zdrava

Ivan čaj obsahuje niekoľkokrát viac vitamínu C ako citrón

Nedostatok vitamínu C v ľudskom organizme spôsoboval počas histórie ľudstva veľa problémov. Spomedzi námorníkov krajín sveta mali najväčšiu smolu Angličania. Zatiaľ čo Holanďania zásobovali svoje námorníctvo ovocím, Nemci a Švédi kyslou kapustou a Američania brusnicami, Angličania sedeli na prídele sušienok a cereálií s nízkym obsahom vitamínov. Práve preto posádky britských lodí na diaľkových trasách viac trpeli chorobami a zomierali na skorbut, chorobu spôsobenú nedostatkom kyseliny askorbovej v strave.

Vitamín C sa podieľa na oxidačno-redukčných reakciách organizmu a pomáha udržiavať fungovanie imunitného systému.

Kyselina askorbová (iný názov pre vitamín C) sa podieľa na tvorbe a posilňovaní kolagénu – hlavného proteínu spojivového tkaniva nášho tela. Nachádza sa v šľachách, chrupavkách, kĺboch, koži a krvných cievach. Preto pri absencii správneho množstva vitamínu C v strave vypadávajú vlasy, stav pokožky sa zhoršuje, objavujú sa modriny, krvácajú ďasná, rany sa hoja pomalšie, predlžuje sa obdobie zotavenia po chorobe.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín

Dávkovanie vitamínu C

V roku 1944 sa uskutočnil experiment vo Veľkej Británii. Mladíkom povolaným do armády, ktorí však pre svoju vieru alebo etické presvedčenie odmietli bojovať, bolo ponúknuté, aby krajine poslúžili alternatívnym spôsobom. To znamená, že sa stanete účastníkmi experimentu a pod prísnym vedením budete dodržiavať diétu, ktorá vylučuje kyselinu askorbovú.

Časti účastníkov, bez ich vedomia, pridávali do jedla každý deň, 10 mg kryštalickej kyseliny askorbovej, ďalšej časti – 70 mg. Zvyšok účastníkov výskumu tento vitamín vôbec nedostával. Po 17 týždňoch vykazovala posledná skupina prvé príznaky nedostatku vitamínov: začali vypadávať vlasy. Po 26 týždňoch sa objavilo krvácanie z ďasien. Zvyšok subjektov nevykazoval žiadne príznaky choroby. Vojaci boli liečení z nedostatku vitamínov rovnakými 10 mg kyseliny askorbovej denne.

Vo výsledku sa dospelo k záveru, že minimálny denný príjem vitamínu C pre organizmus je 10 mg. Aby však ľudský organizmus nezažil nedostatok a zostal zdravý, malo by sa ho skonzumovať denne o niečo viac.

Štátnou agentúrou – Federálna služba pre dohľad nad ochranou práv spotrebiteľa v Rusku, je v súčasnosti schválená nasledujúca norma pre fyziologickú potrebu kyseliny askorbovej:

Pre dospelých – 90 mg/deň.

Pre deti – od 30 do 90 mg/deň.

Obsah vitamínu C v Ivan čaji

Ivan čaj – Vrbovka úzkolistá je rastlina bohatá na vitamín C. 100 g obsahuje až 588 mg kyseliny askorbovej. Tento údaj je 3 – 6-krát vyšší ako u našich obľúbených citrusových plodov, vrátane citrónov. Navyše, na rozdiel od citrusových plodov, Vrbovka úzkolistá nie je alergén, preto je vhodná pre všetkých. Miesto a lokalita jej rastu ovplyvňuje to, ako je rastlina bohatá na vitamíny a čím v ekologicky čistejšej oblasti sa zberá, tým je čaj užitočnejší. 100 g hmoty Ivan čaju navyše obsahuje napríklad: 23 mg železa, 1,3 mg niklu, 2,3 mg medi, 16 mg mangánu, 1,3 mg titánu, 0,44 mg molybdénu, 6 mg bóru a množstvo iných pre organizmus dôležitých prvkov.

Počas spracovania Vrbovky sa stratia niektoré jej vlastnosti. Na výstupe sa v 100 g suchého Ivan čaju z Vrbovky úzkolistej zachová až 117,6 mg kyseliny askorbovej, to znamená, že jedna priemerná čajová kanvica pojme až 9,4 mg. A toto číslo sa rovná takmer 10 mg, čo sa považuje za minimum potrebné na udržanie zdravia. Ak chcete z rastliny získať maximálne množstvo vitamínov, je dobré pridávať do šalátov a jedál surové listy rastliny.

zakúpiť môžete tu:

Ivan čaj získava na hodnote, keď sa kombinuje napríklad so šípkami. Čerstvé šípky obsahujú hlavne vitamín C a to 426 mg na 100 g a vitamín A 4345 IU na 100 g.

zdroj a preklad: OZ Biosféra www.biosferaklub.info

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

Odber newsletter. Každý večer súhrn najdôležitejších správ dňa do mailu.

Slovanské Noviny

Recent Posts

Huliak: V4 našla spoločnú HROZBU

Predseda Národnej koalície Rudolf Huliak sa zúčastnil konferencie V4 vo Varšave, kde boli všetci predsedovia…

15 hodín ago

Robert Fico: „Zamatová revolúcia je čo? Že sme sa išli pozrieť na námestie?“

Pred dvomi dňami sme v redakcii HD uverejnili text s titulokm “Zaujímal ich môj odpadkový kôš,”…

15 hodín ago

Kolíková má novú zbraň hromadného ničenia – Magdu Vášáryovú

Rýchly "prelet" nad statusmi opozičných politikov dňa 17.novembra 2024! Kolíková má novú zbraň hromadného ničenia.…

15 hodín ago

Uznávaného vedca nútia k prepísaniu knihy o Ukrajine!

Politológ z univerzity v kanadskej Ottawe, Ivan Katchanovski, ktorý sa narodil na Ukrajine, prezradil, že…

15 hodín ago

Timesy žalujú Komisiu a Leyenovú za zatajovanie faktov o vakcínach

O preverovaní prinajmenej neštandardných vzťahov medzi šéfkou Európskej komisie Leyenovou a predstaviteľmi farma firmy Pfizer…

15 hodín ago

Irónia osudu, Rusi útočia na amerických tankoch

Na dobýjaní Pokrovska armádou Ruskej federácie sa účinne podieľajú americké tanky a bojové vozidlá pechoty. Ruská armáda…

15 hodín ago