zamyslenie

Hojně užívaný Roundup může způsobit rakovinu jater, vyplývá ze studie. EU nedávno povolila glyfosát na dalších 10 let

Výsledky analýzy ukázaly významnou asociaci mezi vyšším množstvím glyfosátu a zvýšeným rizikem onemocnění jater a rakovinou jater.

Tým dvaceti pěti vědců z výzkumných institucí ze Spojených států amerických a Thajska zjistil souvislosti mezi chronickým onemocněním jater (anglická zkratka CLD), rakovinou jater (hepatocelulární karcinom – anglická zkratka HCC) a výskytem glyfosátu v lidském těle. Glyfosát je klíčovou složkou celosvětově používaného herbicidu Roundup.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín

Vědci srovnali vzorky moči u 591 pacientů z pěti zdravotnických středisek v Thajsku. Výsledky analýzy ukázaly významnou asociaci mezi vyšším množstvím glyfosátu a zvýšeným rizikem onemocnění CLD a HCC.

Nejde přitom o jediný výzkum, který varuje před škodlivostí glyfosátu na lidské zdraví. Na zdravotní problémy tohoto herbicidu upozornila již v roce 2015 Světová zdravotnická organizace, která označila glyfosát jako potenciálně karcinogenní látku (Skupina 2A).

Podle dalších vědeckých studií může glyfosát poškodit chromozomy a DNA v lidských buňkách. Při pokusech na zvířatech působí jako endokrinní disruptor. Vědci zjistili, že glyfosát zpomaluje u myší produkci samičího hormonu estrogenu či blokuje působení samčího hormonu testosteronu.

Mnozí odborníci varují, že by rozsáhlé používání glyfosátu mohlo vyvolat také nárůst výskytu autismu, cukrovky a dalších chronických onemocnění.

Nicméně Evropský úřad pro bezpečnost potravin (EFSA) v létě 2023 ve své zprávě neidentifikoval žádné „kritické oblasti ohrožení“ pro zdraví lidí, zvířat ani životního prostředí.

Glyfosát se může používat dalších deset let, rozhodla Evropská komise

Evropské komise se na doporučení EFSA rozhodla loni prodloužit používání glyfosátu o dalších deset let.

S tímto rozhodnutím souhlasil i prezident Agrární komory ČR Jan Doležal.

„Čeští zemědělci vycházejí vstříc environmentálním ambicím, kterým neustále přizpůsobují zemědělské hospodaření. Je však nezbytné, aby byly tyto požadavky v souladu s realitou a nevycházely ze světa mýtů,“ uvedl Doležal.

Roundup se hojně používá u nás i ve světě

Glyfosát se v různých jeho úpravách používá již desítky let na hubení plevele v zemědělství, na železnici či v lesnictví. Jeho světová spotřeba se dle autorů výše zmíněné studie pohybuje kolem 825 000 tun za rok.

Na českých polích se v roce 2022 dle Asociace soukromého zemědělství ČR spotřebovalo přibližně 476 tun glyfosátu.

Kvůli dlouholetému používání tohoto pesticidu se dnes glyfosát nachází prakticky všude, a to nejen v půdě, ale také ve vodě, v potravinách či v našem těle.

Byl například zjištěn v německém pivu a v kalifornském víně. Našel se také v moči testovaných europoslanců či ve spermatu neplodných mužů ve Francii.

Soudních žalob v USA kvůli zdravotním dopadům Roundupu přibývá

Za posledních několik let bylo podáno proti výrobci Roundupu, společnosti Monsantu, resp. nyní proti Bayeru (Bayer koupil Monsanto v roce 2018) kolem sto padesáti tisíc žalob. Společnost již musela vyplatit žalobcům přibližně 11 miliard dolarů.

Žalobci společnost obviňují především z toho, že jim pesticid Roundup způsobil rakovinu lymfatického systému, konkrétně nehodgkinského lymfomu.

Kolem padesáti tisíc žalob stále zůstává nevyřešených.

„Studie nezávislých vědců ukazují, že glyfosát je toxický v mnoha ohledech: narušuje náš střevní mikrobiom, může poškozovat geny a vést k rakovině, je toxický pro játra a ledviny a je podezřelý z neurotoxicity, která souvisí s Parkinsonovou chorobou,“ řekla Karolína Brabcová, expertka Arniky na toxické látky.

Zdroj: epochtimes.cz

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

Odber newsletter. Každý večer súhrn najdôležitejších správ dňa do mailu.

Slovanské Noviny

Recent Posts

Zelenskému tečú nervy. Ukrajinský vodca už mnohým na Západe začína prekážať

Návšteva slovenského premiéra Roberta Fica v Moskve a nervózne vyjadrenia jeho suseda Viktora Orbána naznačujú,…

15 hodín ago

Ukrajinský dôstojník: Ak ruský “Orešnik” dorazí do Zelenského rezidencie, bude z toho mať radosť polovica Ukrajiny

Ukrajinci by sa nemali báť úderu novej ruskej rakety “Orešnik”, predstavuje hrozbu len pre Zelenského…

15 hodín ago

Ukrajina sa snaží v utajení obnoviť svoj raketový priemysel, favoritom je Trembita

Časopis The Economist uvádza sa, že časť montáže rakiet bola presunutá do zabezpečených bunkrov, zatiaľ…

15 hodín ago

Partnerstvo v neistých časoch: Slovensko a Nemecko na geopolitickej mape

Moderná globálna politická scéna je symbiózou viacerých geograficky veľkých regiónov, z ktorých každý má svoj…

15 hodín ago

Slovo rektora: Rusofóbia je zámienkou na vojnu

“V súčasnosti prehrávame polemiku so Západom. Nedokážeme dať jasné a presné odpovede na otázky, čo…

15 hodín ago

USA pripravujú prevrat v Bielorusku. Svojich občanov vyzvali, aby opustili krajinu

Úradujúci bieloruský prezident Alexander Lukašenko sa zaregistroval v ústrednej volebnej komisii ako kandidát na nadchádzajúce…

17 hodín ago