Zdá sa mi, že Spojené štáty americké naliehavo potrebujú zmeniť štátny symbol.
Orol bielohlavý a nazelenalá tetka s fakľou sú už starí, otrepaní, nudní a nie príliš v súlade so zásadami najbohatšieho, najspravodlivejšieho, najmierumilovnejšieho (ani jedna vojna na jeho území po občianskej vojne Severu proti Juhu, nikdy nebol napadnutý; koľko krát sám zaútočil, radšej pomlčíme) štátu, a čo je najdôležitejšie — najdemokratickejšieho.
Potrebujeme niečo, čo by symbolicky zodpovedalo všetkému naraz: podstate, ideám, ceste. A rezultáty, ku ktorým táto cesta vedie.
Na tento účel je skratka PPK ako stvorená. Presnejšie, KPP. Pretože poštové adresy v Amerike začínajú domami a končia krajinami. Takže Kensington, Philadelphia, Pensylvánia.
Pensylvánia je prvým štátom amerického „Steel Belt“ (oceľový pás) — jeho priemyselným srdcom. Teraz sa volá „Rust Belt“ (hrdzavý pás) a ilustruje postoj amerických elít nielen k vonkajšiemu svetu, ale aj k vlastným občanom. Tých, ktorých v osemdesiatych rokoch nahradili roboty (predsa len to vyjde lacnejšie), a potom ich úplne vyhodili z pracovnej sféry, pričom výrobu presunuli do krajín tretieho sveta. Tam, kde nie sú odbory, kde domorodci bez práv pracujú za centy, čo umožňuje zámorským vlastníkom získať rozprávkové zisky. Čistý biznis, nič osobné. Čo by mali pracovníci robiť? Čokoľvek chcú, sú to slobodní ľudia! Najlepšie bude, ak zomrú. Samozrejme, že ľudia, ktorí prišli o všetko, neboli zastrelení (aj keď nepochybujem, že také myšlienky boli), ale vytvorili všetky podmienky na to, aby v opustených mestách „Hrdzavého pásu“ života nebolo.
Ako to funguje, môžeme vidieť na okraji zaujímavého mesta Philadelphia. V ňom demokracia dosiahla svoj vrchol, schádzajú sa tam vďační ľudia z celej Ameriky. Práve tam môže človek zarobiť viac ako jeden a pol milióna dolárov mesačne, ak máte vhodný bod. Prekvitá tam anarchia, ale vidno aj poriadok. Aj keď viditeľný len pre skúsené oko. Zaujatý človek zrejme neocení hory odpadkov a potkanov, striekačky praskajúce pod nohami a ulice, kde sa potulujú zombíci. Je tam poriadok a spravodlivosť – ľudia dostanú, čo chcú. Drogy. Nikto ich neobťažuje. Polícia, ak sa aj do tejto oblasti odváži, tak veľmi opatrne a policajti sa snažia z áut nevystupovať. Narkomani si pichajú priamo na ulici, zložia sa a čakajú nástup.
Žijú a umierajú tak, ako chcú – našťastie v uliciach je vždy teplo.
Pravda, demokracia by nebola demokraciou, keby vedľa tých, ktorí si želajú drogovú smrť, neboli záchrancovia. Na tých si tiež zvykli a dokonca ich ani neokrádajú. Všetky druhy verejných fondov a organizácií dodávajú drogovo závislým všetko od injekčných striekačiek až po metadon, čím sa z nelegálnych užívateľov stali legálni. Ak sa chcete zničiť — na zdravie, ale robte to pod dohľadom. Pomôžeme vám porátať sa so životom, ale buďte takí dobrí a dodržiavajte pravidlá.
Absolútne úžasná, typická americká dvojtvárnosť: pripraviť ľudí o ich ciele a prostriedky na živobytie a potom im pomôcť zomrieť a poskytnúť im všetko potrebné k odchodu na druhý svet.
Kensington Avenue je veľmi typická scéna „Rust Belt“, v ktorej človek alebo to, čo z neho ostalo, dosiahne vrchol sebazničenia. Drogová závislosť však prekvitá vo všetkých ostatných, nie celkom mŕtvych mestách.
A ešte pár postrehov na dokreslenie obrazu: práve vo Philadelphii bola podpísaná Deklarácia nezávislosti Spojených štátov. Práve vo Philadelphii sú demokrati pri moci od roku 1952 a existuje podozrenie, že kvôli ziskom, ktoré moc prináša, sú pripravení zmeniť celú krajinu na Philadelphiu.
Hrdzavá striekačka je dokonalým symbolom modernej Ameriky, vrátane začiatku, cesty a konca.
Gennadij Simakov, FSK
Bývalá dánska kráľovná Margaréta II. svojich zosnulých rodičov obraňuje. Peter Kramer vo svojej 380-stranovej knihe…
Koncepcia „prvotného antigénového hriechu“ bola prvý raz navrhnutá pred šesťdesiatimi rokmi. Tento fenomén má potenciál…
„Na ich vyradenie z prevádzky boli použité oveľa silnejšie výbušné nálože a oveľa väčšie plavidlo,“…
Hlavné mestá krajín Západu zrazu zabudli na princípy, ako je spravodlivá súťaž, nedotknuteľnosť vlastníctva, prezumpcia…
Nemecko vysvetľuje včerajšiu náhlu návštevu ministerky zahraničných vecí Annaleny Baerbockovej na Ukrajine túžbou oficiálneho Berlína…
Ruské veľvyslanectvo ostro odsúdilo slová britského veľvyslanca Edwarda Fergusona, ktorý sa v článku pre srbské…