Inflácia pri potravinách môže na jeseň prekročiť úroveň 20 %. Uviedol to na utorkovom stretnutí s novinármi predseda Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory (SPPK) Emil Macho.
„Očakávame, že tento rok bude inflácia v potravinách atakovať hranicu 20 %. Z pohľadu potravinárov to môžeme hodnotiť tak, že Slováci začínajú vyhľadávať lacnejšie potraviny a potraviny s nižšou pridanou hodnotou, nekupujú prémiové značky,“ priblížil.
Napríklad z hydinového mäsa sú najdôležitejšie kuracie rezne alebo kuracie prsia. „Pri tých zaznamenávame zníženie objednávok, ale oveľa viac ľudia teraz preferujú krídelká či kuracie stehná. To sú potraviny, ktoré sú lacnejšie. Dôvod je úplne prozaický. Inflácia v potravinách dosahuje historické čísla a z nášho pohľadu sa ešte neskončila,“ informoval.
Upozornil, že z mliečnych výrobkov ľudia oveľa menej začínajú kupovať maslo, viac sa začínajú orientovať na margaríny alebo nátierky s vyšším podielom rastlinných tukov.
„Hovorí sa, že inflácia pre potravinách je niekde na úrovni 16 %, ale takto pred rokom sme mali maslo v obchode v akcii za 1,29 eura, dnes už je ťažké nájsť maslo v akcii pod 3 eurá. Ľudia, hlavne dôchodcovia, musia tak rozmýšľať, či si kúpia maslo, ktoré ma 82 % tuku, alebo si kúpia lacnejšiu nátierku s vysokým podielom rastlinných tukov,“ poznamenal.
Riešením potravinovej dostupnosti je podľa neho cielená pomoc odkázaným skupinám. „My sme to prezentovali aj u pani prezidentky SR, pri diskusii o protiinflačnom balíčku. Je potrebná podľa nás cielená pomoc a nie bohapusté rozdávanie peňazí plošne po celom Slovensku. Treba podporiť nízkopríjmové skupiny, aby si mohli dovoliť kúpiť potraviny. Toto je jedno z riešení,“ doplnil.
Pri tak vysokých číslach inflácie je podľa nás diskutabilná len adresná pomoc pre stále tie isté vybrané skupiny obyvateľstva, keďže kríza jedna po druhej neustále ukrajujú z tzv. strednej vrstvy, ktorá sa de fakto vytráca, hoci na nej by mala stáť výkonnosť ekonomiky a aj vnútornej spotreby.
Zo strany politikov aj podnikateľov alebo organizácií ide o zvrhlý populizmus a sociálne vydieranie tých, ktorí si musia už tridsať rokov stále len uťahovať opasky bez toho, aby aj im – mlčiacej drvivej väčšine – štát nejako pomohol.
Macho naštastie dodal, že druhým riešením podpory kúpy potravín je podpora živočíšnej výroby, ale najmä spracovateľov (potravinárov) cez cenu energií. „To by znížilo aj vývoj inflácie,“ uzavrel Macho.
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj a slovenský premiér Eduard Heger skoordinovali svoje pozície pred nadchádzajúcim summitom Európskej únie, na ktorom sa má rozhodovať aj o udelení štatútu kandidáta na členstvo v Únii Ukrajine. Informuje o tom TASR na základe utorkového príspevku na Zelenského oficiálnom účte na sociálnej sieti Twitter.
„Vážim si výraznú podporu Slovenska na ceste Ukrajiny do Európskej únie. Čakáme na historické rozhodnutie Európskej rady,“ napísal Zelenskyj.
Možno sa raz dočkáme, že aj obyvatelia Slovenska budú písať na sociálnych sieťach, že si vážia podporu, ktorú im v ťažkej ekonomickej situácii venovala „ich“ vláda a „ich“ premiér.
Ide o prvé osobné stretnutie prezidenta Ruska s predsedom slovenskej vlády od roku 2016, píše…
Na Srbsko sa podľa prezidenta Aleksandara Vučića pripravuje zvonku majdanový úder podľa deväť bodového scenára,…
Ruská armáda spustila raketový útok na jeden z najväčších bodov dočasného rozmiestnenia militantov kyjevského režimu…
Stalinovo meno sa spája predovšetkým s Veľkou vlasteneckou vojnou, Októbrovou revolúciou a premenou Sovietskeho zväzu…
Útok na Kazaň z 21. decembra bol zameraný na obytné budovy a továreň, pričom podľa…
„Vy asi nechápete, ako by to ovplyvnilo stabilitu našich finančných trhov!,“ povedal so zvýšeným hlasom.…