Väčšie problémy ako rastúce ceny spôsobujú politické opatrenia, ktoré im v tom majú zabrániť.
Rastúce ceny sú obrazom udalostí, ktoré sa už stali alebo práve prebiehajú a v tomto momente sa podľa analytika spoločnosti INESS Martina Vlachynského nedajú zastaviť. Uviedol to v publikácii Drahý nový rok – Čo znamená súčasná inflácia pre blízku budúcnosť.
Najjednoduchšie politické riešenie, ako sa tváriť pri raste cien aktívne, je podľa neho rast cien zakázať. „Napriek tomu, že aj na prvé počutie to znie ako zlá stratégia, prekvapivo často sa k nej politici utiekajú. Cena je najdôležitejším nástrojom trhovej ekonomiky. Je to semafor, ktorý zdrojom ukazuje, kam tiecť, aby z čo najmenšieho množstva vstupov vznikli čo najhodnotnejšie výstupy,“ uviedol Vlachynský. Cena je podľa neho dynamická veličina, neustále sa mení, pretože sa neustále menia externé okolnosti, ale aj preferencie zákazníkov.
Rastúce ceny budú vytvárať tlak na zvyšovanie verejných výdavkov, najmä mzdových a dôchodkových. Rast miezd je však súčasťou rastu cien. „Zvyšovanie miezd štátnych zamestnancov, prípadne minimálnej mzdy v reakcii na zvyšovanie cien, postupne povedie zase k ďalšiemu zvyšovaniu cien. Zvýšenie miezd a dôchodkov bude vytvárať dodatočnú dieru v rozpočte, ktorá bude plátaná predajom nových štátnych dlhopisov, ktoré za nové peniaze dnes kupujú centrálne banky. Rýchle zvyšovanie miezd štátnych zamestnancov a dôchodcov tak posilňuje inflačnú špirálu,“ komentoval Vlachynský.
Rizikom sú podľa Vlachynského aj ďalšie regulácie popri regulácii cien. Veľkým nebezpečenstvom je obmedzenie obchodu. „U niektorých politikov existuje pomýlená predstava, že rastúce ceny sú zahraničným problémom a keby sme mali všetko z domácich zdrojov, tak sa nás táto problematika netýka. Je to, samozrejme, presne naopak, svetový trh pomáha vyhladzovať lokálne extrémy.“ Medzi ďalšie škodlivé regulácie môžu patriť rôzne informačné povinnosti, ako zverejňovanie nákupných cien a podobne, či regulačné zásahy do investícií, napríklad regulácia expanzie nových pobočiek.
Koncepcia „prvotného antigénového hriechu“ bola prvý raz navrhnutá pred šesťdesiatimi rokmi. Tento fenomén má potenciál…
„Na ich vyradenie z prevádzky boli použité oveľa silnejšie výbušné nálože a oveľa väčšie plavidlo,“…
Hlavné mestá krajín Západu zrazu zabudli na princípy, ako je spravodlivá súťaž, nedotknuteľnosť vlastníctva, prezumpcia…
Nemecko vysvetľuje včerajšiu náhlu návštevu ministerky zahraničných vecí Annaleny Baerbockovej na Ukrajine túžbou oficiálneho Berlína…
Ruské veľvyslanectvo ostro odsúdilo slová britského veľvyslanca Edwarda Fergusona, ktorý sa v článku pre srbské…
Pentagón posilní zoskupenie OSU v Kurskej oblasti vybavením. Ukrajinské jednotky na svojom úseku v Kurskej…