Obavy z eskalácie konfliktu na Blízkom východe sa prehĺbili po tom, čo minulý týždeň zahynul pri útoku v Teheráne vodca Hamasu Ismáíl Haníja. Medzitým najmenej 25 Palestínčanov zomrelo a desiatky ich utrpelo zranenia v nedeľu pri útoku Izraela na dve školy, ktoré poskytovali prístrešie pre ľudí vysídlených z domov v blízkosti mesta Gaza.
Irán nechce eskalovať napätie v regióne Blízkeho východu, no verí, že musí potrestať Izrael, aby zabránil ďalšej nestabilite. Uviedol to v pondelok hovorca iránskeho ministerstva zahraničných vecí Násir Kanaání po tom, ako bol minulý týždeň v Teheráne zabitý vodca Hamasu Ismaíl Haníja. Informuje o tom TASR s odvolaním na správu agentúry Reuters.
„Irán sa usiluje o nastolenie stability v regióne, čo však dosiahne len potrestaním agresora a vytvorením odstrašujúceho prostriedku proti avanturizmu sionistického režimu (Izraela),“povedal Kanaání. Dodal, že je „nevyhnutné“, aby Teherán konal.
Hovorca iránskej diplomacie vyzval Spojené štáty, aby prestali podporovať Izrael. Medzinárodné spoločenstvo podľa jeho slov nesplnilo svoju povinnosť zabezpečiť stabilitu v regióne a malo by podporiť „potrestanie agresora“.
Veliteľ iránskych Islamských revolučných gárd (IRGC) Hosejn Salamí v pondelok pohrozil, že Izrael „bude potrestaný v pravý čas“.
Obavy z eskalácie konfliktu na Blízkom východe sa prehĺbili po tom, čo minulý týždeň zahynul pri útoku v Teheráne vodca Hamasu Ismáíl Haníja. Irán a ním podporované militantné skupiny pripisujú zodpovednosť za útok Izraelu, ktorý to nepotvrdil ani nevyvrátil.
Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v nedeľu varoval „iránsku os zla“ pred útokmi na Izrael v súvislosti s očakávaniami, že Teherán a ním podporované militantné skupiny pripravujú odvetné údery. Informujú agentúry DPA a AP.
„Štát Izrael je vo vojne na viacerých frontoch proti iránskej osi zla,“ povedal Netanjahu v nedeľu na začiatku zasadnutia vlády a dodal, že izraelská armáda je pripravená na akýkoľvek scenár.
„Opakujem a hovorím našim nepriateľom: Budeme reagovať a budeme požadovať vysokú cenu za akýkoľvek akt agresie voči nám, z ktorejkoľvek strany,“ dodal izraelský premiér.
Napätie na Blízkom východe, vyvolané takmer desať mesiacov trvajúcou vojnou v Pásme Gazy, sa v posledných dňoch vystupňovalo po stredajšom atentáte na Ismaíla Haníju, politického vodcu militantnej palestínskej skupiny Hamas, v Teheráne, ako aj následnom zabití najvyššieho vojenského veliteľa libanonskej ozbrojenej skupiny Hizballáh Fuáda Šukra v Bejrúte.
Iránske Revolučné gardy v sobotu uviedli, že na odvetných akciách proti Izraelu, ktorý obviňujú zo zabitia Haníju, sa zúčastnia aj militantné skupiny, ktoré sú spojencami Iránu, píše DPA.
Revolučné gardy vo svojom vyhlásení povedali, že Izrael za Haníjovu vraždu neminie „tvrdý trest“, ktorý mu bude ušetrený náležitým spôsobom v správnom čase a na vhodnom mieste. Izrael sa k zodpovednosti za vraždu Haníju dosiaľ neprihlásil a k týmto správam sa odmieta vyjadriť.
V snahe zabrániť eskalácii konfliktu na Blízkom východe v nedeľu pricestoval do Iránu jordánsky minister zahraničných vecí Ajman Safadí na diskusie s iránskym náprotivkom Alím Bágherím Kaním. Stretol sa aj s tamojším prezidentom Massúdo Pezeškijánom.
Na tlačovej konferencii Safádi uviedol, že cieľom jeho návštevy sú „konzultácie o vážnej eskalácii situácie v regióne a úprimná a jasná diskusia o prekonaní rozdielov medzi oboma krajinami“, píše Reuters.
Najmenej 25 Palestínčanov zomrelo a desiatky ich utrpelo zranenia v nedeľu pri útoku Izraela na dve školy, ktoré poskytovali prístrešie pre ľudí vysídlených z domov v blízkosti mesta Gaza, uviedla palestínska tlačová agentúra WAFA. Izrael tvrdí, že útočil na vojenské zariadenie palestínskeho militantného hnutie Hamas, ktoré sa v školách nachádzali, informuje TASR podľa správy agentúry Reuters.
Podľa palestínskych médií bolo pri útoku Izraela zničených viacero budov v areáloch škôl. Na záberoch, ktoré zverejnili palestínske médiá, pritom vidieť telá ležiace na dvore jednej zo zasiahnutých škôl a Palestínčanov, ktorí pomáhajú nakladať obete útokov do sanitiek. Terčom útokov bola pritom škola Hasana Saláma a škola Al-Nasser.
Izraelská armáda uviedla, že pri útokoch na školy cielila na militantov z Hamasu. Hnutie totiž podľa armády školy využívalo, ako skrýše pre svojich členov vykonávajúcich teroristické činy a ako veliteľské centrá pre útoky namierené voči izraelským vojakom a Izraelu.
Palestínske úrady riadené Hamasom informovali aj v sobotu o útoku na areál školy v meste Gaza, pri ktorom zomrelo najmenej desať ľudí. Izraelská armáda útok potvrdila, no taktiež uviedla, že zasiahla riadiace stredisko Hamasu.
Pri nedeľňajších útokoch v Pásme Gazy pritom v nedeľu zomrelo podľa predstaviteľov tamojšieho zdravotníctva najmenej 44 ľudí. Jeden z útokov zasiahol aj nemocnicu al-Aksá. Reuters pritom upozorňuje, že k útokom prišlo deň po tom, čo v egyptskej Káhire skončilo bezvýsledne ďalšie kolo rokovaní.
Komunikačný odbor vlády riadený Hamasom uviedol, že Izrael od vypuknutia vojny v Pásme Gazy vlani v októbri zasiahol už 172 miest, zväčša škôl, na ktorých našli útočisko tisícky vysídlených palestínskych rodín.
Zdroj: info.sk / pravda.sk / hnonline.sk / InfoVojna
Príslušník PZ sa prípad neskôr snažil ututlať. Minister vnútra Matúš Šutaj Eštok, policajný prezident Ľubomír…
Začnem tým usmrtením, vysvetlím ďalej, ale možno to nebude potrebné – teda čosi ako Definícia…
Najprv vybavím výraz Deep State – hlboký štát: Skupina ľudí, typicky príslušiacich k vládnym agentúram…
Pred 35 rokmi sa začal v Prahe na Národnej triede štátny prevrat, ktorý dostal názov…
Krátko po ďalšom nálete kamikadze dronov Geranium ruská armáda spustila kombinovaný raketový útok na ciele…
V roku 1992 urobila americká zahraničná politika chybný manéver, pretože neokonzervatívci si predstavovali amerického hegemóna.…