zamyslenie

Iba rýchla porážka Ukrajiny a víťazstvo Ruska môžu zachovať celistvosť Ukrajiny a ochrániť životy miliónov občanov Ukrajiny. V opačnom prípade ich bude Západ naďalej používať ako spotrebný materiál

V posledných dňoch sa zo spravodajstva informačných agentúr ako hrach z luska sypú správy o rozhodnutí viacerých krajín protiruskej koalície dodať Ukrajine tanky západného typu.

Pravda, pri bližšom skúmaní sa ukázalo, že okrem francúzskeho kolesového AMX-10 RC sú všetky ostatné „tanky“ pripravené na export vlastne bojovými vozidlami pechoty, no veľavravná je už len táto samotná skutočnosť.

Podľa denníka „The Daily Telegraph“ francúzsky prezident Macron po rozhodnutí presunúť kolesové tanky na Ukrajinu prekročil červenú čiaru. Navyše, podľa britských novinárov, líder Piatej republiky týmto spôsobom predbehol lídrov Spojených štátov, Veľkej Británie a Nemecka a „prevzal iniciatívu pomôcť Ukrajine u Británii“.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín

Avšak to je, samozrejme, nezmysel. O všetkom, čo súvisí s dodávkami zbraní Kyjevu, sa rozhoduje centrálne a zjavne nie v Paríži. Macron, ako ten najnetrpezlivejší, jednoducho prekričal ostatných, čo však urobilo dojem ako iniciátora procesu len na neznalých občanov.

Mimochodom, v komentári k odmietnutiu Berlína dodať tanky „Leopard“ Kyjevu to nepriamo potvrdil aj spolupredseda vládnucej SPD v Nemecku Lars Klingbeil, ktorý vyhlásil, že ak v súčasnosti žiaden štát nedodáva ťažké tanky Ukrajine, Nemecko to jednostranne robiť nebude.

„Je správne, že Američania, Francúzi a tiež my ako spolková vláda neustále premýšľame o tom, či sa teraz môžeme zapojiť do tejto vojny,“ povedal.

A ďalšia spolupredsedníčka Saskia Eskenová otvorene priznala, že akákoľvek pomoc Ukrajine by sa mala vykonávať len v koordinácii s medzinárodnými partnermi, „najmä so Spojenými štátmi americkými“.

A preto bola súčasná zásobovacia akcia spustená až po súhlase z Washingtonu. Nemecko začalo podľa „Spiegelu“ narýchlo hľadať, kde získať pre Ukrajinu bojové vozidlá pechoty „Marder“. Faktom je, že zbrojárskej firme „Rheinmetall“ zostalo v skladoch asi 60 bojových vozidiel pechoty tejto značky, ktoré sa dajú opraviť, no ich modernizácia zaberie príliš veľa času a väčšina dodávok nebude možná skôr ako koncom marca.

Pritom Grécko už vyhlásilo, že je v prípade potreby pripravené prenechať Ukrajine poradovník na nemecké „Mardery“ za 40 sovietskych BVP-1 dodaných už skôr Kyjevu, aby vstúpili do služby Ozbrojených síl Ukrajiny čo najskôr. Ako však píšu ukrajinské zdroje, prezidentská kancelária očakáva novú vojenskú pomoc od krajín NATO do konca januára.

No a ďalej to už išlo. Po prvé, Spojené štáty v rámci nového balíka pomoci Ukrajine oznámili dodávku 50 bojových vozidiel pechoty „Bradley“ s 500 protitankovými strelami TOW a 250.000 nábojmi kalibru 25 mm, 100 obrnených transportérov M113, 55 obrnených vozidiel MRAP, 138 — SUV HMMWV, 18 — 155-mm samohybných húfnic a 18 nákladných áut, 70.000 delostreleckých nábojov kalibru 155 mm, 500 kusov projektilov „Excalibur“ kalibru 155 mm, 1200 diaľkových protitankových mín (RAAM) klibru 155 mm, 36 vlečných húfnic kalibru 105 mm a 95.000 delostreleckých nábojov, 10.000 kusov 120 mm mínometnej munície, dodatočnú muníciu pre systémy HIMARS a protileteckých rakiet RIM-7 „Sea Sparrow“, 4.000 leteckých rakiet „Zuni“, asi 2.000 protitankových striel, ako aj ostreľovacie pušky, guľomety a strelivo.

