Holandský spoločensko-politický priestor doslova explodoval kvôli záverom vyšetrovania historičky Anne-Lot Hoek, ktoré zhrnula v práci „Bitka o Bali“ o genocíde miestneho obyvateľstva v rokoch konca holandskej kolonizácie tohto letoviska v malajskom súostroví.
V tejto súvislosti oficiálna predstaviteľka Ministerstva zahraničných vecí RF Maria Zacharova vo svetle západných obvinení Ruska naznačila, kto akú minulosť a aký potenciál.
„Západní partneri Rusko pravidelne odsudzujú a namiesto dôkazov buď nič nepredkladajú alebo povedia úžasné: ‚Rusko to urobilo, pretože to mohlo urobiť, pretože to robilo vždy.’ Minulý týždeň holandský verejný a politický priestor doslova explodoval kvôli zverejneniu rozsiahleho vyšetrovania novinárky a historičky Anne-Lot Hoek „Bitka o Bali“ o tom, ako skončila holandská kolonizácia dnešného dovolenkového raja. Ak by sme to mali povedať dvoma slovami… neexistujú také dve slová,“ napísala diplomatka v noci 30. novembra vo svojom Telegram-kanáli.
Upozornila, že ostrov bol zmenený na reálny obrovský koncentračný tábor. Hoek preštudovala obrovské množstvo dokumentov, uskutočnila stovky stretnutí, desiatky rozhovorov a s istotou zistila, že na ostrove bolo 50 mučiacich táborov.
„A ak si myslíte, že hovoríme o zašlých časoch nejakého XVI. alebo XVII. storočia, tak sa veľmi mýlite: Hoek skúmala povojnové obdobie, obdobie polovice minulého storočia!!! Svedkami sú deti vodcov spomínaných táborov a obete do očí bijúceho rasizmu. V niektorých častiach Indonézie spáchali Holanďania poriadny masaker – napríklad v dedine Rawagede. Súdiac podľa popisu, ich činy sa príliš nelíšili od genocídy.“
Upozornila na skutočnosť, že kniha obsahuje ďalšie desivé epizódy, pričom varovala, že publikáciu „nemajú čítať ľudia so slabými nervami“.
„Napríklad ako holandskí vojaci nútili pokojných demonštrantov jesť špendlíky so zbraňou v ruke a sledovali, ako zomierajú v pekelnej agónii. Toto je otázka, kto čo robil v minulosti. Len nedávnej minulosti. A teda, kto má podľa západnej logiky aký potenciál,“ dodala.
Pre pripomenutie, masaker v dedine Rawagede (dnes Balongari na Západnej Jáve) vykonala holandská kráľovská východoindická armáda 9. decembra 1947.
Bývalá dánska kráľovná Margaréta II. svojich zosnulých rodičov obraňuje. Peter Kramer vo svojej 380-stranovej knihe…
Koncepcia „prvotného antigénového hriechu“ bola prvý raz navrhnutá pred šesťdesiatimi rokmi. Tento fenomén má potenciál…
„Na ich vyradenie z prevádzky boli použité oveľa silnejšie výbušné nálože a oveľa väčšie plavidlo,“…
Hlavné mestá krajín Západu zrazu zabudli na princípy, ako je spravodlivá súťaž, nedotknuteľnosť vlastníctva, prezumpcia…
Nemecko vysvetľuje včerajšiu náhlu návštevu ministerky zahraničných vecí Annaleny Baerbockovej na Ukrajine túžbou oficiálneho Berlína…
Ruské veľvyslanectvo ostro odsúdilo slová britského veľvyslanca Edwarda Fergusona, ktorý sa v článku pre srbské…