Holandsko má po prvýkrát za 14 rokov iného premiéra po tom, čo holandský kráľ Willem-Alexander viac ako sedem mesiacov po voľbách zložil prísahu v novej vláde krajiny.
Holandsko má po prvýkrát za 14 rokov iného premiéra, keď holandský kráľ Willem-Alexander v utorok prisahal v novej vláde krajiny, viac ako sedem mesiacov po voľbách, ktorým dominovala “krajne pravicová”, protiislamská strana Strany slobody (PVV).
Dick Schoof , bývalý šéf holandskej spravodajskej služby a protiteroristického úradu, podpísal oficiálny kráľovský dekrét v paláci Huis Ten Bosch, v ktorom uviedol, že „vyhlásil a sľúbil“, že bude dodržiavať svoje povinnosti ako predseda vlády krajiny. Tento 67-ročný bol formálne dosadený spolu s ďalšími 15 ministrami, ktorí tvoria pravicovo orientovanú koalíciu krajiny.
Protiimigračná strana Geerta Wildersa získala v minuloročných voľbách najväčší podiel kresiel , no zostavenie vlády trvalo 223 dní.
Štyri strany v koalícii sú Wildersova strana Slododa, stredopravá Ľudová strana za slobodu a demokraciu odstúpeného premiéra Marka Rutteho, populistické Hnutie farmárov a centristická strana Nová sociálna zmluva.
Formálna dohoda o vytvorení novej koalície s názvom „Nádej, odvaha a hrdosť“ zavádza prísne opatrenia pre žiadateľov o azyl, ruší zlučovanie rodín pre utečencov a snaží sa znížiť počet zahraničných študentov študujúcich v krajine.
Opozícia ostatných koaličných partnerov zabránila liberálnym mainstreamom kontroverzne hodnotenému Wildersovi, aby sa chopil funkcie premiéra. Počas niekoľkomesačných rokovaní podporil niekoľko svojich najradikálnejších názorov, vrátane stiahnutia návrhu legislatívy , ktorá by zakazovala mešity, islamské školy a Korán, informuje portál abcnews
Pripomíname, že Wilders už 20 rokov žije pod prísnym bezpečnostným dohľadom v dôsledku vyhrážok zabitím zo strany islamistov. V roku 2014 na predvolebnom mítingu navádzal dav na urážlivé pokriky voči Maročanom. V súvislosti s menovaním novej vlády povedal, že svoj tón nezmení. Minulý týždeň na sociálnej sieti X uviedol, že islam stále považuje za “opovrhnutiahodné, násilné a nenávistné náboženstvo”. Wildersa sleduje na tejto sociálnej platofme 1,4 milióna fanúšikov.
Prvýkrát od druhej svetovej vojny teraz vedie Holandsko premiér, ktorý nie je spojený s politickou stranou. Predtým, ako pôsobil ako šéf najvyššej spravodajskej agentúry v krajine, bol Schoof predtým šéfom boja proti terorizmu a šéfom imigračného a naturalizačného úradu v krajine.
Počas dlhých rozhovorov sa jeho meno ako možného premiéra nešírilo a celoštátne noviny Telegraaf informovali, že Schoof bol piatou voľbou na prvé miesto. Prvý Wildersov výber, Ronald Plasterk, bol nútený odstúpiť od úvahy po tom, čo vyšli najavo obvinenia z jeho účasti na podvode s lekárskymi patentmi.
Ostatní ministri vlády zložili prísahu v utorok podľa služobného veku svojich rezortov. Jedna ministerka, Femke Wiersma, ktorá bude viesť portfólio poľnohospodárstva, urobila svoje vyhlásenie vo frízštine – druhom úradnom jazyku krajiny popri holandčine.
Hoci novembrové voľby boli všeobecne vnímané ako výhra krajnej pravice (pozn.red. – rozumej vlastenecké, suvrenistické a konzervatívne sily), politické mládežnícke organizácie už odkladajú ambície novej vlády. Mládežnícke skupiny šiestich strán vrátane dvoch koaličných partnerov ešte pred slávnostnou prísahou vyzvali na zmiernenie azylových plánov.
„Hoci prílev (migrantov) musí byť obmedzený, je veľmi dôležité, aby sme tu ľudí prijímali spravodlivo a dôstojne,“ povedala pre holandskú verejnoprávnu televíziu NOS Eva Brandemannová, predsedníčka mládežníckeho krídla Novej spoločenskej zmluvy.
Jej náprotivok v Rutteho strane, ktorá vlani v lete zosadila vládu kvôli obavám z počtu zlúčení rodín pre utečencov, pre NOS povedala, že problémy pramenia z administratívy, nie z migrácie.
“Po všetkých tých rozhovoroch je dojem, že nejde ani tak o azylovú krízu, ale o krízu prijímania,” povedal Mauk Bresser, predseda mládežníckej organizácie Ľudová strana za slobodu a demokraciu.
Nová vláda teraz strávi leto upevňovaním koaličnej dohody do vládneho plánu.
Wilders, súc presvedčivý víťaz holandských volieb, je typickou ukážkou progresivistickej technológie „moci hyen“, ktoré sa na antivlasteneckej platforme spolčia proti víťaznému „levovi“, a tak ho odstavia od priameho výkonu moci.
Podobnú stratégiu a prax vidieť aj v Európskom parlamente, či nedávno pri odstúpení exministra vnútra Mattea Salviniho v Taliansku. Aktuálne sa o podobný liberálno-mainstreamový scenár ostrakizácie usiluje cez „administratívny puč“ (ako snahy označila víťazka volieb M. Le Penová) prezident E. Macron.
/ skspravy.sk /
Ide o prvé osobné stretnutie prezidenta Ruska s predsedom slovenskej vlády od roku 2016, píše…
Na Srbsko sa podľa prezidenta Aleksandara Vučića pripravuje zvonku majdanový úder podľa deväť bodového scenára,…
Ruská armáda spustila raketový útok na jeden z najväčších bodov dočasného rozmiestnenia militantov kyjevského režimu…
Stalinovo meno sa spája predovšetkým s Veľkou vlasteneckou vojnou, Októbrovou revolúciou a premenou Sovietskeho zväzu…
Útok na Kazaň z 21. decembra bol zameraný na obytné budovy a továreň, pričom podľa…
„Vy asi nechápete, ako by to ovplyvnilo stabilitu našich finančných trhov!,“ povedal so zvýšeným hlasom.…