UNRWA je podľa Netanjahua úplne infiltrovaná militantným hnutím Hamas. Obyvatelia Pásma Gazy podľa WHO zomierajú od hladu pre obmedzovanie humanitárnej pomoci, ktorú pozastavili USA a ich najservilnejší poskokovia.
Požiadavka na odchod čelných predstaviteľov OSN vyplýva z obvinení sionistického režimu, že 12 zamestnancov Agentúry OSN pre palestínskych utečencov (UNRWA) sa podieľalo na útokoch Hamasu na Izrael zo dňa 7. októbra 2023. Generálny tajomník OSN António Guterres v stredu označil Agentúru OSN pre palestínskych utečencov (UNRWA) za chrbtovú kosť humanitárnej pomoci v Pásme Gazy.
Izraelský minister zahraničných vecí Israel Katz vyzval minulý týždeň na odstúpenie šéfa Agentúry OSN pre pomoc palestínskym utečencom (UNRWA) po tom, ako bolo 12 pracovníkov UNRWA obvinených z účasti na útoku hnutia Hamas na Izrael zo 7. októbra minulého roka.
„Pán Lazzarini, odstúpte, prosím,“ napísal Katz v sobotu večer na sociálnej sieti X, predtým Twitter.
Generálny komisár UNRWA Philippe Lazzarini varoval, že pomoc organizácie v Gaze je na pokraji kolapsu po dočasnom pozastavení platieb viacerými štátmi.
Hovorca izraelskej vlády Eylon Levy na platforme X obvinil UNRWA, že maskuje akcie Hamasu. „Doslova kryje Hamas,“ napísal na X.
UNRWA v piatok oznámila, že prepustila viacerých zamestnancov obvinených Izraelom a začala ich vyšetrovať. Urýchlené nezávislé vyšetrovanie prisľúbil aj generálny tajomník OSN António Guterres.
Izrael v sobotu uviedol, že bude žiadať zastavenie pôsobenia UNRWA v Pásme Gazy po tom, ako sa skončí tamojšia vojna. Palestínska samospráva medzitým vyhlásila, že UNRWA potrebuje „maximálnu podporu“ od darcovských krajín.
Financovanie tejto agentúry už dočasne zastavili USA, Austrália, Kanada, Taliansko, Veľká Británia, Nemecko a ďalšie tri krajiny. Washington informoval, že obvinenia z účasti na útoku proti Izraelu sa vzťahovali na 12 zamestnancov UNRWA.
Agentúra OSN pre palestínskych utečencov bola založená v roku 1949 po prvej arabsko-izraelskej vojne. V priebehu desaťročí sa rozrástla, dnes má ročný rozpočet na úrovni jeden a pol miliardy dolárov a vyše 30.000 pracovníkmi. Jej pôvodný zámer na zníženie počtu utečencov a ich úspešnú integráciu však zlyhal.
UNRWA v súčasnosti poskytuje podporu stále väčšiemu množstvu osôb, ktoré nikdy utečencami neboli, pretože sa postupne rozširovali kategórie osôb, ktoré mohli čerpať jej služby. To znamenalo od OSN a darcovských krajín stále viac peňazí, pričom zlyhávala faktická kontrola ich použitia.
Generálny tajomník OSN António Guterres v stredu označil Agentúru OSN pre palestínskych utečencov (UNRWA) za chrbtovú kosť humanitárnej pomoci v Pásme Gazy.
Viacero krajín v posledných dňoch zastavilo financovanie UNRWA v reakcii na izraelské obvinenie, že 12 zamestnancov agentúry sa 7. októbra podieľalo na útokoch na Izrael dňa 7. októbra 2023
Guterres sa v utorok stretol s darcovskými krajinami UNRWA, aby si vypočul ich požiadavky a navrhol ich riešenie. „UNRWA je chrbtová kosť všetkej humanitárnej reakcie v Gaze,“ povedal vo výbore OSN pre práva Palestínčanov.
Vedúci predstavitelia agentúr OSN zastavenie financovania označili za nebezpečné a obávajú sa kolapsu humanitárneho systému v Pásme Gazy. Situácia sa zhoršila v utorok, keď Izrael obvinil UNRWA, že umožnila hnutiu Hamas využívať jej infraštruktúru v Pásme Gazy na vojenské účely.
UNRWA uviedla, že reagovala už na predchádzajúce obvinenia Izraela a prepustila podozrivých zamestnancov a začala ich vyšetrovať. Obáva sa tiež, že zastavenie financovania postihne bežných Palestínčanov. Izrael agentúru dlhodobo obviňuje, že systematicky postupuje proti izraelským záujmom.
Generálny tajomník OSN Antonio Guterres musí odstúpiť z funkcie, ktorú zastáva od roku 2017, vyhlásil izraelský minister zahraničných vecí Israel Katz.
„Samozrejme, že [Guterres] je zodpovedný ako generálny tajomník OSN“ za konanie zamestnancov UNRWA, povedal Katz v utorkovom rozhovore pre materskú spoločnosť Politico Axel Springer. „Guterres musí odstúpiť“ alebo „ho OSN musí nahradiť“, dodal.
