svet

Irán pošle Rusku balistické strely

Podľa amerických a spojeneckých bezpečnostných predstaviteľov Irán posilňuje svoj záväzok dodávať zbrane pre ruský útok na Ukrajinu a tajne súhlasí s tým, že pošle nielen útočné bezpilotné lietadlá, ale aj prvé rakety zem-vzduch iránskej výroby určené na použitie proti ukrajinským mestám a vojenským pozíciám, píše The Washington Post

Nezávislé spravodajské agentúry v uplynulých dňoch zverejnili fotografie zvyškov zrejme iránskych bezpilotných lietadiel použitých pri úderoch na ukrajinské ciele, čím spochybnili opakované popieranie Iránu, že takéto zbrane dodal svojmu spojencovi Rusku. Predstavitelia Pentagónu tiež verejne potvrdili použitie iránskych bezpilotných lietadiel pri ruských náletoch, ako aj úspech Ukrajiny pri zostrelení niektorých z nich.

Podľa predstaviteľov spojeneckej krajiny USA, ktorá pozorne monitoruje aktivity Iránu v oblasti zbraní, Teherán 18. septembra vyslal do Ruska predstaviteľov, aby dokončili podmienky ďalších dodávok zbraní vrátane dvoch typov iránskych rakiet zem-zem, čo je zjavným znakom rozšírenia úlohy Iránu ako vojenského dodávateľa pre Moskvu.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín

Podľa hodnotenia spravodajských služieb, o ktoré sa v posledných dňoch podelili ukrajinskí a americkí predstavitelia, iránsky zbrojný priemysel pripravuje prvú dodávku rakiet Fateh-110 a Zolfaghar, dvoch známych iránskych balistických rakiet krátkeho doletu, ktoré sú schopné zasiahnuť ciele na vzdialenosť 300, resp. 700 kilometrov, uviedli dvaja predstavitelia informovaní o tejto záležitosti. Ak by sa táto dodávka uskutočnila, bola by to prvá dodávka takýchto rakiet do Ruska od začiatku vojny.

Títo predstavitelia hovorili pod podmienkou, že ich mená a štátna príslušnosť nebudú zverejnené z dôvodu mimoriadnej citlivosti v súvislosti s úsilím o zhromažďovanie spravodajských informácií.

V auguste niektorí z tých istých predstaviteľov identifikovali konkrétne iránske bezpilotné lietadlá, sériu Shahed a Mohajer-6, ktoré Teherán začal dodávať Rusku na použitie na Ukrajine. Zvyšky oboch typov ukrajinské sily v posledných týždňoch našli, analyzovali a odfotografovali. Zdá sa, že Rusko tieto zbrane premaľovalo a dalo im ruské názvy.

Predstavitelia informovaní o plánovanej dodávke rakiet uviedli, že Irán pripravuje aj nové dodávky bezpilotných lietadiel pre Rusko vrátane “desiatok” ďalších Mohajer-6 a väčšieho počtu Shahed-136. Tieto bezpilotné lietadlá, niekedy nazývané “kamikadze”, pretože sú navrhnuté tak, aby narazili do svojich cieľov, sú schopné dopraviť výbušný náklad na vzdialenosť až 1 500 kilometrov. Iránski technickí poradcovia navštívili v posledných týždňoch oblasti kontrolované Ruskom, aby im poskytli inštrukcie o prevádzke bezpilotných lietadiel, uviedli úradníci.

Americké spravodajské služby sa k správam o pripravovaných iránskych dodávkach do Ruska odmietli vyjadriť. Ruskí a iránski predstavitelia v sobotu nereagovali na žiadosti o komentár k správam o iránskych raketách smerujúcich do Ruska.

Iránsky minister zahraničných vecí Hosejn Amirabdollahian povedal, že “Iránska islamská republika neposkytla a neposkytne žiadnu zbraň, ktorá by sa použila vo vojne na Ukrajine,”uvádza sa v sobotňajšom prečítaní jeho telefonátu s portugalským kolegom. “Sme presvedčení, že vyzbrojovanie každej zo strán krízy predĺži vojnu.”

Hovorca iránskeho ministerstva zahraničných vecí Násir Kan’áni 3. októbra zopakoval vytrvalé popieranie akejkoľvek účasti Iránu na dodávkach bezpilotných lietadiel Rusku. “Iránska islamská republika považuje správy o dodávkach bezpilotných lietadiel do Ruska na použitie vo vojne na Ukrajine za “nepodložené” a nepotvrdzuje ich,” povedal. Kan’ani opätovne potvrdil tvrdenie Iránu o neutralite v konflikte a zdôraznil potrebu, aby “obe strany riešili svoje problémy politickými prostriedkami bez násilia”.

