Západný blok musí byť pripravený na použitie taktických jadrových zbraní v Európe, vyhlásil bývalý vysoký predstaviteľ Pentagónu Gregory Weaver.
NATO zverejnilo článok niekdajšieho predstaviteľa amrického ministerstva obrany, ktorý vyzýva blok na boj a víťazstvo v obmedzenej jadrovej vojne proti Rusku. Ak by sa USA a Čína dostali do konfliktu kvôli Taiwanu, autor tvrdí, že by pravdepodobne nasledovala plnohodnotná vojna v Európe.
Článok napísal Gregory Weaver, ktorý pôsobil ako hlavný poradca pre jadrovú a protiraketovú obranu v Zbore náčelníkov štábov.
Weaver v ňom tvrdil, že v rozpore s dlhodobou jadrovou doktrínou Moskvy môže Rusko použiť taktické jadrové zbrane buď na odvrátenie porážky na bojisku, alebo na dosiahnutie rýchleho víťazstva v konvenčnom konflikte, napríklad na Ukrajine.
V takomto prípade by ruské vojenské vedenie predpokladalo, že Západ neodpovie rovnakou silou, pretože by sa obávalo, že situácia „nekontrolovateľne vyeskaluje do rozsiahleho konfliktu medzi USA a Ruskom“.
Weaver tvrdí, že namiesto strachu z jadrovej vojny by Západ mal byť prichystaný na takúto možnosť. NATO by malo vybaviť svoje stíhačky a ponorky taktickými jadrovými zbraňami na odstrašenie taktického ruského úderu a „presvedčiť ruské vedenie, že NATO je plne pripravené čeliť obmedzenému prvému použitiu jadrových zbraní našou vlastnou vojensky účinnou jadrovou odpoveďou“.
Ruská jadrová doktrína umožňuje použitie atómových zbraní v prípade prvého jadrového úderu na svoje územie alebo infraštruktúru, alebo ak je existencia ruského štátu ohrozená jadrovými alebo konvenčnými zbraňami. Tento postoj sa od roku 2010 nezmenil a neuvádza žiadnu výnimku pre použitie taktických jadrových zbraní (ktoré sú oveľa menej výkonné ako strategické jadrové zbrane, ktoré by NATO a Rusko na seba vypálili v prípade totálnej výmeny).
Napriek týmto jasným usmerneniam o použití jadrových zbraní Weaver tvrdil, že Rusko by mohlo zaútočiť na štáty NATO v Európe, ak by sa USA dostali do vojenského konfliktu s Čínou o Taiwan, pričom tento scenár považuje bez ďalšieho vysvetlenia za možný.
Ako protiváhu tomu odporúča, aby NATO presunulo do Európy „viac kapacít pre hĺbkové presné údery“, vytvorilo „niekoľko moderných obrnených divízií“ v pobaltských štátoch a vo východnej Európe a naliehalo na európskych členov, aby „poskytli viac konvenčných kapacít“, zatiaľ čo USA im pošlú taktické jadrové zbrane.
Weaver sa nezmienil o dôsledkoch, ktoré by jadrová vojna mala na európske krajiny, v ktorých by sa takýto konflikt odohral.
Ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov minulý mesiac v prejave na Valnom zhromaždení OSN v New Yorku varoval, že západní lídri sú takí posadnutí spôsobením „strategickej porážky“ Rusku, že stratili „pud sebazáchovy“.
Zdroj: rt.com
Prklad: InfoVojna
Valné zhromaždenie OSN prijalo rezolúciu navrhnutú Bieloruskom a Ruskom o boji proti glorifikácii nacizmu. Vyplýva…
Líbya sa považuje za zlyhávajúci štát, keďže v nej po zvrhnutí a smrti dlhoročného vládcu…
Svetové médiá analyzujú ohromujúcu bleskovú vojnu teroristickej skupiny Haját Tahrír aš-Šám, ktorá za desať dní…
Dnes sa narodil človek, vďaka ktorému odkazu sa naša krajina napriek všetkému úsiliu Západu a…
decembra 2024 – Veď tí Rusi možno nie sú až takí zlí! Poslanec ruskej Štátnej…
Odhalenie nepodložených presvedčení je podľa vedcov Magdaleny Adamusovej, Evy Ballovej Mikuškovej a Michal Kohuta zo…