04.11.2020
Hranice sa budú kontrolovať od 15. novembra. Minister zdravotníctva Marek Krajčí (OĽaNO) tiež doplnil, že niektoré hraničné priechody by mali byť vyčlenené pre občanov, ktorí už budú mať certifikáty.
Všetky krajiny, ktoré podľa Európskeho centra pre prevenciu a kontrolu chorôb (ECDC) budú označené ako červené, tak budú červené aj na našom semafore. Až na niekoľko výnimiek sa to v súčasnosti týka drvivej väčšiny európskych krajín. Ľudia, ktorí budú prichádzať z týchto krajín, budú mať povinnosť buď ísť do karantény, alebo prichádzať s testom.
„S tým, že chceme našim občanom, ale aj cudzincom, ktorí budú vstupovať na územie Slovenskej republiky umožniť, aby sa nechali otestovať antigénovým testom, pokiaľ tak neurobia predtým, ako prídu k hraničnému priechodu,“ uviedol minister zdravotníctva.
Testovanie antigénovými testami bude podľa Mareka Krajčího možné na vybraných hraničných priechodoch, túto službu by mali zabezpečovať súkromníci. Služba bude teda spoplatnená, a to za trhové ceny.
Minister zdravotníctva tiež doplnil, že niektoré hraničné priechody by mali byť vyčlenené pre občanov, ktorí už budú mať certifikáty. Dôvodom je, aby sa na hraniciach pri testovaní nezdržovalo. „Keďže to trvá minimálne pol hodinu, kým sa zrealizuje odber a počká sa na výsledok,“ uzavrel šéf rezortu zdravotníctva.
Prezidentka SR Zuzana Čaputová podporuje testovanie na hraniciach aj cielené testovanie v nemocniciach, domovoch sociálnych služieb, veľkých podnikoch a kritickej infraštruktúre.
Víta tiež možnosť bezplatného testovania v okresných mestách. Pozitívne vníma aj to, že druhé kolo testovania sa uskutoční iba v najzasiahnutejších okresoch. Na utorkovom (3. 11.) stretnutí požiadala premiéra Igora Matoviča (OĽANO), aby sa zvýšená pozornosť venovala nemocniciam. Informovala o tom v stredu na tlačovej konferencii.
„Na Slovensku stav zdravotníctva nie je v dobrej kondícii a čelí neobvyklému náporu,“ zdôraznila Čaputová. Kľúčový je podľa nej zdravotnícky personál, preto oceňuje pravidelné antigénové testovanie. Vedenie nemocníc však podľa nej upozorňuje aj na ďalšie problémy týkajúce sa manažmentu pacientov a pracovných síl.
Celoplošné testovanie, ale aj limity a obmedzenia podľa prezidentky prinášajú efekt. „Napriek tomu nemôžeme podľahnúť falošnej nádeji, preto plne podporujem všetky výzvy, ktoré smerujú k zodpovednému správaniu sa,“ dodala. Ocenila tiež, že nové opatrenia zohľadňujú odporúčania vedcov a odborníkov.
video:
https://videoservis.tasr.sk/videos/jJvglJumgQkk/embed/high_1080p
Hlava štátu verí, že druhé kolo testovania sa zrealizuje dobre s dostatočným počtom zdravotníkov, dobrovoľníkov a zvládnu ho Ozbrojené sily (OS) SR aj samosprávy. „Volili sme takú formu, aj vzhľadom na extrémne vyčerpanie hlavne príslušníkov OS SR a nasadenie týchto ľudí, aby sme (testovanie) urobili v čo najvyššom počte regiónov, ale zároveň tam, kde to má ešte naozaj významný epidemiologický význam,“ vysvetlil predseda vlády.
Premiér poznamenal, že Slovensko ide do veľmi ťažkého obdobia. S hlavou štátu sa chce na túto tému stretávať podstatne častejšie. Kým Slovensko bude mať vakcínu, bude to podľa premiéra ešte boj na niekoľko mesiacov. Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová mu podľa jeho slov oznámila, že prvé dávky vakcíny proti novému koronavírusu bude mať Slovensko približne v januári, ale aj to len v obmedzených množstvách.
Pozrite si vyhlásenie premiéra Matoviča a prezidentky Čaputovej po spoločnom rokovaní v stredu 4. novembra 2020:
Najnovšia metaštúdia zverejnená WHO od profesora John P.A Ioannidisa z renomovanej univerzity v Stanforde hovorí, že smrtnosť je na úrovni bežných viróz …
Premiér Igor Matovič a tiež minister obrany Jaroslav Naď koncom sa pri medicínskej téme oborili na lekárov zo Slovenskej lekárskej komory a obvinili ich, že šíria hoaxy, keď sa odvolali práve na túto štúdiu a konštatovali, že miera smrtnosti je nižšia ako sa pôvodne predpokladalo. Matovič hovoril o bludoch a uviedol, že mu to „vybilo poistky“.