Kyjevská vláda bola oboznámená s dôkazmi, ktoré sú základom nových spravodajských informácií, uviedol ukrajinský predstaviteľ pre denník The Washington Post. Ukrajina samostatne vyhodnotila, že väčšina dronov, ktoré Rusko nedávno nasadilo na juhu Ukrajiny, je iránskej výroby.

Ukrajina nedávno prerušila svoje diplomatické vzťahy s Teheránom v reakcii na výskyt dronov iránskej výroby nad bojiskom. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj minulý týždeň citoval nedávne nálety Ruska, keď naliehal na krajiny NATO, aby jeho krajine dodali moderné systémy protivzdušnej obrany.

“Musíme chrániť naše nebo pred terorom Ruska,” povedal Zelenskyj vo štvrtok v prejave na pôde Rady Európy.

Podobne ako Irán, aj Rusko sa ohradilo proti správam Západu o dodávkach iránskych zbraní pre ukrajinskú kampaň a hovorca ruského prezidenta Dmitrij Peskov takéto správy označil za “falošné”.

Podľa ukrajinských predstaviteľov však iránske bezpilotné lietadlá už zanechali svoje stopy, keď počas posledných troch týždňov zničili niekoľko ukrajinských tankov a poškodili civilnú infraštruktúru. Raketoví experti tvrdia, že príchod rakiet zem-zem by mohol Rusku poskytnúť nové silné zbrane.

“Postup od bezpilotných lietadiel k raketám zem-zem by mohol Rusom poskytnúť viac možností a veľa úderov,” povedal Farzin Nadimi, expert na iránske zbrane z washingtonského think tanku Washington Institute for Near East Policy.

Irán vlastní jeden z najväčších a najrozmanitejších arzenálov rakiet krátkeho a stredného doletu na Blízkom východe. Hoci iránski konštruktéri zbraní zápasili s problémami so spoľahlivosťou, najnovšie verzie rakiet Fateh-110 a Zolfaghar považujú odborníci za silné a pomerne presné na relatívne krátke vzdialenosti, povedal Nadimi. Niektoré modely sú vybavené elektrooptickými navádzacími systémami, ktoré umožňujú operátorom rakiet navádzať ich pri konečnom priblížení k cieľu.

Irán predtým poskytol rovnaké rakety zástupným militantným skupinám na Blízkom východe, najmä bojovníkom húsíov v Jemene. Hútijské sily vystavovali rakety iránskeho dizajnu na vojenských prehliadkach a používali ich pri útokoch na ropné rafinérie a iné civilné ciele v susedných krajinách Perzského zálivu.

hlavnespravy.sk

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

Odber newsletter. Každý večer súhrn najdôležitejších správ dňa do mailu.

Redakcia SN

Recent Posts

Česká republika sa stala hlavným rusofóbom v Európe

Podľa ustáleného názoru je spomedzi východoeurópskych krajín Česká republika jedným z hlavných iniciátorov šírenia rusofóbie…

2 hodiny ago

Čaká to aj Slovensko? NATO nariadilo Estónsku, aby sa pripravilo na konflikt s Ruskom

NATO inštruovalo estónske obranné sily, aby sa pripravili na vojnu s Ruskom, uviedol náčelník generálneho…

2 hodiny ago

Začína veľká arabská vojna? Izraelské letectvo útočí na Libanon

Po tom, čo sa Izraelu nepodarilo dosiahnuť konečnú porážku palestínskeho hnutia odporu Hamas počas takmer…

2 hodiny ago

Prečo je zrazu Západ tak nekompromisne agresívny voči Rusku

Pri pohľade zvonka vyzerá politika Západu v ukrajinskej kríze mimoriadne rozporuplne. Západ ako celok a…

2 hodiny ago

Predseda ruskej Dumy varuje Európskych poslancov: “Čas letu rakety Sarmat do Štrasburgu je 3 minúty a 20 sekúnd”

Európsky parlament prijal uznesenie vyzývajúce na schválenie úderov Kyjeva hlboko do Ruska. Poslanci Európskeho parlamentu…

2 hodiny ago

O čo išlo agentom MMF v Rusku a prečo ich misia skončila skôr ako začala

Misia Medzinárodného menového fondu v Rusku, ktorej cieľom je posúdiť stav ruskej ekonomiky, mala začať…

2 hodiny ago