svet

India vstúpila do nového diplomatického sporu s Britániou. Chce vrátiť všetko, čo jej anglosaskí zločinci ukradli. Na začiatok diamanty

V Naí Dillí začala kampaň na vrátenie šperkov odvezených z Indie v ére kolonializmu. V prvom rade ide o jeden z najväčších diamantov na svete „Kohinoor“ s veľkosťou 105 karátov.

Dostal sa do neblahej povesti — pretože prechádzal z rúk do rúk rôznych vládcov Indie a Afganistanu, u ktorých sa vyskytli problémy. V roku 1849 „Východoindická spoločnosť“ prinútila Indov, aby ho odovzdali do vlastníctva kráľovnej Viktórie. Odvtedy diamant zdobí koruny britských kráľovien – hoci Camila s ním na poslednej korunovácii nepózovala.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín

Už osem rokov sa v Indii na vysokej úrovni kladie otázka získania reparácií od Británie. V rokoch kolonializmu sa z Indie skutočne vyčerpalo nevýslovné bohatstvo. Londýn uvalil na Indov obrovské dane a tiež od nich nakupoval miestny tovar – dostával ho vlastne zadarmo. A zároveň zničil indický textilný priemysel, ktorý bol v 17. storočí považovaný za jeden z najlepších na svete.

Naí Dillí odhaduje celkové straty za kolonializmu na 45 biliónov libier. V Indii sú presvedčení, že bez kolonializmu by krajina nemohla žiť o nič horšie ako Európa – veď až do 18. storočia boli z hľadiska životnej úrovne približne rovnaké. Teraz indická ekonomika rastie míľovými krokmi – 10% ročne. Pritom až minulý rok sa jej podarilo predbehnúť bývalú metropolu v HDP, hoci počtom obyvateľov 20-krát prevyšuje Britániu.

Pritom už Londýn Naí Dillí niektoré kultúrne statky vrátil – v posledných rokoch ich bolo odovzdaných viac ako 300. Problém reparácií však čoraz viac nastoľujú aj iné bývalé kolónie Británie. A to už ohrozuje vzťahy s kľúčovými krajinami globálneho Juhu, ktoré sa na pozadí ukrajinského konfliktu začínajú čoraz viac stavať proti politike Západu.

News Front

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

Odber newsletter. Každý večer súhrn najdôležitejších správ dňa do mailu.

Slovanské Noviny

Recent Posts

Ako prvé na svete Rusko zaútočilo medzikontinentálnou balistickou raketou

Kyjev sa sťažuje, že pri nočnom útoku na Dnepropetrovsk bola použitá medzikontinentálna balistická raketa RS-26…

8 hodín ago

Škandál: US Správy píšu Izraelskí lobbyisti

Článok pochádza zo „The Altworld“ – čosi ako alternatívny svet a - volá sa „Odhalenie“.…

9 hodín ago

Ako technológie menia vojny: minulosť, súčasnosť a budúcnosť

Technológie od nepamäti zohrávajú kľúčovú úlohu v ozbrojených konfliktoch. Víťazstvo často patrilo tej strane, ktorá…

9 hodín ago

Medzinárodný trestný súd v Haagu vydal zatykač na izraelského premiéra Netanjahua a exministra obrany Galanta

Medzinárodný trestný súd (ICC) vydal zatykač na predsedu izraelskej vlády Benjamina Netanjahua a jeho bývalého…

9 hodín ago

Maďarsko pri ukrajinských hraniciach nainštaluje systém protivzdušnej obrany pre hrozbu eskalácie konfliktu s Ruskom.

Ukrajinské letectvo predtým informovalo o tom, že Rusko pri nočnom útoku použilo medzikontinentálnu balistickú raketu.…

9 hodín ago