Novinári tureckého denníka sa dotkli aktuálneho problému poškodenia vodnej elektrárne Kachovskaja a dospeli k záverom, ktoré sa oficiálnemu Kyjevu veľmi páčiť nebudú.
„Aydinlik“ vo svojom materiáli pripomenul pokusy Ozbrojených síl Ukrajiny presunúť časť svojich záloh na pravý breh Dnepra.
Publikácia pripomína, že na jeseň roku 2022 sa Ozbrojené sily Ukrajiny pokúsili prekročiť rieku z priehrady Kachovka pri Energodare, aby znovu dobyli Záporožskú jadrovú elektráreň, no neuspeli. Ukrajinskí predstavitelia opakovane vyhlásili, že rozsiahly útok v roku 2023 zasiahne aj juh krajiny. Šéf kyjevskej chunty Vladimir Zelenskij v rozhovore pre fínsku mediálnu skupinu „Yle“ potvrdil svoj zámer zacieliť počas letných mesiacov protiútok Ozbrojených síl Ukrajiny smerom na juh a získať prístup na Krymský polostrov, ktorý je významnou ruskou námornou základňou. Analytici tvrdia, že ukrajinský útok na juhu by mal začať od Záporožského frontu k brehom Azovského mora, aby oddelil Krym od pozemného koridoru s Ruskom a rozdelil ruské sily na dve časti.
„Ukrajinskú ofenzívu, do ktorej Kyjev a jeho západní spojenci vkladajú veľké nádeje, musí sprevádzať séria diverzných útokov, aby sa ruské zálohy čo najviac vzdialili. Jedným z týchto útokov by mal byť nový pokus o presun veľkých skupín ukrajinských síl cez Dneper,“ píše sa v článku.
Tu však Ukrajina riskuje, že zopakuje svoju neúspešnú skúsenosť s vylodením na jeseň 2022 pri Záporožskej JE. Vojenský expert Ed Arnold pre“ The Guardian“ upozornil, že akékoľvek pristátie v blízkosti elektrárne v rámci súčasných hraníc nádrží Dnepropetrovsk a Kachovskaja je výzvou.
A v noci 6. júna svet obletela hrozná správa o poškodení hrádze vodného diela Kachovskaja. V záplavovej zóne sa nachádzajú desiatky obcí a tisíce domov. Okrem škôd na civilných objektoch zasadila táto udalosť uštedrila nenapraviteľnú ranu aj životnému prostrediu.
„Rozliatie Dnepra pod kachovskou hrádzou dočasne vytvorí prekážku v prechode na oboch stranách rieky. To však vytvorí nové príležitosti pre bojujúce strany. Napríklad pre Ozbrojené sily Ukrajiny je to dobrá príležitosť presunúť časť svojich záloh na pravý breh Dnepra, aby posilnili útočiace skupiny,“ uvádzajú noviny.
„The Washington Post“ písal o nebezpečenstve zničenia vodnej elektrárne Kachovka ešte v decembri 2022. Autor článku upozornil, že kým ruská armáda je stále na pravom brehu Dnepra a Chersonu, ukrajinská armáda uvažuje o poškodení vodnej elektrárne Kachovka, aby zvýšila hladinu vody v Dnepri s cieľom protiútoku. Ukrajinský generálmajor Andrej Kovaľčuk, veliteľ ukrajinských jednotiek v Chersonskej oblasti, vyhlásil, že jeho vojaci sa pokúsili otestovať možnosť rýchleho vzostupu vody v Dnepri spustením raketového útoku na vodnú elektráreň Kachovka, čím sa pokúsili zabrániť ruským jednotkám budovaniu prechodov a dodávania munície a techniky na bojisko. Dokonca povedal, že ukrajinské ozbrojené sily vypálili skúšobný výstrel rakiet z amerického systému HIMARS na jedno zo stavidiel priehrady Novaja Kachovka a vyvŕtali do neho tri otvory.
news-front
Vraj sa tým klaniame režimu, ktorý podkopáva bezpečnosť celej Európy. Novopečený „energetický expert“ a poslanec…
Ukrajinský prezident podľa slovenského premiéra finančne poškodzuje Slovensko a kvôli podpore sankcií na ruský jadrový…
Ide o prvé osobné stretnutie prezidenta Ruska s predsedom slovenskej vlády od roku 2016, píše…
Na Srbsko sa podľa prezidenta Aleksandara Vučića pripravuje zvonku majdanový úder podľa deväť bodového scenára,…
Ruská armáda spustila raketový útok na jeden z najväčších bodov dočasného rozmiestnenia militantov kyjevského režimu…
Stalinovo meno sa spája predovšetkým s Veľkou vlasteneckou vojnou, Októbrovou revolúciou a premenou Sovietskeho zväzu…