Minulý týždeň koordinátori osobitného výboru Európskeho parlamentu pre COVID-19 odhlasovali pozvanie Ursuly von der Leyenovej, aby predstúpila pred komisiu a odpovedala na ich otázky týkajúce sa obstarávania vakcín.
Nejde o zdvorilostnú výzvu. Zákonodarcovia EÚ si chcú posvietiť na to, čo presne sa dialo počas tých hektických mesiacov na vrchole pandémie v roku 2021, keď blok horúčkovito zháňal dávky vakcíny na ochranu svojich obyvateľov pred koronavírusom.
Predsedníčka výboru, belgická poslankyňa EP Kathleen Van Bremptová, uviedla, že chce úplnú transparentnosť “predbežných rokovaní” vedúcich k nákupu vakcín, čo je narážka na nezvyčajnú osobnú úlohu predsedu Komisie pri rokovaniach o najväčšej zmluve o vakcínach v EÚ, ktorú podpísal so spoločnosťou Pfizer a jej partnerom BioNTech. Vystúpenie by opätovne zameralo pozornosť na veľmi sporné nezverejnené textové správy von der Leyenovej s výkonným riaditeľom spoločnosti Pfizer.
Je to téma, ktorej sa von der Leyenová doteraz ostro bránila otvoriť, ale pozvanie výboru COVID by mohlo predsedníčku Komisie dostať do zložitej situácie.
Na prvý pohľad by von der Leyenová mohla jednoducho povedať nie. Výbory Európskeho parlamentu nemajú veľa formálnych právomocí. Nemajú právo prinútiť svedkov, aby sa dostavili, alebo ich prinútiť hovoriť pravdu – a neexistuje žiadny opravný prostriedok, ak niekto odmietne prísť alebo pred výborom klame.
Šéf spoločnosti Pfizer Albert Bourla, s ktorým von der Leyenová údajne viedla osobné rokovania prostredníctvom textových správ, skutočne viackrát ohŕňal nos nad výborom a namiesto seba poslal jedného zo svojich zamestnancov.
Dokonca aj keď Parlament privolá veľké meno, jeho vystúpenie môže byť nevýrazné – ako v prípade generálneho riaditeľa Facebooku Marka Zuckerberga, ktorý súhlasil, že sa dostaví, ale potom sa vyhol odpovediam na väčšinu otázok. To je ďaleko od toho, ako tohto technologického giganta niekoľko hodín grilovali výbory amerického Senátu pre obchod a súdnictvo.
A predseda Komisie už preukázal záľubu vo vyhýbaní sa, keď išlo o rokovania so spoločnosťou Pfizer, za čo si Komisia vyslúžila verdikt európskeho ombudsmana za nesprávny úradný postup pre nedostatok transparentnosti.
Skutočnosť, že von der Leyenová je medziinštitucionálnou osobnosťou, však dáva Parlamentu väčšiu váhu ako v prípade externých hostí – a môže pomôcť nakloniť rovnováhu v prospech výboru.
Po prvé, je tu precedens. Zatiaľ čo predseda Komisie zvyčajne vystupuje pred všetkými poslancami Európskeho parlamentu na plenárnom zasadnutí, napríklad pri výročnom prejave o stave Európskej únie, predsedovia Komisie v minulosti vystupovali pred výbormi. Von der Leyenovej predchodca Jean-Claude Juncker napríklad vystúpil pred osobitným výborom, aby odpovedal na nepríjemné otázky týkajúce sa jeho úlohy pri vytváraní daňového raja z Luxemburska.
Po druhé, Európsky parlament má za úlohu dohliadať na rozpočet EÚ. Vzhľadom na miliardy eur vynaložené na spoločný nákup vakcín, pričom časť týchto prostriedkov pochádza priamo z vreciek EÚ, je ťažké tvrdiť, že v hre nie sú dôležité finančné úvahy, ktoré by volení zástupcovia EÚ mali mať možnosť kontrolovať.
Potom je tu článok 13 zakladajúcej zmluvy EÚ, ktorý vyzýva na “vzájomnú lojálnu spoluprácu” medzi inštitúciami EÚ. Tento bod sa opakuje v medziinštitucionálnej dohode medzi Parlamentom a Komisiou, v ktorej sa uvádza, že výkonná moc EÚ by mala zákonodarcom poskytovať aj dôverné informácie, ak o ne požiadajú – ako napríklad obsah niektorých textových správ.
Komisia bola doteraz zdržanlivá. Na otázku o pripravovanom pozvaní Ursuly von der Leyenovej do výboru COVID-19 hovorca Komisie minulý týždeň odpovedal: “Žiadne takéto pozvanie sme nedostali.”
A v skutočnosti je teraz na predsedníčke Európskeho parlamentu Roberte Metsoleovej, aby rozhodla, či sa pozvánka vôbec dostane von der Leyenovej do rúk. Žiadosť je na jej stole a podľa protokolu musí každé pozvanie na vystúpenie prísť z kancelárie predsedu.
Metsolaová, ktorá patrí do rovnakej politickej skupiny ako von der Leyenová (stredopravá Európska ľudová strana), pre POLITICO potvrdila, že dostala list od výboru COVID a “preskúma ho”. “Nemôžem predbiehať, aká bude moja odpoveď tomuto výboru,” povedala.
Pokiaľ sa dodrží správna forma, Metsolaová by mala “poslať správu ďalej”, povedal Emilio De Capitani, bývalý štátny úradník, ktorý bol 14 rokov tajomníkom Výboru Európskeho parlamentu pre občianske slobody (LIBE).
“Otázka nie je zneužiteľná,” povedal De Capitani.
Von der Leyenová, ktorú do funkcie zvolil Parlament, sa teoreticky spolieha na jeho mandát, aby v nej mohla zostať.
“Na stretnutí s orgánom parlamentu nie je nič zvláštne,” dodal bývalý parlamentný úradník. “Potom bude na von der Leyenovej, aby sa opýtala, či je vypočutie verejné, alebo za zatvorenými dverami. Mohla by sa tiež rozhodnúť, že bude hovoriť v pléne.”
Pre politických činiteľov, ako sú Metsolaová a von der Leyenová, bude optika ich konania pravdepodobne zohrávať hlavnú úlohu pri každom rozhodnutí. A táto výzva prichádza v rovnakom čase ako najväčší škandál v histórii Európskeho parlamentu.
hlavnespravy.sk
Premiér poukazuje aj na potrebu mať v čase napätej geopolitickej situácii predvídateľných politikov usilujúcich o…
Podľa zistení denníku Financieel Dagblad je výroba batérií v Európe extrémne chybová, kontrolou neprejde viac…
Poľskí farmári začali s nepretržitou blokádou hraničného priechodu s Ukrajinou. Informuje verejnoúprávna agentúra TA SR.…
November je pravdepodobne jedným z najpreklínanejších mesiacov na Ukrajine. Od roku 1998, keď bývalý prezident…
Zelenského kancelária vydala ďalšie vyhlásenie, ktoré nám umožňuje posúdiť nové aspekty nedostatočnosti takzvaných ukrajinských orgánov.…
V Rusku sa verí, že mohol byť zabitý kvôli svojim odhaleniam. Vo veku 48 rokov…