Po voľbách došlo pomerne rýchlo a hladko k vytvoreniu vládnej koalície. Pri kreovaní vlády však pani prezidentka, skôr však jej poradcovia za ňou ukrytí, vytvorili zdroj napätia a krízy pri vymenovaní novej vlády.
Pani prezidentka odmieta vymenovať za ministra životného prostredia pána Huliaka, nominanta SNS. Dôvody, ktoré udáva sú očividne falošné, kŕčovité, krívajúce na obe nohy. V tomto jej postoji sa ale skrývajú dve nášľapné míny, ktoré nachystala na vytvorenú vládnu koalíciu:
Po prvé. Ak pán Fico, resp. koalícia ustúpia a pána Huliaka stiahnu, problém nezmizne. Vytvorí sa však precedens, uznajú tým kompetenciu prezidentky takto postupovať.
Následne by pani prezidentka mohla žiadať výmenu ktoréhokoľvek ďalšieho kandidáta na ministra. A bude tak môcť postupovať kedykoľvek, pri akejkoľvek výmene na poste ministra v budúcnosti.
Otvorilo by to dvere k nástupu prezidentskej diktatúry, keď by o zložení vlády po voľbách nerozhodoval víťaz volieb, prípadne vládna koalícia, ale prezident.
Takéto rozhodnutie by pán Fico veľmi rýchlo oľutoval, ako už napríklad trpko oľutoval svoje rozhodnutie, keď opozícii ustúpil v otázke zrušenia tzv. Mečiarových amnestií. Situácia je úplne analogická.
Spor o Huliaka nie je spor osobný, ani odborný. Huliak bol prezidentským palácom vybraný na tento konflikt pretože SNS je najslabší člen koalície a vzhľadom na nehomogenitu poslaneckého klubu SNS je tu možnosť zasiať do neho rozkol, ktorý by mohol rozkolísať celú koalíciu.
Pani Šimkovičovú na tento konflikt nevybrali, pretože konflikt ženy proti žene by nebol pre prezidentku veľmi komfortný. Od Huliaka si dokáže pani prezidentka držať odstup, ktorý by si voči pani Šimkovičovej možno nedokázala udržať.
Po druhé. Pani prezidentka však následne dala pánovi Ficovi ďalšiu podmienku, doslova ultimátum: Vraj nemôže vládu vymenovať, kým nie je kompletná.
Zatvorila tým možnosť riešeniu, že post ministra životného prostredia nebude obsadený a pán Huliak tam nastúpi ako štátny tajomník. Dovolím si tvrdiť, že tu sa dostávame k podstate problému:
Vládu s Huliakom nevymenuje a otvorí si tak možnosť odňať Ficovi mandát na zostavenie vlády.
Následne poverí zostavením vlády pána Šimečku. Neslobodno zabúdať na výrok Šimečku, že PS urobí všetko, aby Fico nezostavil vládu! Korporátne médiá potom vezmú pána Pellegriniho a stranu Hlas útokom, aby „v mene záchrany demokracie na Slovensku“ do Šimečkovej koalície vstúpil.
Situácia je oveľa vážnejšia, ako sa na prvý pohľad zdá. Keď si uvedomíme všetky súvislosti, je doslova na ostrí noža, pretože pani prezidentka sa rozhodla hrať vabank.
Koalícia musí nájsť riešenie, ktoré privodí tzv. efekt opičej labky. V diplomacii sa tak nazýva situácia, keď sa navodený problém obráti proti jeho iniciátorovi a blamáž utrpí iniciátor, nie jeho protivník, ktorý mal byť obeťou. Existujú pre koalíciu také riešenia.
Dr. Štefan Paulov
skspravy.sk
Ide o prvé osobné stretnutie prezidenta Ruska s predsedom slovenskej vlády od roku 2016, píše…
Na Srbsko sa podľa prezidenta Aleksandara Vučića pripravuje zvonku majdanový úder podľa deväť bodového scenára,…
Ruská armáda spustila raketový útok na jeden z najväčších bodov dočasného rozmiestnenia militantov kyjevského režimu…
Stalinovo meno sa spája predovšetkým s Veľkou vlasteneckou vojnou, Októbrovou revolúciou a premenou Sovietskeho zväzu…
Útok na Kazaň z 21. decembra bol zameraný na obytné budovy a továreň, pričom podľa…
„Vy asi nechápete, ako by to ovplyvnilo stabilitu našich finančných trhov!,“ povedal so zvýšeným hlasom.…