Uprostred kaskádového napätia na Blízkom východe po zavraždení vodcu Hamasu Ismaila Haniyeha Izraelom a sľuboch „pomsty“ v Teheráne nová vláda pod vedením prezidenta Massouda Pezeshkiana,
ktorý v utorok zložil prísahu, urobila vo štvrtok prvý krok. Bývalý iránsky minister zahraničných vecí Mohammad Javad Zarif bol vymenovaný za „strategického námestníka“ iránskeho prezidenta a poveril ho zodpovednosťou Centra pre strategické štúdie (CSS).
CSS je výskumným oddelením prezidentskej kancelárie. Vymenovanie Zarifa znamená jeho návrat do zahraničnopolitickej arény a Pezeshkianovo vysoké ocenenie jeho jedinečných poverení diplomaciou chariot Teherán’s Track 1.5.
Zarifovo dlhodobé pôsobenie v kruhoch americkej politiky počas jeho predĺženého pôsobenia vo funkcii veľvyslanca pri OSN a jeho aktívne vytváranie sociálnych sietí v New Yorku sú jeho strategickými aktívami. Zarif je známa tvár a v západných metropolách je veľmi uznávaný.
Pezeshkian uprednostnil vymenovanie Zarifa; svoj výber za ministra zahraničných vecí ešte neoznámil. Zarifov návrat na diplomatický okruh nemožno vnímať ako signál pre západné mocnosti. Je tu paradox. Aj keď Irán počíta s tým, že USA by pri akejkoľvek priamej vojenskej konfrontácii výrazne stratili, faktom zostáva, že s
Zdá sa, že toto je tiež spôsob myslenia Moskvy. Ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov vo štvrtok v telefonickom rozhovore s úradujúcim iránskym ministrom zahraničných vecí Alim Bagherim Kanim „vyzval všetky strany bez výnimky , ktoré by mohli ovplyvniť situáciu v pásme Gazy a na Blízkom východe vo všeobecnosti, aby sa vyhli krokom, ktoré by mohli viesť k ďalšia destabilizácia situácie a nové obete medzi civilistami“ — podľa ruských údajov . [Zdôraznenie pridané.]
Prezident Pezeshkian v utorok v prejave v Madžlisu po slávnostnej prísahe potvrdil, že zahraničná politika jeho vlády sa bude usilovať o konštruktívnu spoluprácu so svetom a zároveň bude podporovať národnú dôstojnosť a záujmy Iránu.
Pezeshkianovo volebné víťazstvo naznačuje, že reformizmus sa transformoval ako hlavný prúd v hlavnom prúde iránskej politiky. Iránska dialektika je plná dôsledkov pre Izrael a USA, keďže ich starý kalkul na podnecovanie nesúhlasu a spúšťanie sociálnych nepokojov v Iráne už nebude fungovať. Iste, Izrael prenasleduje prízrak konštruktívnej spolupráce medzi Západom a Iránom.
Izrael bude považovať Zarifov návrat za symbol obnoveného iránskeho úsilia o rokovania o jadrovej dohode, ktorá by mohla otvoriť cestu k odstráneniu západných sankcií, ako aj perspektívu širokej spolupráce. V tejto súvislosti, v zastretom odkaze na Zmluvu o nešírení jadrových zbraní, Pezeshkian vo svojich poznámkach v Madžlisu jasne uviedol, že „sme boli a zostaneme oddaní našim záväzkom“.
V takom sľubnom kontexte sa generálny riaditeľ MAAE Rafael Grossi usiloval o naliehavé stretnutie s Pezeshkianom „čo najskôr“. Grossi v liste Pezeshkianovi napísal:
„Spolupráca medzi Medzinárodnou agentúrou pre atómovú energiu a Iránskou islamskou republikou je v centre pozornosti medzinárodných kruhov už mnoho rokov. Som presvedčený, že spoločnými silami dokážeme v tejto zásadnej záležitosti dosiahnuť rozhodujúci pokrok.”
Ďalším podzápletkou, ktorá sa tu odohráva, je, že Izrael už nemôže dúfať, že prinúti krajiny Perzského zálivu – najmä Saudskú Arábiu a Spojené arabské emiráty – aby sa s ním spojili proti Iránu. Časy sa zmenili v Iráne a regióne, ako aj na medzinárodnej úrovni, vrátane USA, kde po prvýkrát zaznieva otvorený odpor a nesúhlas s izraelskou politikou.
Saudskoarabský korunný princ Mohammed bin Salman minulý mesiac telefonicky zablahoželal Pezeshkianovi k volebnému víťazstvu, aby vyjadril spokojnosť s posilňovaním vzťahov medzi Iránom a Saudskou Arábiou v rôznych oblastiach a zdôraznil potrebu čo najviac posilniť vzťahy. Krok Saudskej Arábie zaregistroval nádej a očakávanie, že môžu obchodovať s novou vládou v Teheráne.
Podobne nedávne vyradenie Hizballáhu zo zoznamu Arabskej ligy by hovorilo o tom, do akej miery sa Saudská Arábia a ďalšie arabské štáty vzďaľujú od protiiránskych pozícií Washingtonu. Regionálne štáty sú voči Iránu čoraz ústretovejšie a snažia sa nájsť spôsoby, ako „zdieľať susedstvo“ s Teheránom – aby sme si vypožičali slávne slová vtedajšieho amerického prezidenta Baracka Obamu.