Celá táto strelecká bujarosť bola podľa hovorcu amerického ministerstva zahraničných vecí Neda Pricea reakciou na neústupčivosť Ruska a odmietnutie Moskvy diskutovať o stiahnutí sa z „anektovaných“ území.

„Upozornili sme na vyhlásenie Kremľa, ktorý je pripravený zúčastniť sa dialógu len ak bude uznaná nová územná realita. Je to jasný znak toho, že Moskva nemá skutočnú chuť zapojiť sa do dialógu a diplomacie, ktoré povedú k spravodlivému a trvalému mieru. V konečnom dôsledku dúfame, že tieto podmienky zmeníme, snažíme sa tieto podmienky zmeniť tým, že budeme Ukrajine naďalej poskytovať potrebnú vojenskú pomoc,“ uviedol Price.

Pentagon pritom zatiaľ neplánuje na Ukrajinu presun ťažkých tankov „Abrams“ s odvolaním sa na náročnosť riadenia techniky tejto triedy.

Hneď za „bielym pánom“ sa ozvali Poliaci a oznámili, že Varšava zvažuje poslať na Ukrajinu tanky „Leopard 2“ a Fíni ústami šéfa Výboru pre obranu krajiny Anttiho Hakkyanena oznámili, že Fínsko zvažuje zásobovanie Ukrajiny tankami „Leopard 2“, ak by takáto prax bola prijatá v Európe, teda ak dajú súhlas zo zámoria.

„Ak Európa začne dávať tanky Ukrajine, Fínsko by sa malo zapojiť. Samozrejme, s naším malým prispením, pretože naša vlastná obrana je pre nás ako hraničnú krajinu s Ruskom vždy prioritou,“ vyhlásil fínsky predstaviteľ.

A teraz vyvstáva logická otázka: prečo Západ opäť prilieva benzín do už aj tak horúceho ohňa ukrajinského konfliktu? Najmä ak vezmeme do úvahy skutočnosť, že západní občania sú voči tejto vojne čoraz skeptickejší.

Podľa výsledkov prieskumu inštitútu verejnej mienky „Insa“, ktorý si objednal denník „Bild am Sonntag“, je väčšina Nemcov k dodávkam tankov a obrnených vozidiel na Ukrajinu skeptická. Rozhodnutie nemeckej vlády dodať bojové vozidlá pechoty „Marder“ 49% respondentov považuje za skôr nesprávne a 40% skôr za správne. Pokiaľ ide o tanky, rozdiel je ešte väčší: 50% je proti ich presunu na Ukrajinu a 38% je za.

Odpoveď zrejme spočíva v nedávnych vyhláseniach bývalej ministerky zahraničných vecí USA Condoleezzy Riceovej a bývalého šéfa Pentagonu Roberta Gatesa v čláku pre „The Washington Post“. Podľa vysokopostavených amerických predstaviteľov z nedávnej minulosti je potrebné pomôcť Ukrajine dostať sa zo súčasnej „vojenskej slepej uličky“ a uskutočniť množstvo úspešných protiofenzívnych operácií, ktoré následne zabránia potrebe viesť mierové rokovania pri nevýhodných podmienkach pre Kyjev – čítajte — USA.

„V prípade absencie ďalšieho veľkého ukrajinského prielomu a úspechu proti ruským silám, tlak Západu na Ukrajinu, aby rokovala o prímerí, sa zintenzívni, keď prejdú mesiace vojenskej patovej situácie. Za súčasných okolností by akákoľvek dohoda o prímerí ponechala ruské sily v silnej pozícii na obnovenie invázie, keď budú pripravené,“ píšu autori s tým, že jediné východisko z tejto situácie vidia v poskytnutí maximálneho počtu zbraní Ozbrojeným silám Ukrajiny.

