň o Palestíne alebo príspevok o Gaze, môžu vám zabaviť zariadenie, zbiť vás a zatknúť.
Je to ako keby sme žili na vojenskej základni
Na niekoľkých miestach boli cementové bloky umiestnené na východoch z palestínskych štvrtí.
Úroveň stresu je extrémne vysoká. Už nevychádzam z domu, pokiaľ nemusím cestovať, aby som nahlásil nejaký príbeh. Palestínčania majú pocit, akoby sme boli cez noc všetci uznaní vinnými.
Ozbrojené skupiny osadníkov a súkromné milície vás zastavia na uliciach, ak budete vyzerať ako Palestínčania. Nikto z nás nechce opustiť svoj domov, dokonca ani za nákupom alebo za lekárom.
Už sa ani necítime bezpečne hovoriť vlastným jazykom. Palestínski priatelia v uliciach budú hovoriť hebrejsky alebo anglicky; po arabsky sa na verejnosti neodvážia. Mnoho ľudí bolo prepustených alebo pozastavených z práce len preto, že prejavili solidaritu s Gazou.
V Izraeli sú dva milióny palestínskych občanov. V utorok to povedal šéf izraelskej polície Kobi Shabtai :
“Každý, kto sa chce stotožniť s Gazou, je vítaný – posadím ho do autobusov, ktoré ho tam pošlú.”
Máme strach, že by nás kedykoľvek mohli fyzicky napadnúť. Extrémni Izraelčania vyzývajú ostatných, aby zabíjali svojich arabských susedov vrátane žien, detí a bábätiek. Moji priatelia našli svoje fotografie a ďalšie podrobnosti zverejnené na skupinách sociálnych médií, ktoré boli založené s cieľom zamerať sa na Palestínčanov. Je to kolektívna výzva na pomstu . V tomto prostredí sa nemôžeme cítiť bezpečne.
Rýchlosť, akou sa tento fašizmus šíri po krajine, je ohromujúca. Vždy som verila, že existuje spoločný priestor, kde sa Izraelčania a Palestínčania môžu spojiť a pracovať na mieri. Ale transformácia v posledných dňoch bola ohromujúca. Ľudia, ktorí sa kedysi označovali za izraelských ľavičiarov, teraz volajú po vyhladení Gazy .
Zdá sa, že celý štát teraz naháňa genocídu. Toto je typ jazyka, ktorý počúvame od politikov, celebrít, akademikov a obyčajných ľudí. Mnohí majú pocit, že Izrael pracuje na druhej Nakbe – a svet nerobí nič, aby to zastavil. Izraelčania prekračujú červené čiary a využívajú súčasnú situáciu na podporu apartheidu, etnických čistiek a druhej Nakby.
Na okupovanom Západnom brehu Jordánu a vo východnom Jeruzaleme bolo za posledných 13 dní zabitých najmenej 69 Palestínčanov . Na Palestínčanov útočia osadníci; polícia a armáda nerobia nič na ich ochranu. Namiesto toho Palestínčania čelia masovému zatýkaniu , ak sa odvážia prejaviť podporu Gaze.
Situácia je desivá. Vstupujeme do novej éry, ktorá je ešte horšia ako vojenská vláda.
V Gaze zahynulo pri izraelskom bombardovaní viac ako 4 000 ľudí – vrátane viac ako 1 500 detí – a tisíce ďalších utrpeli zranenia. Mesto Gaza bolo zničené. Ľudia sa snažia uspokojiť svoje základné potreby: vodu , elektrinu a lekársku starostlivosť. Tehotné matky sú v kríze. Deti sú ponechané v nemocniciach, kde ich nemá kto vyzdvihnúť, pretože ich rodičov zabili.
A Západ stále podporuje a vyzbrojuje Izrael. Vidíme západný rasizmus v celej jeho krutosti, keďže životy Palestínčanov sa vo svojej podstate považujú za menejcenné.
Najhoršou hrôzou je mlčanie a spoluúčasť Západu na nevýslovných masakroch Izraela.
Informačný redakčný servis
14. mája 1948 Izrael vyhlásil nezávislosť a vo vojne, ktorá sa začala nasledujúci deň, utieklo alebo bolo vyhnaných zo svojich domovov až 750 000 Palestínčanov, ktorí žili na tejto zemi. Ani im, ani ich potomkom Izrael nedovolil vrátiť sa. Vysídlenie Palestínčanov viedlo k rokom otrasov. V súčasnosti je OSN uznaných za utečencov približne päť miliónov Palestínčanov. Väčšina žije v Jordánsku, nasleduje pásmo Gazy, Západný breh Jordánu, Sýria, Libanon a východný Jeruzalem.
Lubna Masarwa
O autorke: Lubna Masarwa je novinárka a šéfka kancelárie Middle East Eye pre Palestínu a Izrael so sídlom v Jeruzaleme.
Ilustračné foto: vysídlenie Palestínčanov (1948). Zdroj: Alamy Stock Photo
globalresearch/skspravy.sk
Ide o prvé osobné stretnutie prezidenta Ruska s predsedom slovenskej vlády od roku 2016, píše…
Na Srbsko sa podľa prezidenta Aleksandara Vučića pripravuje zvonku majdanový úder podľa deväť bodového scenára,…
Ruská armáda spustila raketový útok na jeden z najväčších bodov dočasného rozmiestnenia militantov kyjevského režimu…
Stalinovo meno sa spája predovšetkým s Veľkou vlasteneckou vojnou, Októbrovou revolúciou a premenou Sovietskeho zväzu…
Útok na Kazaň z 21. decembra bol zameraný na obytné budovy a továreň, pričom podľa…
„Vy asi nechápete, ako by to ovplyvnilo stabilitu našich finančných trhov!,“ povedal so zvýšeným hlasom.…