Názory

Ideologická Nobelova cena za progresívnu „politickú ekonómiu“?

Tohtoročnú Nobelovu cenu za ekonómiu získali ekonómovia Daron Acemoglu, Simon Johnson a James Robinson pôsobiaci v Spojených štátoch, a to za výskum vplyvu inštitúcií na prosperitu štátov.

Napriek oceneniu Nobelovou cenou sa pri rozbore prístupu a výstupov javí daná oblasť ako „politická ekonómia“, čiže pohľad na sociálnu ekonomiku cez ideologické okuliare.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín

Prečo sú niektoré krajiny bohaté a iné chudobné?

Odpoveď práve na túto otázku hľadali čerství nositelia Nobelovej ceny za ekonómiu. Zistili, že rozhodujúce slovo vraj majú inštitúcie. Reč nie je len o ministerstvách a úradoch, ale aj o súdoch či polícii. Ak sú inštitúcie demokratické, štáty údajne prosperujú.

Tak sa poďme na túto tézu pozrieť kritickou antitézou.

Zdá sa, že kľúčovým faktorom pre výber ocenených bola tematicky opäť angažovanosť a mainstreamová ideológia.

Téma na prekrytie príčin problémov a neistoty vo svete je totiž „chrumkavá“ aj pre globalizátorov (napr. zo Svetového ekonomického fóra), preto ocenenie vedci podľa akadémie získali za vklad k pochopeniu rozdielov v prosperite medzi národmi.

Takže nie prírodné bohatstvo, nie kolonializmus, ani neokolonializmus, ani úloha svetového policajta, vyvolávanie vojen pre získanie zdrojov a kontroly nad svetovým obchodom – vďaka čomu si mnohé národy/štáty vybudovali infraštruktúru, nahromadili zlaté rezervy, uskladnili nevyčísliteľné kultúrne bohatstvo uchmatnuté z rôznych, v histórii prosperujúcich kultúr – ale vraj „demokratické inštitúcie“ majú byť tým novým eldorádom.

Keď sme pri nich, naozaj neviem ako vyzerá taká „demokratická“ polícia, napríklad?

Opäť sa tu v duchu základnej línie progresivistickej ideológie stavia na piedestál „demokracia inštitúcií“ nad základnú demokraciu, ktorou je vôľa väčšiny ľudu, a teda plnenie vôle väčšiny národa najmä tými inštitúciami, vrátane vlád a parlamentov.

Hlavný naratív: Inštitúcie sú viac ako vôľa ľudu

Okrem v dymovej clone skrytej globalistickej forme „liberálnej demokracie“ sa nám tu vedecké elity a hodnotitelia Nobelovej ceny prepožičali aj na propagandu nadstavby práve na elimináciu vôle väčšiny ľudu vo forme „právneho štátu“, teda nadvlády inštitúcií nad vôľou národa.

A to nielen domácich, ale aj medzinárodných či nadnárodných, ktoré pre globalizátorov či eurohujerov z Európskej komisie a agitačného Európskeho parlamentu držia tú „správnu líniu“.

Hodnotitelia ani ocenení vedci zjavne neriešili komplexnosť problematiky, či historický vývoj, keď sa zamerali len na prítomné „vykorisťovanie populácie“.

Farizeji

Túto formulku by si však mali zobrať k srdcu súdruhovia v Európskej komisii a agitátori progresívnej budúcnosti, pretože nemusíme chodiť do tretieho sveta, aby sme uznali fakt nerovnosti, že tá pomyselná krava sa síce stále pasie v strednej a východnej Európe, ale doja ju v Európe západnej.

No a práve odtiaľ počúvame mentorovanie, karhanie a trestanie neposlušných, teda tých, čo chcú, aby sa ich vlastný národ vzchopil, išiel vlastnou cestou s prioritou národno-štátnych záujmov a aby konečne začal ten Západ dobiehať aj sociálne, ekonomicky, čiže prosperitou, no fakty sú za tri desaťročia smutnou vizitkou pre týchto farizejov. Z politických, aj „odborných“ kruhov ako vidíme.

Naozaj prekvapuje miera agitačnej angažovanosti pre slávnu Švédsku akadémiu, ktorá si osvojila bez mihnutia oka hlavný naratív progresivistickej ideológie pre politickú nadstavbu, a to „zmeny k lepšiemu“ do budúcnosti.

Pochybnosti

Výskum laureátov nám napriek týmto faktom údajne pomáha pochopiť, prečo je to tak, o čom mám vážne pochybnosti.

O tom, že vedátorom niečo v ich axióme a výstupoch nesedí sa môžeme presvedčiť, ak si pozrieme štatistiku rebríčka najbohatších krajín sveta v prepočte na obyvateľa 2).

Prvé Luxembursko, aj tretie Švajčiarsko ťažia najmä z prítomnosti bankového sektora a historického základu. Druhé Írsko vďačí za prosperitu daňovému systému, ktorý prilákal digitálnych gigantov na tento ostrov. Nórsko zas vďačí prosperite pre ťažbu ropy.

Za ukážku škrípania tézy o inštitucionálnej prosperite (a forme liberálnej demokracie) v tomto zozname najprosperujúcejších krajín sveta stoja Švajčiarsko a Singapúr.