Šéf OSN „ignoroval mnohé sťažnosti a informácie týkajúce sa správania sa humanitárnej organizácie, ako aj náznaky spolupráce s Hamasom,“ tvrdí minister zahraničných vecí sionistického režimu. Izrael sa domnieva, že UNRWA „takmer plne spolupracuje s Hamasom“, povedal.
Izrael zatiaľ neposkytol verejnosti dôkazy o svojich obvineniach voči zamestnancom OSN, ale Katz povedal, že podrobnosti budú zaslané „krajinám, ako sú USA a Nemecko“.
Americký minister zahraničných vecí Antony Blinken v pondelok povedal, že izraelské obvinenia sú „veľmi dôveryhodné“, ale priznal, že Washington ich nemohol nezávisle overiť.
Denník New York Times v nedeľu s odvolaním sa na tajnú správu izraelskej vlády informoval, že pracovníci UNRWA pomáhali Hamasu unášať Izraelčanov a 7. októbra vyzbrojili palestínskych bojovníkov.
Guterres v nedeľňajšom vyhlásení uviedol, že „odpudivé údajné činy týchto zamestnancov musia mať dôsledky“ vrátane trestného stíhania. Vyzval však krajiny, aby nenasledovali kroky USA, Nemecka a Talianska, ktoré prestali financovať UNRWA. Šéf OSN poznamenal, že prežitie približne 2 miliónov palestínskych civilistov v Gaze závisí od pomoci poskytovanej agentúrou.
Podľa OSN v súvislosti s obvineniami prepustila deväť zamestnancov UNRWA. Predpokladá sa, že jeden z nich zomrel, zatiaľ čo dvaja ďalší ešte neboli identifikovaní.
Obyvatelia Pásma Gazy zomierajú od hladu pre obmedzovanie humanitárnej pomoci, vyhlásil v stredu riaditeľ Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) pre krízové situácie Michael Ryan. TASR informuje na základe správy agentúry AFP.
„Títo ľudia zomierajú od hladu a tlačia ich až na pokraj. Nie sú zapojení do konfliktu… a mali by požívať ochranu, rovnako tak aj ich zdravotnícke zariadenia,“ vyhlásil Ryan počas tlačovej konferencie.
Medzinárodný súdny dvor (MSD) so sídlom v Haagu v piatok Izraelu nariadil, aby povolil prístup humanitárnej pomoci do Pásma Gazy, ale neprikázal mu zastaviť vojenskú operáciu v tejto palestínskej enkláve. Zároveň žiadal, aby tam Izrael obmedzil straty na životoch a škody.
Agentúra OSN pre palestínskych utečencov (UNRWA) je „úplne infiltrovaná“ militantným hnutím Hamas. Uviedol to v stredu izraelský premiér Benjamin Netanjahu. Informuje o tom TASR na základe správy agentúry AFP.
Izrael tvrdí, že 12 zamestnancov UNRWA sa podieľalo na teroristickom útoku Hamasu zo 7. októbra. Na základe toho niekoľko krajín vrátane Británie, Nemecka, Japonska a Spojených štátov zastavilo financovanie tejto agentúry OSN.
„UNRWA je úplne infiltrovaná Hamasom,“ povedal Netanjahu na schôdzke s veľvyslancami v Jeruzaleme. Podľa jeho slov je potrebné, aby UNRWA „nahradili iné agentúry OSN a iné agentúry pomoci“.
„Hovorím to s veľkou ľútosťou, pretože sme dúfali, že bude existovať objektívny a konštruktívny orgán, ktorý ponúkne pomoc. Dnes takýto orgán v Gaze potrebujeme, ale UNRWA ním nie je,“ dodal izraelský premiér.
UNRWA vyzvala na nezávislé vyšetrovanie izraelských obvinení. Tvrdí, že po predchádzajúcich obvineniach Izraela podnikla okamžité kroky, prepustila viacerých zamestnancov a začala ich vyšetrovať.
Zdroj: bleskovky.sk / pravda.sk / hnonline.sk / rt.com / InfoVojna
Daňový a pozemkový podvodník Andrej Kiska, ktorý okrem iných svojich obchodných aktivít bol aj prezidentom, má…
Prestížne ocenenia za rok 2023 putovali do rúk výnimočných osobností slovenskej kultúry. Medzi laureátmi nechýbali…
Europoslanec Milan Uhrík z hnutia Republika sa prihlásil do rozpravy a skritizoval bod programu, ktorý sa…
Zamestnávatelia budú mať povinnosť poskytovať príspevok na športovú činnosť detí zamestnancov. Nová regulácia sa bude…
Na oficiálnej webovej stránke Kremľa bola zverejnená naliehavá výzva ruského prezidenta Vladimira Putina. "Chcem informovať…
"New York Times prekvapil a napísal svoj doteraz najpoctivejší komentár k vojne. Píše na sociálnej sieti komentáror…