Holandský minister poľnohospodárstva Henk Staghouwer bol nútený odstúpiť po rozsiahlych protestoch holandských farmárov proti jeho radikálnej klimatickej agende, ktorá sa snaží zničiť ich živobytie.
Staghouwer viedol klimatickú politiku holandského ministerstva poľnohospodárstva, ktorá zahŕňala konfiškáciu fariem v rámci schémy núteného odkúpenia zo strany vlády. V dôsledku obrovských protestov farmárov bol Staghouwer nútený odstúpiť.
Povedal holandskému kabinetu, že odmietnutie zo strany farmárov znamenalo, že nebude schopný dodržať septembrový termín na zavedenie vládnej radikálnej zelenej politiky, informovala agentúra AP .
Klimatická agenda zahŕňa zníženie emisií dusíka z národného poľnohospodárskeho sektora do tej miery, že farmám nebude možné pokračovať v prevádzke.
Iniciatíva zahŕňa schému 24,2 miliardy dolárov na odkúpenie miestnych farmárov a uľahčenie prechodu od intenzívnych poľnohospodárskych postupov.
Tento tlak vyvolal masové demonštrácie farmárov na celom kontinente.
„Farmári a rybári potrebujú istotu,“ uviedol Staghouwer v pondelok večer vo vyhlásení pre svoje ministerstvo, informoval NL Times .
Poľnohospodársky sektor čelil masívnemu prevratu v dôsledku cieľov zníženia emisií, dodal.
V júli vyšlo do ulíc na protest tejto politike viac ako 40 000 farmárov, ktorí zablokovali cesty traktormi a znehodnotili domy vládnych úradníkov.
Sympatizanti inde v Európe usporiadali protesty v solidarite s holandskými farmármi a tvrdili, že takáto politika je kontraproduktívna pri vysoko zvýšenej inflácii a nedostatku potravín.
„Položil som si otázku: ‚Som tou správnou osobou ako minister poľnohospodárstva, prírody a kvality potravín, aby som viedol úlohy, ktoré sú pred nami?‘,“ povedal Staghouwer po deviatich mesiacoch vo funkcii podľa NL Times.
„Minulý víkend som dospel k záveru, že ja nie som ten človek.“
Staghouwer povedal, že potrebuje viac času na vypracovanie návrhov pre budúci udržateľný poľnohospodársky priemysel pred zostavením rozpočtu vlády v pondelok.
Dodal, že chce počkať, kým prebiehajúce rozhovory medzi jeho úradom a zástupcami priemyslu nedospejú k záveru, informoval NL Times.
Staghouwer podľa DutchNews.nl čelil kritike zo strany parlamentu za to, že nevypracoval konkrétny plán, ktorý by tomuto sektoru pomohol pri prechode na poľnohospodárske postupy, ktoré znižujú emisie disíka.
Úradníci v rámci jeho rezortu tiež odolali plánom na prerobenie poľnohospodárskeho priemyslu.
Holandská vláda nariadila zníženie emisií dusíka o 50 % do roku 2030 a poverila jednotlivé samosprávy, aby zistili, ako najlepšie dosiahnuť tento cieľ, uviedla Deutsche Welle .
Chov hospodárskych zvierat tvorí 40 % emisií v krajine. Politika by mohla viesť k tomu, že až tretina chovateľov dobytka prestane fungovať.
Holandsko je podľa CBS News druhým najväčším exportérom poľnohospodárskych produktov na svete a najväčším exportérom mäsa z Európskej únie.
Protesty pokračovali až do júla.
Bart Kemp, predák farmárskej záujmovej skupiny Agractie Nederland, pre NL Times povedal, že farmári povedali, že Staghower mal „malú konkrétnu víziu“ a „čelil nemožnej úlohe“.
Staghouwerova predchodkyňa Carola Schouten dočasne prevzala jeho pozíciu, pričom náhrada je určená zo Staghouwerovej strany.
„Schouten nikdy nepripisoval žiadnu hodnotu dobrým vzťahom s farmármi,“ povedal Kemp pre NL Times.
Pôvodný zdroj tohto článku je Slay News
skspravy
Rakúsko má veľké zásobníky plynu a po začiatku vojny na Ukrajine ušetrilo miliardy na lacnom…
Brusel používa americký špionážny program proti politikom a nemainstreamovým médiám. Potláčanie opozície je základným znakom…
Používanie mobilných telefónov žiakmi v školách nebude regulované na úrovni EÚ, ale štáty si môžu…
Situácia vo svete je vážna – o tom niet pochýb. Viaceré európske krajiny nechcú nič…
NATO sa rozhodlo zaoberať sa "preventívnymi údermi" proti Rusku. Uviedol to šéf Vojenského výboru severoatlantického…
V rámci oficiálnej návštevy slovenskej vládnej delegácie v Belehrade, sa konalo aj slovensko-srbské podnikateľské fórum.…