Plynovod TurkStream, ktorý vedie cez Turecko, môže prepraviť 31,5 miliardy kubíkov plynu ročne.
Prevádzkovateľ plynovodu TurkStream, ktorý spadá pod ruský Gazprom, upozornil, že pre sankcie Európskej únie mu bola odobraná licencia, čo mu bráni robiť údržbu a opravy.
V prípade, že by sa na plynovode objavila nejaká porucha, mohlo by to spôsobiť jeho odstavenie. Firma však upokojuje, že zatiaľ sú dodávky zabezpečené, informovala agentúra Reuters.
Plynovod TurkStream, ktorý vedie cez Turecko, môže prepraviť 31,5 miliardy kubíkov plynu ročne. Polovica kapacity je určená pre Turecko, druhá pre Balkán a Európu.
Najväčšími odberateľmi na starom kontinente sú Srbsko a Maďarsko.
Portál Rádia Slobodná Európa vo štvrtok informoval, že získal písomné pokyny, ktoré poslal riaditeľ firmy South Stream Transport B. V. Olege Aksjutin oblastným manažérom.
Vyzýva ich, aby zastavili údržbu kľúčového Turkstreamu, pretože licencia pre dcérsku spoločnosť Gazpromu registrovanú v Holandsku k 17. septembru odobrali tamojšie úrady. Pokračovať majú podľa Aksjutina iba činnosti, ktoré zabránia poškodeniu životného prostredia.
„Zastavte realizáciu všetkých zákaziek súvisiacich s údržbou a technickou podporou plynovodu vrátane montáží, testovania a opráv.“
V ďalšom maile vedúci kontraktov firmy prevádzkujúcej TurkStream Dejan Kalajdžiev informuje zamestnancov o zastavení dodávok náhradných dielov.
Firma South Stream Transport, ktorá je dcérskou spoločnosťou ruského plynárenského giganta Gazprom, v Holandsku už údajne požiadala o obnovenie licencie na opravy a údržbu TurkStreamu požiadala, odpoveď však ešte nedostala. Napriek tomu ubezpoečuje, že dodávky plynu nie sú ohrozené.
Na otázky Slobodnej Európy turecké ani holandské úrady neodpovedali. Podľa všetkého sú listy pravé. Dokazuje to i provládny ruský server RT.com, ktorý o listoch informuje s odkazom na Slobodnú Európu.
K možnosti zastavenia ďalšej vetvy ruského plynovodu do Európy došlo len niekoľko dní po tom, ako boli plynovody Nord Stream 1 a Nord Stream 3 pod Baltským morom znefunkčnené sériou výbuchov, pri ktorých do vody unikli milióny kubických metrov plynu. Ruský prezident Vladimir Putin označil výbuchy za „akt medzinárodného terorizmu“ a Moskva chce dôkazy predložiť Bezpečnostnej rade OSN.
NATO vo štvrtok uviedlo, že plynovody boli poškodené zrejme „úmyselným, bezohľadným a nezodpovedným sabotážnym činom“, a prisľúbilo, že na akýkoľvek útok na svoju kritickú infraštruktúru odpovie „jednotnou a rozhodnou reakciou“.
Spojené štáty, ktoré sa dlhodobo snažia zastaviť NordStream a podarilo sa im zmariť predchodcu TurkStreamu SouthStream popreli, že by mali s výbuchmi v Baltskom mori niečo spoločné.
Americký minister zahraničných vecí Antony Blinken v utorok v komentári k údajnej sabotáži uviedol, že by to nebolo „v záujme nikoho“, ale potom dodal, že táto situácia predstavuje „veľmi významnú príležitosť“ pre EÚ, aby „konečne ukončila“ svoju závislosť od ruského plynu a „urýchlila prechod na obnoviteľné zdroje energie“.
Ruský energetický koncern Gazprom koncom septembra pohrozil, že pre spor s ukrajinským Naftogazom zastaví dodávky plynu do Európy aj cez Ukrajinu.
TurkStream by v takom prípade bol posledným zostávajúcim plynovodom, ktorým sa ruský zemný plyn dostáva do EÚ. Plynovod Jamal cez Poľsko bol odstavený v máji v dôsledku ruských protisankcií voči Varšave, zatiaľ čo Gazprom zastavil dodávky cez Ukrajinu 27. septembra.
Zdroj: tvnoviny.sk / topky.sk / InfoVojna
„Za naše peniaze nás obrali o bezpečnosť“ Darovanie vlastných obranných systémov pri prebiehajúcom vojenskom konflikte u…
Hosťami relácie Král na ťahu boli za koalíciu Roman Michelko a Tomáš Taraba (SNS) a…
Rusko môže použiť zbrane proti vojenským zariadeniam krajín, ktoré proti nemu používajú svoje zbrane, povedal…
Prezident Ruska nečakane oslovil personál ozbrojených síl a občanov, partnerov krajiny a tých, ktorí „stále…
Bývalý vrchný veliteľ ukrajinskej armády má na vojnový stav pochmúrny pohľad, píše portál Politico Bývalý…
"Myšlienka, že Ukrajina vyhrá, je úprimne povedané pre vtáky." Líder reformného Spojeného kráľovstva hovorí, že…