Švajčiarsko s priamou demokraciou, kde rozhoduje vôľa ľudu v ľudových referendách je opakom nadvlády „demokratických“ inštitúcií, pretože demokraciu a spravodlivosť si zabezpečuje ľud priamo, bez sprostredkovateľov.

Singapúr síce dosahuje vysoký príjem na obyvateľa (5.miesto na svete), ale podľa charakteristiky The Economist Intelligence Unit’s Democracy Index 1) TU je klasifikovaný ako „defektná demokracia“ (69.miesto), podobne ako Slovensko (44.miesto)

Navyše má už 65 rokov vládu jednej a tej istej strany. The People’s Action Party (Ľudová Akčná Strana) tu vyhrala všetky voľby od roku 1959, takže aj tu sa zasekávajú ozubené kolieska tvrdení o vplyve demokratických inštitúcií, keďže jedným z významných znakov demokracie je nielen vôľa väčšiny ľudu, ale aj pluralita názorov.

Na vysvetlenie „defektné demokracie“ tvoria národy, kde sú voľby spravodlivé a slobodné a rešpektujú sa základné občianske slobody, ale môžu mať problémy (napr. pri obmedzovaní slobody médií či v potláčaní politickej opozície a kritikov). Tieto štáty môžu mať podľa tejto metodiky závažné chyby v iných demokratických aspektoch vrátane nedostatočne rozvinutej politickej kultúry, nízkej úrovne účasti v politike a problémov vo fungovaní správy vecí verejných.

Ak teda ľudia neparticipujú na rozhodovaní, ako môžu participovať na výslednej prosperite?  

Mimochodom úplných demokracií je vo svete len okolo 14% (s počtom obyvateľov menej ako 8 percent). Defektné tvoria 30%, hybridné režimy 20% a najväčší podiel majú autoritatívne režimy (35%). Ale aj toto hodnotenie je v postcovidovej ére treba brať s veľkou rezervou.

Kľúče k bohatstvu alebo štatistickej prosperite Singapuru, ktorú je nespochybniteľne aj vidieť, však visia na obchode ako inštitúciách, keďže Singapur je jedným z najdôležitejších obchodných centier na svete, štvrtým najväčším finančným centrom sveta a jeho prístav je najvyťaženejší a druhý najväčší na svete. Predovšetkým v svetovom obchode by sme mali hľadať skutočné korene prosperity Singapuru ako niekde v „demokratických inštitúciách“, čo tvrdia nositelia Nobelovej ceny.

Nuž a nakoniec za zmienku stojí aj položenie Kataru na sklíčko pod mikroskopom pravdy. Katar je totiž tradičná monarchia pod vládou emira Tamím ibn Hamáda Al Sáního, pričom rodina al-Sání tu vládne už od polovice devätnásteho storočia. V krajine pritom neexistujú politické strany, ani volený parlament, takže ďalší veľký otáznik visí nad tézou o prosperite vďaka inštitúciám.

Aj keď opäť nespochybniteľne je životná úroveň Katarčanov minimálne porovnateľná so Západnou Európou (ak nie vyššia aj z pohľadu HDI), faktom je, že nie fungujúce (demokratické) inštitúcie, ale plyn a ropa 3) tvoria hlavné národné príjmy a prosperitu Kataru a jeho obyvateľov.

Ako je možné, že v prvej desiatke sú dve problémové krajiny (20%), ktoré sa vymykajú z tézy o demokratických inštitúciách v štáte? Singapúr s „defektnou demokraciou“ a Katar dokonca s „autoritatívnym režimom“?!

Možno z pohľadu politickej, či ideologickej ekonómie je glorifikácia inštitúcií v angažovanej kaste politických progresívcov a ekonomických a mocenských globalistov mokrý sen, ktorý sa však rýchlo rozplynie na dennom svetle. Napriek spomínanej Nobelovej cene.

Rafael Rafaj / skspravy.sk /

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

Odber newsletter. Každý večer súhrn najdôležitejších správ dňa do mailu.

redakcia SN 2

Recent Posts

VIDEO: Putin sa prihovoril Rusom (celý prejav, sk titulky)

Na oficiálnej webovej stránke Kremľa bola zverejnená naliehavá výzva ruského prezidenta Vladimira Putina. "Chcem informovať…

5 minút ago

Školenie Daga Daniša pre slovenských progresívcov

"New York Times prekvapil a napísal svoj doteraz najpoctivejší komentár k vojne. Píše na sociálnej sieti komentáror…

29 minút ago

Šéf NKÚ: Ukrajine pomáhali, ale ohrozili bezpečnosť Slovenska

Bývalé vlády poslali na Ukrajinu vojenský materiál za 700 miliónov eur, nie všetko bolo v…

32 minút ago

Slovenské domácnosti financujú neudržateľný sociálny systém v Nemecku

Slovenské domácnosti financujú neudržateľný sociálny systém v Nemecku: Európska migrácia a transfery financií zo Slovenska…

40 minút ago

Strach je šířený záměrně

Bojící se člověk je ideálním materiálem předurčeným k manipulaci. Vyvolat u něj obavy je naprosto…

45 minút ago

To bude bolet! Rusko odhalilo odvetu za zabavení svých aktiv Západem

Podle ministra financí Antona Siluanova je Moskva připravena zrcadlově přehodnotit opatření přijatá ve prospěch západních…

47 minút ago