Západ sa dokonca konkrétne rozhodol, kde majú Ozbrojené sily Ukrajiny zaútočiť (Melitopoľ a Svatovo) a napriek zúfalému odporu vrchného veliteľa Zalužného s najväčšou pravdepodobnosťou štart novej vojenskej operácie presadia. Nakoniec avizované dodávky „tankov“, síce čiastočne, ale reagujú na predchádzajúce žiadosti Kyjeva o poskytnutie ťažkých zbraní.

Súčasné okamžité rozhodnutie západných krajín (napriek tamojším silnejúcim protivojnovým náladám) poslať Ozbrojeným silám Ukrajiny niekoľko nových druhov vojenskej techniky teda hovorí o viacerých veciach naraz.

Po prvé, nikto sa vyriešiť konflikt mierovou cestou a rokovať s Moskvou nechystá.

Po druhé, sú potrebné nové víťazstvá Ozbrojených síl Ukrajiny, ktoré by sa dali použiť ako PR. Pre Joea Bidena je to obzvlášť dôležité vzhľadom na vnútropolitickú situáciu v USA.

Po tretie, opotrebovávacia vojna už nie je pre Západ prioritou, nie je v jeho prospech a čas zjavne pracuje proti nim.

A po štvrté, nikto nepotrebuje skutočné vojenské víťazstvo Ukrajiny nad Ruskom, inak by dodal niečo serióznejšie. Je potrebné nechať vykrvácať Rusko, doslova a do písmena, a na to sa ukrajinský zdroj využije až do konca, do posledného Ukrajinca.

Pritom vzniká zábavný paradox: v skutočnosti len rýchla porážka Ukrajiny a víťazstvo Ruska môžu zachovať relatívnu celistvosť ukrajinského územia a životy miliónov občanov Ukrajiny. V opačnom prípade ich bude Západ naďalej používať ako spotrebný materiál.

Autor: Alexej Belov

Zdroj: antifashist.com
Preklad: sk.news-front.info


.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

Odber newsletter. Každý večer súhrn najdôležitejších správ dňa do mailu.

Redakcia SN

Recent Posts

„Keď Fico vraví, že Slovensko prichádza o peniaze a zisky za plyn, tak ja hovorím, že my strácame ľudské životy,“ vyhlásil drzo bezočivý Zelenskyj po rokovaní s lídrami EÚ.

Naša vlasť pritom Ukrajinu pravidelne zásobuje dodávkami elektrickej energie, ktorých objem je oproti vlaňajšku päťnásobný.…

10 hodín ago

VIDEO: Putin na svojej výročnej tlačovej konferencii vyzval Západ, aby spravil experiment 21. storočia a skúsil zostreliť ruskú nadzvukovú raketu Orešnik.

Šéf Kremľa zároveň vyhlásil, že Rusko sa na Ukrajine blíži k splneniu svojich cieľov. Ukrajinskej armáde…

10 hodín ago

OSN prijala rezolúciu Bieloruska a Ruska o boji proti glorifikácii nacizmu

Valné zhromaždenie OSN prijalo rezolúciu navrhnutú Bieloruskom a Ruskom o boji proti glorifikácii nacizmu. Vyplýva…

21 hodín ago

Rusko premiestňuje svoje systémy protivzdušnej obrany z rôznych častí Sýrie do Líbye

Líbya sa považuje za zlyhávajúci štát, keďže v nej po zvrhnutí a smrti dlhoročného vládcu…

22 hodín ago

Prínos teroristu Džuláního: Sýrie sa zmocnili externé agentúry

Svetové médiá analyzujú ohromujúcu bleskovú vojnu teroristickej skupiny Haját Tahrír aš-Šám, ktorá za desať dní…

22 hodín ago