„Mladí chcú opäť viesť Brno“
Niekto múdry povedal, že dejiny sa opakujú. Najskôr ako dráma, neskôr ako fraška.
Minulá vláda, najmä svojou posadnutosťou zatvárať ľudí spojených s vtedajšou opozíciou, často svojím konaním pripomínala snahy nových boľševických mocipánov zo začiatku päťdesiatych rokov.
Len metódy boli trochu modernizované. Namiesto pánov v tatraplánoch, ktorí chodili nad ránom v kožených kabátoch a vysokých čižmách zatýkať “nepriateľov pracujúceho ľudu” využívala zásahové jednotky policajného zboru so samopalmi a baranidlami na vyrážanie dverí. Niečo však v jej aktivitách chýbalo. Zapojenie mladíckych aktivistov.
Na začiatku päťdesiatych rokov sa hlboko do pamäte Slovákov a Čechov zapísal projekt, ktorý sa stal známym pod názvom Mladí vedú Brno. Aby sa komunisti zbavili predchádzajúcich “buržoáznych” kádrov, vydali mesto Brno do rúk mladým komsomolcov, teda v našich pomeroch čeesemákom (ČSM – Československý svaz mládeže).
Keďže do funkcií prišlo veľa oduševnených mladíkov a diev, avšak bez akýchkoľvek praktických a teoretických vedomostí, projekt fatálne zlyhal. Na dlhý čas sa vo vtedajšej republike zafixoval pojem Mladí vedú Brno na označenie niečoho absurdného a fatálne neúspešného.
Keď som videl mladého eléva práva, vystrojeného najmodernejším boxerským výstrojom, ako skočil do stredu ringu a vyzval dekana PF UK na súboj o správnu interpretáciu trestného práva, musel som sa zasmiať.
Konečne, povedal som si. Konečne naši neoliberálni boľševici siahli aj po poslednom prostriedku a pozvali si “mládencov a devy z Brna”.
Áno, vystúpenie mladého právnického nedouka mi presne pripomínalo komunistický projekt “Mladí vedú Brno”. Nebolo sa preto treba ani príliš čudovať, že ho premiér sfúkol ako lacnú sviečku.
Nestihol som sa však vynačudovať, keď som včera (21. 12.) v správach zachytil svorku rozčúlených predstaviteľov vysokoškolských študentov, ktorí sa oborili na premiéra vlády SR a žiadali ho, aby sa uvedenému nepodarenému boxerovi ospravedlnil!
Joj, milí moji mladí pokračovatelia brnianskych komsomolcov, hádam by vám nezaškodilo trochu pokory, skromnosti a úcty k starším, vzdelanejším a vyššie postaveným ľuďom.
Aj keď skutková podstata vášho vystúpenia je zhodná s podujatím členov ČSM v Brne, t. j., nie je to vaše samostatné rozhodnutie, ale len vykonávate politické zadanie z pozadia, mali by ste si byť vedomí jednej skutočnosti – ak budete pokračovať v tejto ceste, nikdy sa nestanete autonómnou osobnosťou, ktorá si bude určovať svoj osud.
Vždy vás len niekto postrčí tam, kde vás bude chcieť mať, aby ste zaňho urobili špinavú robotu. A nakoniec bude platiť to, myslím si že zo Shakespeara – Murín úlohu splnil, Murín môže ísť.
Na záver nechcem robiť krátke spojenia s tým, čo sa stalo včera v Prahe. Nebudem však ďaleko od pravdy, keď poviem, že jedna z príčin takéhoto konania je aj strata generačnej autority a miš-maš v hlavách mladých ľudí.
Budovanie autority, generačnej postupnosti a vzájomnej úcty mladých, stredných a starších generácií je jedným z predpokladov pokojného vývinu v spoločnosti.
Jej narúšanie, najmä polovzdelancami, plodí skratové konania s nepredvídanými koncami.
Je mi ľúto všetky obete v Prahe, ale dajme si ruku na srdce, či niekedy nie sme takými malými našepkávačmi. Lebo zloba a vzájomná nenávisť, podporovaná argumentami často vycucanými z prsta, nemôže priniesť nič pozitívne.
Anton Hrnko/skspravy.sk
Ide o prvé osobné stretnutie prezidenta Ruska s predsedom slovenskej vlády od roku 2016, píše…
Na Srbsko sa podľa prezidenta Aleksandara Vučića pripravuje zvonku majdanový úder podľa deväť bodového scenára,…
Ruská armáda spustila raketový útok na jeden z najväčších bodov dočasného rozmiestnenia militantov kyjevského režimu…
Stalinovo meno sa spája predovšetkým s Veľkou vlasteneckou vojnou, Októbrovou revolúciou a premenou Sovietskeho zväzu…
Útok na Kazaň z 21. decembra bol zameraný na obytné budovy a továreň, pričom podľa…
„Vy asi nechápete, ako by to ovplyvnilo stabilitu našich finančných trhov!,“ povedal so zvýšeným hlasom.…