zamyslenie

Identifikácia najvýznamnejších ukazovateľov skutočného pokroku

Identifikácia najvýznamnejších ukazovateľov pokroku je nevyhnutná pre každú krajinu alebo spoločnosť a treba to vnímať len ako prvý krok k ochote a schopnosti nezaujatým spôsobom skúmať stav spoločnosti z pohľadu týchto ukazovateľov.

Prvým ukazovateľom je uspokojovanie základných potrieb všetkých ľudí vrátane prístupu k primeraným, uspokojivým a bezpečným potravinám na uspokojenie výživových a zdravotných potrieb, prístupu k bezpečnej vode, prístupu k bývaniu, ktoré spĺňa všetky základné požiadavky každodenného života vrátane ochrany pred extrémami počasia. , odpočinok, varenie, hygiena atď. a prístup k oblečeniu, ktoré chráni dôstojným spôsobom.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín

Všetci ľudia by mali mať prístup k základným liekom a zdravotnej starostlivosti , ako aj k aspoň stredoškolskému vzdelaniu s možnosťami pre rôzne druhy vzdelávania aj v neskoršom veku, pričom vzdelávanie by sa malo vnímať skôr ako kontinuum v živote a ako prostriedok na dosiahnutie etického a spoločensky zodpovedný život.

Po druhé, aby mali ľudia prístup k základným potrebám pre seba a svoje rodiny, mali by mať prístup k živobytiu, ktoré je viac-menej uspokojivé, kreatívne, nevykorisťovateľské a nezahŕňa vážne zdravotné riziká, riziká, stres alebo akýkoľvek prvok viazanej práce alebo pocit podobný otroctvu.

Mal by existovať denný časový limit približne 8 hodín, prístup k približne 100 plateným dovolenkám za rok , poskytovanie primeranej kompenzácie za pracovný úraz/chorobu z povolania a aspoň určité obmedzené dôchodky pre všetkých ľudí po 60. roku života a príležitosti a slobodu čerpať prestávka bez obetovania dôchodku alebo súvisiacich záujmov. Zárobok by mal byť primeraný na pokrytie základných potrieb.

Po tretie, mal by existovať primeraný demokratický priestor pre každého vrátane primeranej slobody prejavu (pokiaľ to neuráža ostatných). Na úrovni rodiny, školy, vysokej školy, pracoviska, dediny, mesta a národa by ľudia vrátane detí mali mať možnosť zažiť demokratickú slobodu a priestor.

Po štvrté. Dôstojnosť všetkých ľudí by mala byť rešpektovaná a vôbec by nemala existovať žiadna diskriminácia na základe pohlavia, rasy, triedy, kasty, farby pleti, etnickej príslušnosti, náboženstva, sekty, národnosti a iných identít, s rovnakým rešpektom voči všetkým ľudským bytostiam. Priestor pre pozitívne, podporné akcie pre tých, ktorí utrpeli historickú nespravodlivosť, by však mal zostať dovtedy, kým táto nespravodlivosť nebude napravená.

Po piate, v spoločnosti by mal byť celkový pocit pohody, podporený dobrom a stabilitou blízkych sociálnych vzťahov. Mala by existovať vysoká miera spolupráce a vzájomnej pomoci v ťažkých časoch a na tom založená sociálna stabilita.

Po šieste, mal by existovať silný záväzok k ochrane životného prostredia a trvalej udržateľnosti . Budúca generácia by mala zdediť bezpečný svet z hľadiska ochrany životného prostredia, ochrany pred katastrofami a tiež sociálnej stability.

Po siedme, spoločnosť a hospodárstvo by v zásade nemali byť vykorisťovateľské a ľudia by nemali byť vystavení žiadnej záťaži vykorisťovania na sociálnej a ekonomickej úrovni . Malo by sa zabrániť nadmernému, neudržateľnému a škodlivému využívaniu prírodných zdrojov a prírody.

Po ôsme, mal by existovať súcit a ochranný postoj ku všetkým ostatným formám života, pričom by sme sa mali čo najviac vyhýbať akýmkoľvek krutým praktikám.

Po deviate, malo by ísť o záväzok k mieru a nenásiliu na všetkých úrovniach, či už ide o rodinu, komunitu, pracovisko, dedinu alebo mesto alebo o medzinárodné vzťahy.

V neposlednom rade by krajina mala mať vzťahy spolupráce a nie vykorisťovania, mieru a nie agresie alebo vojny voči všetkým ostatným krajinám. V niekoľkých kontextoch sa to môže ukázať ako najdôležitejšie.

Bharat Dogra

O autorovi: Bharat Dogra  je čestným organizátorom kampane za záchranu Zeme. Medzi jeho nedávne knihy patrí Ochrana Zeme pre deti, Planéta v ohrození, Deň v roku 2071 a India’s Quest for Sustainable Farming and Safe Food.  Je pravidelným prispievateľom do Global Research.

/ skspravy.sk /

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

Odber newsletter. Každý večer súhrn najdôležitejších správ dňa do mailu.

redakcia SN 2

Recent Posts

VIDEO: Putin rokuje s Ficom v Kremli

Ide o prvé osobné stretnutie prezidenta Ruska s predsedom slovenskej vlády od roku 2016, píše…

3 hodiny ago

Srbský prezident avizoval štátny prevrat, organizovaný „zvonka“

Na Srbsko sa podľa prezidenta Aleksandara Vučića pripravuje zvonku majdanový úder podľa deväť bodového scenára,…

5 hodín ago

Video: Ruské rakety zničili v Chersone najväčšie sídlo špecialistov elektronického boja ukryté v klinike

Ruská armáda spustila raketový útok na jeden z najväčších bodov dočasného rozmiestnenia militantov kyjevského režimu…

5 hodín ago

Stalin a Afrika: nerealizované projekty

Stalinovo meno sa spája predovšetkým s Veľkou vlasteneckou vojnou, Októbrovou revolúciou a premenou Sovietskeho zväzu…

5 hodín ago

Nemecký kancelár Scholz ostro kritizoval návrh poľského prezidenta Dudu na konfiškáciu ruského majetku

„Vy asi nechápete, ako by to ovplyvnilo stabilitu našich finančných trhov!,“ povedal so zvýšeným hlasom.…

5 hodín ago