Profesor Ioannidis v rozhovore pre Lekárske Noviny uviedol, že nechápe ako si mohol Matovič dovoliť nazvať hoaxom jeho štúdiu o smrtnosti Covidu na úrovni chrípky.
Testy nevyjadrujú infekčnosť a úmrtnosť na COVID-19 je na úrovni chrípky, uviedla najnovšie Slovenská lekárska komora.
Spoločnosť všeobecných lekárov v liste predsedovi Vlády SR Igorovi Matovičovi a ministrovi zdravotníctva Marekovi Krajčímu odsúdila stupňujúce sa napätie, neodbornú diskusiu o testovaní na Covid-19 a polarizáciu spoločnosti.
Ústav lekárskej mikrobiológie a FN Motol zverejnil svoju štúdiu pod názvom Antigénove testy nie sú spoľahlivé. Výsledky štúdie sú plne v súlade s Odborným stanoviskom Spoločnosti pre lekársku mikrobiológiu a Laboratórnu skupinu COVID MZČR, ktoré upozorňujú na riziko falošne negatívnych výsledkov pri užití antigénnych testov.
Spoločnosť všeobecných lekárov odsúdila stupňujúce sa napätie, neodbornú diskusiu o testovaní na Covid-19 a polarizáciu spoločnosti, ktorú spôsobuje Matovičova vláda.
Lekársky odoborný časopis The Lancet vo vo svojom článku upozornil, že vedci spochybňujú použitie antigénových testov, ktoré podľa WHO nie sú vhodné na hromadné testovania.
Kardiológ profesor MUDr. Viliam Fischer vo svojom liste prezidentke Čaputovej napísal, že „koronavírus rozdeľuje našu spoločnosť takmer na každej úrovni. Od spoločensko-politickej, a čo je už naozaj veľmi zlé, názorová rozdielnosť na koronavírus negatívne zasahuje a „rozbíja“ už aj mnohé rodiny slovenských občanov. Negatívne vplýva na vzťahy, nielen pracovné, ale aj rodinné, negatívne ovplyvňuje aj zdravý vývoj a aj výchovu detí.“ Zároveň varoval, že situácia dospela na hranicu únosnosti.
Poprední slovenskí vedci a odborníci vydali spoločné vyhlásenie k aktuálnej situácii. Apelujú na premiéra a členov vlády, členov ústredného krízového štábu a členov pandemickej komisie a vyzývajú na zomknutie síl, za efektívne kroky považujú komunikovať s verejnosťou tak, aby stúpala dôvera občanov v opatrenia a aby nedochádzalo k zbytočnému rozdeľovaniu spoločnosti. „Zásadným predpokladom toho je rešpektovanie pribúdajúcich vedeckých poznatkov a vyhýbanie sa zľahčovaniu či nepresnostiam v terminológii a interpretácii dát, ktoré vyvolávajú pochybnosti,“ uviedli.
Terorové testovanie Matovičovej vlády, tak píšu v zahraničí. USA taktiež nepovažujú celoplošné testovanie za zmysluplné. „Negatívny test na druhý deň neznamená, že ste negatívny, tak aká je potom jeho výpovedná hodnota?,“ pýta sa námestník amerického ministra zdravotníctva Brett Giroir.
Potvrdenie o teste nespĺňa právne kritéria samotným uznesením Matovičovej vlády, uviedol bývalý šéf Najvyššieho súdu SR a exminister spravodlivosti Štefan Harabin.
Vyhláška Mikasovho úradu o preukazovaní certifikátu na Covid-19 hrubo porušuje právo EÚ, uviedla v rozhovore pre TA3 docentka Vlasty Kunová z právnickej fakulty Univerzity Mateja Bela.
Deklarovali, že to bude pietne zhromaždenie na pripomenutie si 35. výročia Nežnej revolúcie, avšak napokon je…
Debata o zmene volebného či politického systému by mala ísť zatiaľ bokom. Vyhlásil to prezident…
Smer-SD každý rok sedemnásteho novembra oslavuje výročie vzniku strany. Tento rok je to 25 rokov.…
Brusel chce iniciatívne prebrať celú váhu vojny na Ukrajine Exkluzívny rozhovor s Milanom Uhríkom, podpredsedom…
Odkedy bola 6. augusta 1945 zhodená prvá atómová bomba na Hirošimu, ľudstvo nebolo bližšie k nemysliteľnému.…
Reuters: Ukrajina má v úmysle v najbližších dňoch zaútočiť na Rusko zbraňami s dlhým doletom…