V Naí Dillí začala kampaň na vrátenie šperkov odvezených z Indie v ére kolonializmu. V prvom rade ide o jeden z najväčších diamantov na svete „Kohinoor“ s veľkosťou 105 karátov.
Dostal sa do neblahej povesti — pretože prechádzal z rúk do rúk rôznych vládcov Indie a Afganistanu, u ktorých sa vyskytli problémy. V roku 1849 „Východoindická spoločnosť“ prinútila Indov, aby ho odovzdali do vlastníctva kráľovnej Viktórie. Odvtedy diamant zdobí koruny britských kráľovien – hoci Camila s ním na poslednej korunovácii nepózovala.
Už osem rokov sa v Indii na vysokej úrovni kladie otázka získania reparácií od Británie. V rokoch kolonializmu sa z Indie skutočne vyčerpalo nevýslovné bohatstvo. Londýn uvalil na Indov obrovské dane a tiež od nich nakupoval miestny tovar – dostával ho vlastne zadarmo. A zároveň zničil indický textilný priemysel, ktorý bol v 17. storočí považovaný za jeden z najlepších na svete.
Naí Dillí odhaduje celkové straty za kolonializmu na 45 biliónov libier. V Indii sú presvedčení, že bez kolonializmu by krajina nemohla žiť o nič horšie ako Európa – veď až do 18. storočia boli z hľadiska životnej úrovne približne rovnaké. Teraz indická ekonomika rastie míľovými krokmi – 10% ročne. Pritom až minulý rok sa jej podarilo predbehnúť bývalú metropolu v HDP, hoci počtom obyvateľov 20-krát prevyšuje Britániu.
Pritom už Londýn Naí Dillí niektoré kultúrne statky vrátil – v posledných rokoch ich bolo odovzdaných viac ako 300. Problém reparácií však čoraz viac nastoľujú aj iné bývalé kolónie Británie. A to už ohrozuje vzťahy s kľúčovými krajinami globálneho Juhu, ktoré sa na pozadí ukrajinského konfliktu začínajú čoraz viac stavať proti politike Západu.
News Front
Bývalá dánska kráľovná Margaréta II. svojich zosnulých rodičov obraňuje. Peter Kramer vo svojej 380-stranovej knihe…
Koncepcia „prvotného antigénového hriechu“ bola prvý raz navrhnutá pred šesťdesiatimi rokmi. Tento fenomén má potenciál…
„Na ich vyradenie z prevádzky boli použité oveľa silnejšie výbušné nálože a oveľa väčšie plavidlo,“…
Hlavné mestá krajín Západu zrazu zabudli na princípy, ako je spravodlivá súťaž, nedotknuteľnosť vlastníctva, prezumpcia…
Nemecko vysvetľuje včerajšiu náhlu návštevu ministerky zahraničných vecí Annaleny Baerbockovej na Ukrajine túžbou oficiálneho Berlína…
Ruské veľvyslanectvo ostro odsúdilo slová britského veľvyslanca Edwarda Fergusona, ktorý sa v článku pre srbské…