Hizballáh je korunným klenotom iránskej islamskej revolúcie. Signál Ligy arabských štátov, že Hizballáh je dôležitým hráčom, preto vyjadruje veľkú správu z Rijádu o znižovaní regionálnej podpory pre politiku USA zameranú na potlačenie Iránu a aktérov naklonených Teheránu v arabskom svete.
V skutočnosti vo štvrtok saudskoarabský minister zahraničných vecí princ Mansour bin Miteb bin Abdulaziz osobne odovzdal Pezeshkianovi list od kráľa Salmana bin Abdulaziz Al Sauda, v ktorom vyjadril nádej na konštruktívnejšie kroky pri rozvoji bilaterálnych vzťahov s Iránom a na pokračovanie koordinácie a konzultácií. podporovať regionálny mier a bezpečnosť.
Celkovo možno povedať, že v rýchlo sa vyvíjajúcej regionálnej bezpečnostnej rovnováhe monarchie v Perzskom zálive, ktoré pozorne sledujú Irán, pociťujú zmenu paradigmy. Základom je Pezeshkianovo volanie po regionálnej jednote s cieľom čeliť extrémistickým vplyvom.
Povedal – „Radikálne hlasy by nemali prehlušiť hlasy takmer dvoch miliárd mierumilovných moslimov. Islam je náboženstvo mieru.”
Štyridsaťpäť rokov po iránskej revolúcii v roku 1979 sa islamská republika hlási ako hlas umiernenosti a rozumu! To samozrejme neznamená, že Irán a ostatní členovia Osi odporu zmiernia svoju reakciu na nedávne akcie Izraela. Iránska odveta za zabitie Haniyeh bude určite krutejšia a bolestivejšia než čokoľvek, čo Tel Aviv doteraz zažil.
Vojna s Iránom bude veľmi odlišná od predchádzajúcich vojen Izraela s arabskými štátmi. Bude to otvorené, kým Izrael nepovolí vytvorenie palestínskeho štátu.
Schopnosť Izraela konať odvetne sa bude postupne vyčerpávať, ako sa to stalo voči Hizballáhu. Strednodobú a dlhodobú výhodu má Irán, oveľa väčšia krajina ako Izrael, keďže pôjde o vojnu na viacerých frontoch s neštátnymi aktérmi.
Na druhej strane je ťažké uveriť, že Izrael konal na vlastnú päsť, aby zaútočil na iránsku suverenitu, čo sa rovná vojnovému aktu, bez nejakého súhlasu USA . Práve tento „známy neznámy“ faktor robí situáciu veľmi nebezpečnou. Iránsky najvyšší vodca ajatolláh Chameneí už nariadil priamy útok na izraelské územie.
Washington Post s odvolaním sa na predstaviteľov Pentagonu napísal, že vzhľadom na možnú eskaláciu, americké námorníctvo už sústredilo v regióne 12 vojnových lodí. Medzi nimi aj lietadlová loď Theodore Roosevelt, ktorá sa nachádza v Perzskom zálive so šiestimi torpédoborcami. Vo východnom Stredomorí je aj päť amerických vojnových lodí. Premiér Netanjahu povedal, že Izrael „čelí ťažkým dňom“ a je „pripravený na akýkoľvek scenár“.
Netanjahu je presvedčený o podpore USA, čo sa prejavilo v srdečnom privítaní, ktoré sa mu dostalo počas jeho nedávnej cesty do Washingtonu. Je možné, že práve táto podpora umožnila Netanjahuovi skrátiť návštevu USA, vrátiť sa domov a okamžite sa pustiť do takého zhoršenia situácie.
Ak áno, USA koordinujú situáciu, ale potom je americko-izraelská história tiež jedným z vrtení chvostom, a to častejšie. Je zrejmé, že Netanjahu sa snaží vytvoriť novú realitu na Blízkom východe a scenáre týchto udalostí píše priamo pre seba. Stačí povedať, že je zároveň režisérom aj scenáristom, zatiaľ čo ostatní protagonisti, vrátane USA a Európanov, sú nútení buď s ním hrať, alebo urobiť dobrú tvár v zlej hre.
/ skspravy.sk /
Nákladné lietadlo spoločnosti DHL sa v pondelok nadránom zrútilo na obytný dom neďaleko medzinárodného letiska…
Spojené štáty americké zmapovali 200 cieľov v Rusku pre útok rakiet ATACMS. WSJ: Ďalší útok…
Nastupujúca Európska komisia (EK) nemôže počas tohtotýždňového hlasovania o dôvere v Európskom parlamente (EP) v…
Koalícia reaguje na kritiku konsolidačného balíka. Do päťpercentnej sadzby DPH pribudnú bezlepkové potraviny a mimovládne…
Minister obrany Robert Kaliňák predstavil v relácii Ide o pravdu rozsiahle plány na modernizáciu armády.…
Prednedávnom sme vás informovali, že politický subjekt Slovenské Hnutie Obrody (SHO) rozbehlo petíciu za vyhlásenie…