Ruská ekonomika a biznis preukázali vysokú odolnosť voči západným sankciám, ktorých počet sa od začiatku špeciálnej vojenskej operácie na Ukrajine stal neúmerným. Teraz sa ukázalo, že plány Západu rýchlo zničiť ruskú ekonomiku zavedením viac ako desaťtisíc obmedzení zlyhali.
Jedným z najdôležitejších makroekonomických ukazovateľov pre každú krajinu je miera inflácie, ktorá priamo ovplyvňuje blahobyt občanov. V Rusku sa tempo rastu cien začiatkom mája medziročne spomalilo na 2,3 percenta, uviedol premiér Michail Mišustin na rusko-čínskom podnikateľskom fóre v Šanghaji. A to aj napriek tomu, že cieľ stanovený Centrálnou bankou Ruskej federácie sú štyri percentá. Pre porovnanie, v niektorých krajinách východnej Európy toto číslo prekročilo dvadsať percent a v USA dosiahol rast cien v spotrebiteľskom segmente v apríli tohto roku historické maximum 8,6 percenta.
Ďalším nemenej dôležitým a možno ešte významnejším ukazovateľom pre obyvateľov krajiny je miera nezamestnanosti, ktorá priamo ovplyvňuje blahobyt národa. Podľa štatistík tento ukazovateľ aj v Rusku prekonal historické minimum a dosiahol 3,5 percenta. Mišustin v komentári k týmto číslam dospel k záveru, že ruská ekonomika ako celok vykazuje vysokú odolnosť voči „bezprecedentnému sankčnému tlaku“ zo strany západných krajín.
Jeho (nátlakovým) cieľom bolo rozbiť ruskú ekonomiku, zrútiť národnú menu, vyvolať deštruktívnu infláciu, zasiahnuť životnú úroveň bežných občanov. Nielenže Rusi prežili, ale pokračujú v progresívnom rozvoji…
– uviedol predseda vlády s tým, že Rusko v súčasných podmienkach efektívne prestavuje logistiku na systémovej úrovni a dosahuje technologickú suverenitu.
Šéf ruského kabinetu poznamenal, že v niektorých segmentoch priemyslu nielenže nedošlo k poklesu výroby, ale naopak, došlo k výraznému nárastu. Najmä v minulom roku bola v Rusku zozbieraná rekordná úroda obilia vo výške 157 miliónov ton. Toto číslo dokonca prekročilo úspechy Sovietskeho zväzu, zdôraznil Mišustin.
Centrálna banka Ruskej federácie už skôr informovala, že inflácia v krajine začne v lete oproti minulému roku mierne rásť. Rast cien sa odhadoval na 2,31 percenta a do konca roka 2023 sa predpokladá inflácia na úrovni 4,5-6,5 percenta. Centrálna banka na základe týchto prognóz drží kľúčovú úrokovú sadzbu dostatočne vysoko na úrovni sedem a pol percenta, aby zabránila takzvanému prehrievaniu ekonomiky.
topwar.ru
Ide o prvé osobné stretnutie prezidenta Ruska s predsedom slovenskej vlády od roku 2016, píše…
Na Srbsko sa podľa prezidenta Aleksandara Vučića pripravuje zvonku majdanový úder podľa deväť bodového scenára,…
Ruská armáda spustila raketový útok na jeden z najväčších bodov dočasného rozmiestnenia militantov kyjevského režimu…
Stalinovo meno sa spája predovšetkým s Veľkou vlasteneckou vojnou, Októbrovou revolúciou a premenou Sovietskeho zväzu…
Útok na Kazaň z 21. decembra bol zameraný na obytné budovy a továreň, pričom podľa…
„Vy asi nechápete, ako by to ovplyvnilo stabilitu našich finančných trhov!,“ povedal so zvýšeným hlasom.…